Published On: 4 Qershor, 2016

Milaim Zeka, ja si më torturonte Lutfi Ajazi – miku i Kadri Veselit, dhe si e kishte bërë të pshurrej Adem Demaçin

 

 • Është folur shumë këto ditë për Lutfi Ajazin
 • Milaim Zeka

Koka e UDB-së serbe
Lutfi Ajazi, ka qenë njëra prej kokave të UDB-ës serbe. Me largimin e Serbisë prej Kosovës, është larguar edhe ai bashkë me ta.

Po si e kam njohur Lutfi Ajazin
Pas shpërthimit të demonstratave të vitit 1981, unë së bashku me grupin e shumë shokëve dhe shoqeve, që na printe Enver Dugolli, vendosëm, që me daten 2 prill 1981, ditë pazari, ditë e enjte, për ta shpërndarë frontin e forcave jugosllave, të organizonim një demonstratë të Gllogovcit e atëhershëm, Drenasin e tashëm.
Unë sisha nxënës në gjimnazin Luigj Gurakuqi në Klinë. Ora 11 e 15, kurrë nuk e harroj këtë orar, kisha marrë autobusin Klinë-Drenas. Kemi qenë autobusi i fundit.
Enver Dugolli, fillimisht me pak nxënës, pastaj ishin bashkangjitur të gjithë, nxënës, profesor e fshatar që kishin dalë për ditë tregu, kishin filluar një demonstratë shumë popullore.
Nuk po dua të flas as për momentin kur i kam hypur me këmbë fotografisë së shokut Tito, përpara shtëpisë së shëndetit, as kur kam mbajtur fjalim para komunës apo Ferronikelit, sepse shkon gjatë, edhe duhet të flasin disa të tjerë, po po flas për arrestimin tim.
Mbasi më kishin arrestuar, policia e Skenderajt, komandanti i Stacionit të policisë, kishte dhënë urdhër që askush të mos më prekë me dorë. Ishte Sadri Hamiti. Mirëpo, kur kanë ardhur mem marrë: Xhafer Qorri, Tahir Shala, dhe dikush tjetër, që nuk po dua me ia përmend emrin, sepse edhe e kam kojshi, edhe është sjellë mirë me mu, bash deri në Drenas, jo vetëm që më kanë rrah ashtu të lidhur, po edhe nja njëmijë të shara mi kanë dhënë. Edhe në stacion të policisë, Jonuz Terstena, ish komandir i policisë në Gllogovce, jo vetëm që më ka rreh, po edhe sha nanen fortë ma ka.
Pastaj kanë vazhduar torturat e treshes: Ajet Istogu, Xhafer Qorri dhe Tahir Shalla. S’ka sen të keq që nuk më kanë ba deri në mëngjes. Një polic, kur më ka qu në qeli, më ka sjellë bukë dhe qebapa, dhe ka ardhë e më ka zgju çdo gjysmë ore, që të mos flija në qimento.
Të nesërmen ka ardhe një njeri, i cili i kishte vendosur këmbët mbi tavolinë, dhe fytyreë po e mbulonte me gazetën Rilindja. Me fol kah del shpirti, ndoshta unë kam ndejtë vetem dhjetë minuta përpara tij, por më është dukur rrafshë dhjetë vite.
