Published On: 7 Prill, 2016

Milaim Zeka ka një mesazh për shqiptarët e Maqedonisë, përpara se të votojnë

Rasti i Kumanovës u bë shqetësim për të gjithë shqiptarët, por më të prekur ishin shqiptarët e Maqedonisë dhe ato të Kosovës. Debate të shumta televizive u zhvilluan rreth kësaj ngjarje tragjike me pasoja vdekjeprurëse dhe dëme të shumta milionëshe materiale.

Ndër debatet e shumta që u zhvilluan rreth rastit famëkeq që tronditi shqiptarët gjithandej,  ishte edhe debati i zhvilluar në RTK me gazetarin Milaim Zeka. Ky i fundit dha disa mesazhe të fuqishme për shqiptarët e Maqedonisë.

Zeka veçoi që shqiptarët e Maqedonisë duhet të bojkotojnë zgjedhjet e ardhshme dhe të mos marrin pjesë në asnjë rast në zgjedhje pa u zbardhur plotësisht rasti i Kumanovës, ku do të dilnin në shesh gjitha skenarët e përgatitura.

“Nëse qeveria dhe tranzitorët dëshirojnë ta stabilizon gjendjen, numër një intelektualët dhe institucionet e shqiptarëve atje, duhet sa më parë të ngrisin një padi ndaj ish ministres brendshme, Gordana Jankullovska për urrejtje ndërnacionale dhe për nxitje të kësaj qeverie që ka ndodhur në Kumanovë. Ajo duhet të ndiqet penalisht”, tha gazetari Teka.

Zeka shprehu bindjen që partitë politike shqiptare aspak nuk u intereson rasti i Kumanovës, duke u paraqitur indiferent gjatë gjithë kohës dhe duke kumtuar herë pas here ndonjë kumtesë partiake, sa për të thyer heshtjen.

Zhurnal u sjell në video sekuenca nga debati i zhvilluar në RTK..Në Gjykatën Penale sot duhet të vazhdoj procesi gjyqësor për rastin e Kumanovës.

Ndryshe, sot Prokuroria ka kërkuar rreth 40 dëshmitarë të mbrojtur, ndërsa pritjet janë se edhe mbrojtja do të thërras dëshmitarë. Rreth gjykatës edhe sot ka forca të shtuara të policisë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...