Published On: 27 Maj, 2016

Milaim Zeka: Ibrahim Rugova e pranoi në Rambuje Jakup Krasniqin për kryeministër. Ja kush e pengoi!

Publicisti dhe gazetari Milaim Zeka ka zbuluar një detajë të pathënë deri më tani për atë që ndodhi në Rambuje. Zeka ka thënë se në Rambuje palës kosovare i është kërkuar një qeveri gjithpërfshirëse. Sipas tij, Rugova e pranoi ofertën që Jakup Krasniqi të ishte kryeministër, por këtë e prishën Hashim Thaçi, Azem Syla e Xhavit Haliti.

Shënimi i plotë:

 Rreth shkrimit te Jakup Krasniqit

A keni genjy dje apo sot?!

Jakup Krasniqi, ish sekretari i pergjitheshem i PDK se, njeriu i cili ka bartu shume poste para dhe pas luftes, ka bere nje shkrim dje, i cili ishte drejtuar me nje pyetje, presidentit aktual, Hashim Thacit, dhe kryetarit te Parlamentit, Kadri Veseli, me pyetjen: Kur keni rrejte, dje apo sot?
Doren ne zemer, shkrimi shte brilant, me dy defekte: E para, qe nuk eshte nenshkruar me emrin tim, dhe e dyta, bashke me ta, nje kerkim falje para popullit, per heshtjen kaq te gjate qe e ka bere, duhet ta beje edhe vete Jakup Krasniqi.

Une personalisht, kurr nuk e kam ditur qe amerikani Hollbruk, dhe miku i madh i Kosoves, Bernard Kochner, paska thene: Krijone qeverine me gjitheperfshirje, dhe ne do ju njohim. Une nuk e kam ditur kete detaj kaq te rendesishem, por e di qe e njejta oferte ka pas ardhur edhe gjate kohes qe ishim ne Rambuje, edhe e di qe oferten e pati pranuar Ibrahim Rugova, duke vendosur qe ta shkarkonte kryeministrin ne exil, Bujar Bukoshin, duke emruar per kryeminister Jakup Krasniqin, por kete marrveshje, fill pas nenshkrimit, e refuzuan: Hathim Thaci, Xhavit Haliti dhe Azem Syla. Pas kesaj, edhe Rugova u deklarua se nuk do ta pranonte marreveshjen.

E di edhe nje gje, dhe e them me shume pergjegjesi, se disa krere te PDK se, sahere qe ne disa njerez periferik, qe jemi rritur me kulturen e tolerances, po flisnim per nje afrim te kraheve politik, duke thene se nuk eshte mire refuzimi i LDK se, pasiqe ne ate parti ka qene pjesa dermuese e popullit, i vetmi reagim qe eshte degjuar, ka qene ky: Ata lypin qi nanen. Dhe me pi kafe mbas luftes me njerezit e LDK se, nje gje qe ekam bere gjithmone, ka qene sikur me pi kafe me paramilitar serb.
Strukturat e LDK se, duke e ndier veten te kercenuar nga kreret e larte te UCK se, u bene pale me UNMIK un, dhe filluan te bashkepunonin ne perpilimin e dosjeve te luftes, qe sherbyen dhe do te sherbejne, si argumente shume te fuqishme per Gjykatat nderkombetare.
Kur kreret e UCK se, duke perfshi ketu ata me kryesoret e PDK se, e pane qe puna ka shku fell, u munduan te kthehen dhe te bashkepunojne me ata qe kishin perpiluar lista kunder tyre. Ne mesine tyre ishte edhe Bujar Bukoshi, i cili kishte tentuar t i vriste kreret e luftes, po edhe keta kishin tentuar ta vrisnin midis Kukesit.

Filluan pastaj akuzat nga me te ndryshmet kunder FARK-ut, duke permenduar dezertimin e vertete qe kishte bere Tahir Zemaj, po kishin harruar se i njejti dezertim kishte ndodhur brenda ne Drenice, konkretisht ne malet e Berishes, pas ofenzives te shtatorit 1998, pra pas vrasjes se Fehmi Lladrovcit me te tjere.
Dallimi ishte ky: Tahir Zemaj i kishte dorezuar armet ne OSBE, kurse kreret e larte te UCK se ne Berishe, i kishin grumbulluar armet, i kishin fshehur me nje pyll, ja kishin mbathe per ne Shqiperi, kishin thene se s ka me UCK e, edhe nuk kishin pranuar qe t ua dorezonin keto arme atyre qe kishin ngelur ne vijen e frontit. Deshmitar per kete eshte njeri nga luftetaret me te mire, pra njeri, Idriz Hyseni, shok ilegaleje, burgu e lufte, me Fehmi Lladrovcin.

Dhe keto rrena vazhduan e po vazhdojne edhe sot, i nderuari Jakup Krasniqi.

Sot po e la me kaq…. neser mbase vazhdoj. Mire do ishte me vazhdu Ti baci Jakup. Me tregu nese po rrej edhe une, apo jam duke e thene pak te vertete. Po flas ne nje vend, ku rrena eshte e vertete, dhe e verteta eshte rren.
Po sahere shkruaj, kam kujdes qe ta them te verteten,sepse nje dite do te pergjigjem perpara Zotit dhe kater vajzave te mia.
Nuk du qe neser femijet e mi te thone: Baba, e pse ke rrejte?!!!

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/pse-po-e-mban-sekret-vrasjen-e-behajdin-allaci-e-shaban-shales-a-po-i-shantazhon-thacin-dhe-veselin-per-speciale/

 

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Ladifi thotë:

  Kto fjal kto tregime jan vetem per perfitime peronale te gazetarit dhe tjerve qe ju konvenojn. Sot per sot si besojet askujt nga ju. Nguuuup

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Xhelal Ferizi thotë:

  i mshefe sepse gjat gjith kohes ka qene ne partine demono monisto staline e cila na i solli te gjitha keto shkatrrime si parti u maskua ne parti demokratike qe nuk ka te bej asgje me demokracine –jan ujq e qakaj te evshtu me lekura delesh –mjere atdheu qk a po vuan prej njerzve qe kthehen he rne lekure delje e her ujku sipas nevojave te interesave apo prishjes se intereasave .–sa pare i ka marre milaimi me interveistue njerz e me ngrite lart njerz q e nuk kan kurfar meritash as nuk do te duhej te ishin pastrues rrugash ne atdhe

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. Fatmir Bytyqi thotë:

  I nderuari Milaim Zeka te gjith vuajm nga mshefja nga e verteta dhe te gjith jemi kurreshtar te dim se kush po rren me shuuuuum, nese keto fakte i ke dite edhe me heret ma thuaj pse i ke mshefur kaq gjat ndoshta per qellime te top sekretit apo per ta mbuluar nje rren

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...