– Unë jam Lutfi Ajazi, më tha, pasi që kishte larguar Rilindjen nga fytyra. Kam dëgjuar që nuk po i tregon shokët. Prej Prishtines kam ardhur kastile për ty. Dije që unë e kam shti mu pshurrë edhe Adem Demaçin, e me folë, jo ty. Nisja e trego, ma mirë e ke.
– Po s’kam çka me tregu, po i thosha unë.
– Aha, ok. Edhe hynte një polic. Luta i thoshte: A e sheh këtë Milaim Zeken? Po na shanë të gjithëve, një nga një, deri në Beograd. Edhe më fuste polici grushta e shqelma, deri lodhej.
Kështu vazhduan torturat deri kah ora 5 mbasdite. Pastaj me një fiqë, më dërguan në burgun e Prishtinës.
Torturat që mi ka ba Lutfi Ajazi gjatë 60 ditëve të qendrimit tim në burg, janë teëpapërshkrueshme. Ai ka shku deri atje, saqë ma pati arrestu edhe baben, edhe ma ka sjellë përpara syve të mi, edhe nuk ka lanë gja të zezë mbi këtë tokë pa e poshtru.
Pastaj, po ky Luta i Ajazve të Drenices, më pati ba ofertë që me shku me studiu në Rijekë të Kroacisë, për mjekësi, edhe i kisha të garantuara të gjitha provimet, edhe makinen, edhe çdo gja që doja, vetëm të punoja për UDB-ën.
Kur nuk pranova, më mori një ditë, edhe më dërgoi tek Prroni i Keq, mbi Mecinet e Klinës, edhe deshi gjoja të më vriste.
Ky Luta më ka detyru të arratisem nga vendi im, edhe të jetoj tanë jeten me mallin e familjes time, edhe të vendit tim.
Ky Luta, ka shku edhe ma ka arrestuar nanen time, pas vizitës të saj të parë tek unë, edhe ia ka marrë pasaporten. Ky Luta, bashkë me do Luta të tjerë të Pejes, ma ka arrestu babain e ish gruas time, e kanë dënu 6 vite vetëm pse ka qenë në vizitë tek une, po pastaj e arrestuan në shtator të vitit 1987, edhe ish gruan time, edhe e mbajtën plotë 9 muaj.
Po unë jam njëri prej mijëra të tjerëve që u ka bërë të zeza ky far Luta. Dhe pikërisht këtë Luten, nga Gjermania, SHIK-u i Kadri Veselit, e ka marrë nga Gjermania, dhe e ka futur në Kosovë.
Edhe çka është marrëzia më e madhe, ata që e kanë futur në Kosovë, kanë qenë dy ish shokët e mi me të ngushtë, të cilët i kanë krijuar siguri dhe bashkëpunim të 100 për qind.
Luta ka vdekur në Prishtinë, në banesën e tij, kurse ish shokët e mi, dolën me një deklaratë, edhe thanë që ka vdekur në Medvegjë.
Ja, pse këta lidhen edhe me Lutfi Ajazin, ma e para kisha besu që jam ba shka, se sa këta kanë ba marrina të tilla.
Edhe a e dini more popull çka ashtë interesant?! A dini që Luta nuk ashte pyetur për krimet që i ka ba, për vrasje, kidnapime, e një milion të zeza të tjera!!! Ai është pyetur vetëm nëse ne, unë me të tjerë, kemi qenë bashkëpunëtorë të tij apo jo…
KUKUKUKU për këtë popull, e kuku për neve që jemi gjallë…

