Published On: 6 Shtator, 2016

Militantë partiak “pushtojnë” Ministrinë e Brendshme në Maqedoni

Militantë partiak janë punësuar në Ministrinë e Brendshme dhe sekretariatet në mbarë vendin. Përveç punësimit të 120 inspektorëve dhe policëve, pa asnjë konkurs, siç transmetoi mbrëmë Tv Telma, gjatë muajit të kaluar ka pasur edhe punësime të tjera, bëjnë të ditur për INA, burime nga partitë në pushtet.

“Ka punësime masive të militantëve dhe kjo ka ndodhur para se të vij ministri i ri i qeverisë së përkohshme. Duhet të bëhet urgjent një revizion për të denoncuar këto punësime partiake, që po bëhen vetëm për zgjedhje”, theksoi një burim zyrtar për INA.

Në dy konkurset e këtij viti gati janë punësuar mbi 700 veta në MPB dhe kjo ka shtuar në masë të madhe numrin e policëve. Në rrjetet sociale janë komentuar se policët e rinj nuk kanë hapësira ku të qëndrojnë në sekretariatet e MPB-së dhe ata janë të detyruar që të qëndrojnë rrugëve, apo të shoqërojnë patrullat policore me makina dhe furgona.

Ministri i ri Oliver Spasovski ka deklaruar se janë duke analizuar për punësimet e reja, ose ndonjë rishpërndarje në MPB, për të kuptuar se çfarë është bërë në MPB në ditët e fundit të mandatit të Mitko Çavkovit dhe në 15 orët e ministrit Oliver Andonov. Punësimet janë bërë edhe në njësinë policore “Alfa” dhe departamente të tjera të MPB-së. Sipas Nenit 76 të Ligjit për punë të brendshme, ministri i punëve të brendshme ka të drejtë diskrete që të pranojë persona në punë në MPB pa ndonjë konkurs.(INA)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...