Published On: 27 Prill, 2016

Milaim Zeka: Me pas pyet EULEX-i Hashimin edhe për 100 vjet nuk kish trokitë në derë të Azem Sylës

Gazetari Milaim Zeka, ka reaguar pas aksionit të sotëm të EULEX-it, i cili rezultoi me disa arrestime, shkruan GazetaBlic.

Ai ka thënë se Hashim Thaçi, sikur politkanët e tjerë është më mirë të heshtin në këtë rast, ndërsa EULEX-it i ka sugjeruar të merret edhe me të tjera raste, përfshirë këtu gjykatës, prokurorë dhe pjesëtarë të vetë Eulex-it.

Më poshtë mund ta gjeni të plotë shënimin e Zekës:

Po te isha ne vendin e Presidentit, vetem kisha me heshte…
Presidenti i Kosoves, Hashim Thaci, njehere paska pershendetur organet vendore, pastaj edhe ato nderkombetare te drjetesise, per akcionin e madh te bastisjeve dhe arrestimeve qe po behen qe disa ore. Krejte ne fund, Presidenti paska kerkuar qe deputeti Azem Syla, te dorezohet.
E para, as ai, dhe askush tjeter, nuk ka se kah shkon. Pra dorezimi eshte i detyruar.
E dyta, Presidenti eshte mire me heshte, edhe bash mos me fole hiq, pasiqe, me pas pyet ate Eulexi, po ju garantoj qe edhe 100 vjet nuk kish trokite ne dere te Azem Syles.
Zakonisht ne raste te tilla, ata te cilet jane te veshur me petkun politik, ma mire eshte me heshte, pasiqe cdo prononcim publik, del i gabuar.
Po te donin politikanet tane drejtesi ne kete vend, nuk do te lejonin qe sistemi i drejtesise te katandisej ne keta shkalle, si dhe do te ngritej zeri per Rastin Kicina, ku Arsim e Burim Ramadani me shoke, po mbahen qe 14 vite ne burg, per nje vrasje qe as anderr nuk e kane pa.
Eulexi, ajo pjese e mire brenda ketij institucioni, duhet t i shkoje deri ne fund cdo lende mbi e nen tavoline. Ata duhet te arrestojne edhe pjesetar te tyre, gjykates e prokuror, te cilet i kane shkaktuar drejtesise vendore dhe asaj nderkombetare, 1000 te zeza…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...