Published On: 29 Maj, 2016

Milaim Zeka: Vetëvendosje idenë e bashkimit me Shqipëri ia ka vjedhë Ibrahim Rugovës!

Gazetari Milaim Zeka ka befasuar përmes një postimi në Facebook. Ai ka theksuar se Lëvizja Vetëvendosje ia ka vjedhur idetë Ibrahim Rugovës, sa i përket bashkimit me Shqipërinë. Për ta dëshmuar këtë ai ka publikuar edhe një deklaratë të Rugovës të dhënë më 1991.

Shënimi i plotë:

Qysh VV-ja i ka vjedhe idet Ibrahim Rugoves?
Jam manjak i arkivave. Lexoni cfarë ka thënë Ibrahim Rugova me 1991
Do të bashkohemi me Shqipni…
Nëse ndryshohen kufijtë e Jugosllavisë, atëherë shqiptarët në Jugosllavi me plebiscit do të vendosin t`i bashkohet Shqipnisë, duke krijua kështu shtetin integral të shqiptarëve në teritoret e saja etnike. 7 milionë shqiptarë, autoktonë me tradita e kulturë europiane janë faktor stabiliteti në Ballkan dhe Europë. –
Pika 3 . e deklaratës së Këshillit Koordinues te partive politike shqiptare – Kryetari – Ibrahim Rugova (HINA – 17.10.1991)

 
Displaying 7 Comments
Have Your Say
 1. Xhafa thotë:

  RUGOVA

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Fadil thotë:

  O Smajl Gashi!
  Nuk dua të humbi kohë më me ata, ato fanatikë të mjerë/a, që as nuk logjikjnë as mendojnë me kokat e tyre, por me të huajat;- të gjorët e të gjorat nuk duan të shohin për secilin, apo secilën (liderë/e,- çfarë ka bërë,-por, mjaftohen vetëm me “faktet” çka kanë folë apo çka kanë shkruar.
  Se, çfarë shteti sovran bëri I. Rugova, u pa për afër 8 vite, kur Kosova heqi të zitë e ullirit në shkja; u pa edhe gjatë luftës si përfundoi ai PUSI PAFUND,kur RA kinse, thoshin “rob” SI QYQJA E RREMIT në gjunjë të S.Millosheviqit. “Njeri i mirë-thotë baci, ishte I. R , po ishte tux, e kur je tux, më mirë mos hy në politikë”!
  Po s´kishte faj ai-sepse, kur ka hyrë në politikë I. R, Ademi ishte në burgjet serbe,pra nuk kishte munddësi t´i tregonte me kohë, mos me hy kah nuk mundet me dalë, pa u bë përrallë…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(2)
 3. Fadil thotë:

  Një sqarim për”ADASH”-in!

  …Qarqet reaksionare “kombëtare” dhe ato ndërkombëtare, duke parë që, VV përditë e më shumë po fuqizohet dhe po hedhë shtat me trupin e saj të ndonëse të goditur pandërprerë, janë hedhur në sulme të poshtra dhe tej-tej të poshtra psikologjike, me mjetet jo vetëm të kërbaçit,-por edhe me ato mediatike; krahasimesh si kjo e Milaim Zekës, mikut të vjetër të protogonistëve të aferës “Pronto”.
  O Adash! Mos harro!
  Askush, nuk shkon me marrë ujë te PUSI, që kurrë s´pati ujë,
  kur kishte dhe ka burimesh-krojesh malore, me ujin qelibar!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(3)
 4. Basri thotë:

  Milaimi,e ka publikuar një deklaratë të Presidentit Rugova, të nxjerr nga arkivi. Kjo është një punë serioze e vlerë. E verteta duhet të thuhet ashtu si është. Pra, LDK-ja sot është e përqar pikërisht për këtë. Individet të cilit nuk e perkrahin këtë dhe veprimtarët e mirëfilltë bashk me qytetaret që janë për ta realizuar këtë. Pra, pa bashkimin e shqiptarëve ne Shqipërinë etnike nuk ka paq në rajon.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)
 5. SMAJL GASHI thotë:

  JO PO FLASIM SHLIER E DREJTASNI PARTI POLITIKE NE KOSOV NUK I AFROHET IBRAHIM RUGOVES AS TE BOLET E TIJ PA LEJE ME PAS E ME DITURIN E TIJ SE PO MOS TE ISHTE IBRAHIM RUGOVA E ME PRU KOSOVEN QITU PO KISHIM NEJT NE SERBI E DIKUSH DYERVE TE BOTES PO NUK U KISH ARDH AS ERA SHTET PO –SHUM BABALLAR JAN TE ZOT E JAV RREGULLOJN DJEMVE SHPIJE PO KUR DES PLAKU DJEMT E MARRIN SHPIN NEPER KAM E BAJN MUT…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(2)
 6. Fadili.G thotë:

  o Fadil,
  Zotri Milaimi, nuk e paska mbrojt dhe as kritikue LDK tani, por
  vetem ka tregue qka ka pas than Z, Rugova qysh para shume vitesh,
  ate thenje e kam pas ndigjue edhe une dhe jam i sigurt qe ashtu ka qenë, por Ty mejhere te rroku vesvesja dhe paske hy shumë thell ne skjarime,
  Te pershendes Adash,

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(1)
 7. Fadil thotë:

  .. KJO QË KE SHKRUAR TI, O MILAIM ZEKA! ASPAK NUK ËSHTË E VËRTETË!
  Ja, pse them kështu:
  VV DHE LDK.-i ndanë jo në mal, por male të tëra nga idetë dhe të veprimaria e tyre; që nga udhëheqësit, udhëheqëset e tyre, vepritmarët dhe vepritmaret e gjer te simpatizantë e simpatizante.
  VV , ka zhvilluar dhe po zhvillon ide dhe veprimtari aktive ofensive, paqësore, -LDK-ja, ka zezuar veprimtari defanzive, mortore! Ti, dikur, pra në vitet 90-ta, ishe njëri nga ata që s´ke lënë të zezë pa e kritikuar Ibron dhe LDK-n, ndërsa tash “po habitem” si po i ndërron fletët!
  …Ndërsa, mua as i ndërroj as nuk më bien fletët, pra idetë!
  Goxha I kam mërzi, kameleonizmat!…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(6)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...