 
Displaying 13 Comments
Have Your Say
 1. baba thotë:

  Milaimi po del ketu qe ka qene ma largpamesi!! ai per cdo jave i nderron qendrimet dhe kurr sakica ne nje vend nuk i pret… llaqkaxhi kurgja ma shume… masi ja paska nis edhe ai mu marr me shika e mika sen spaska as prej tij…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Përshëndetje debatues të nderuar,

  Pavarësisht se si vleroesohet, Milaim Zeka me shkrimin mbi Lutfi Ajvazin ka hapur një debat që do të hapë shumë gojë e do t’i mbyll shumë tjera. Une te Milami shoh një person që derisa ka punuar si gazetar në Suedi, më kujtohen raportet e tij për Rugoven të para luftës, bente punën e gazetarit informues pa anime personale. Më kujtoeht një reportazh i tij që fliste për Rugoven aq në superlativ sa e detyroi një mik timin shumë të zemrës (Ruzhdi Ismajlin-ndjesë past) të më pyes a mos e njihja. Ruzhdiu ishte Rugovist i palëkundur. Une s’e kam njohur live as atëherë as tash Milaimin.
  Pastaj, erdhi lufta dhe Milaimi ka kontribuar në mënyrën që ka menduar që eshte me se miri, por që pati shumë dallim nga ai Milaimi që njihej më parë. Nuk më ka pëlqyer aspak sepse me qellim apo keq i informuar e ka mbajtur një kohë të gjatë dhe i ka dhënë publicitet e sherbimi krahut të vrasjeve (Shabit të milionerëve), të cilëve tash po mundohet t’ua nxjerr sytë, para se t’ia nxjerrin këta Milaimit.
  Por, hapja e temes së Lutfiut nga ana e tij dhe Sabri Novoselles për Bardhyl Qaushin do të hapet një front i fortë dhe i gjerë që do t’i prek shumë njerëz.
  Nuk ka nevojë të shahemi mes veti, sepse nuk na ka hije dhe nuk jemi as këtu të gjithë të barabartë, pasi disa shkruajme me emra e mbiemra te vërtetë e disa me nofka. Sidoqoftë, deshirojë që të jemi të arsyeshëm dhe të kemi mirësjellje ndja njeri-tjetrit.
  A nuk jemi sha mjaftë!?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(2)
 3. Tahir Zeqiraj thotë:

  Për Veterani-në
  Ti jo Veteran por flliqan. Duhetë të vije turpë për shprehjetë Tua benale. Kush muti je ti ta vlersosh Rugoven. Turp të keshë

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(1)
 4. Miku thotë:

  Milim Zeka është një burrë naiv,qëkur e ka lindur ajo Nëna e tij e mirë,e pafajshmja. Eshte pak edhe i marrë,mashtrohet e mjelet lehtë, si me qenë lope për qëllimet e të tjerëve. Sic i shpjegon cështjet e ndërlikuara Milaim Zeka, mund ti shpjegoj vetëm një fillorist i llastuar, të cilit ia kan rritë mendjen shokët e tij që është nxënës i mirë. Milaim Zeka është një nxënës përjetësisht i dobët, që vetëm pasi e mashtrojnë, pasi e mjelin “si lopën” i bije në mend që paskësh qenë i mashtruar. Tito nuk ka qenë udhëheqës yni, por Tito, megjithatë, ka qenë një politikan liberal,qoftë edhe diktator, pasi ndryshe nuk ka mund të mbahej ish-Jugosllavia e përbërë prej një numri të madh kombesh dhe shume pakicash kombetare. Edhe Azem Vllasi nuk ka qenë i zgjedhur me votën e Kosovës së pavarur, por Vllasi me të gjitha të kqijat dhe të mirat, është një person që në ato kushte e rrethana, ka kontribuar për Kosovën. Tjetra, Naivi Milaim Zeka, do të duhej ta ketë kuptue me kohe që Lutfi Ajazi ndoshta nuk e ka shti të pshurrej Adem Demacin, por ka dashur ta shtinte të pshurrej Milaim Zeken. Milaim Zeka,ketyre viteve sa ishte në pushtet dhe i sherbente me afsh pushtetit, shumëkend e ka trembur dhe e ka shti të pshurrej,sic deshti ta shtinte të pshurrej së fundimi ne nje intervistë të përbashket edhe Nazim Bllacën, kur e trembte se “Thaci do të jetë edhe pesë vite në pushtet”! Milaim Zeka është vërtetë një ahmak i madh dhe një pshurran që kurrë nuk pushon së pshurruri në breke e pantollona se e ka bërë vetën për tu pshurrur për shkak të aq sherbimeve që ua bëri zotërinjve..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(7)
 5. E kam pa nje loste me foto te policve serb te vrare para dhe gjate lufte. E pava edhe foton e qati Xhafer Qorrit. Tha dikus qe e ka vra nje magjup.
  Milaim , ai e ka pagu haraqin per ate qe te ka bere ty dhe te tjerve.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)
 6. Mal Uka thotë:

  Ti i pa emen Nuk je i nivelit te kuptosh ! Te gjitha
  partite politike ne programet e tyre kan patur republiken
  e kosoves ne kuader te jugosllavise Jo pse e donin jugosllavine Por ajo kishte nje autoritet te veqant ne
  strategjine gjeopolitike botnore UDB-eja dhe fashizmi serb
  kan vra ne kazerme ne Paraqin prej seciles republike nga
  nje ushtar dhe ne fund edhe Aziz kelmendin e ndjer Per te
  shkruar ,,Pucnjav na Jugosllaviju ” Minatoret per te hape
  rruge e perdoren foton e Titos ! Dhe policija nuk guxonte
  te perdori dhune Keshtu Millan kuqan deklaroj U trepqi se
  brani jugosllavija Serbet i kan vra edhe te rinjet e vet
  ne hotel Panda ne peje Per ti iritue popullin e vet karrshi
  shqipetarve Rjedhat politike kan ndryshue me luftat e
  kasapit Millosh dhe Serbet fashist jan grobaret e popujve
  te pafajshem te ish jugosllavise ! Por Ti i Pa emer mos
  leh si zagarec i shipnise se nuk je i nivelt te njeriut
  qe Minatoret i quan Budalle Ti jo qe je budall po je idijot
  qe ushqehesh ne qenef ! Hakun ta dhash Rahatohu tash !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(15) Nuk Pelqej(1)
 7. Xhafer Leci thotë:

  Shumëkush e kanë pësue, dikush më pak, e dikush më rënd. Edhe unë e kam përjetue pak torturen, por më së rënedi e kam përjetue: Kur polici shqiptar ta shanë nanën në gjuhen serbe! Dhe, vetëm pas kërcnimit se nëse dal i gjalë, ka me ja sha nënën vet vetes… Atëherë kanë pushue të shamet dhe malltretimet fizike e psiqike…!Për herë të parë tash mësova që edhe Adem Demaçin e paskan malltretue…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 8. Agim Mani thotë:

  Po besojm qe e keni shkele fotografin e Titos por behu njeher njeri e trego qka bane me foton e Presidentit Dr. Ibrahim Rugoves ne fillimvitin 1998 ne Winterthur te Zyrihut ne Zvicerr.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(18) Nuk Pelqej(2)
 9. Agim Mani thotë:

  Po besojm qe e keni shkele fotografin e Titos por behu njeher njeri e trego qka bane me foton e Presidentit Dr. Ibrahim Rugoves ne fillimvitin 1998 ne Winterthur te Zyrihut ne Zvicerr.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(5)
 10. Mal Uka thotë:

  Milaim Zeka , A ishe ti nje patrot qe e theve foton e
  Titos ? Apo minatoret e trepqes qe 9 vite ma vone
  Me foto te Titos ne balle kolone, marrshonin nga trepqa ne
  prishtine ! Nese ti ket veprim tuajne e quan madhor
  Atehere ajka e rrevulucionit kombetar Minatoret paskan
  qene ose budalle ose tradhtar ! Gjaje vehten Milaim Zeka!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(1)
  • Ooo Mal Uka, Minatoret me fotografin e Titos kane qene te manipuluar nga ish komunistet e Azem Vllasit, që ne kete rast i bie se Minatoret (si te manipuluar) nuk kan qen ajka rrevulucionit kombetar por kane qen Budallë ose te keqperdorur nga dikush si Azem Vllasi & Compani… Pra Milaimi ka qene 8-9 vite para Minatorve, kurse para Teje o Mal Uka 27-28 vite eshte Milaimi… Ooo Mal Uka ik pirdhu se je kaliber i vogel per Milaimin…

   Përgjigjiuni
   Pelqej(5) Nuk Pelqej(9)
  • Nuk dua ta luaj rolin e avokatit të Milaim zekës, por dua të mundohem ta themë të vërtetën, koha kur e ka thy Milaimi foton e titos, dhe koha kur e kan mbajtur, Minatoret, Foton, e Tites, kan nji distanc kohore,mendon ti se minatoret e donin Titen a, jo as nji fije, por përdorej, për ta shfrytëzuar, për Ato momente,unë konsideroj, që për kohën kur e ka thy foton e tites Milaimi, ka tregu që është patriot, por edhe Minatoret që e mbajten, foton e tites,ishte patriotizem, te dya kishin peshën, e tyre, në momente kohe, tash po ta le ty e analizoe vetë.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(4) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...