Published On: 17 Mars, 2016

Milaim Zeka: I ashtuquajturi krahu i luftës, si “Kmerët e kuq”, shkatërruan çdo gjë për para dhe seks!


Gazetari Milaim Zeka ka bërë një rrëfim duke treguar shumë gjëra të pa thëna deri më tani, që nga fillimi i punës së tij e deri më sot.
Zeka ka treguar raste të ndryshme, e ku ndër to është se si kolegët e tij kishin filluar ta drejtonin gishtin nga ai, duke e konsideruar si vrasës të Ahmet Krasniqit, po ashtu ai tregon se edhe kush ia dha 15 mijë euro e shumë gjëra të tjera, ai ka folur për Gazetën NewBorn.
Ja rrëfimi i ekskluziv i Milaim Zekës:

“E para, më kujtohet udhëtimi im i parë, pas plotë 18 viteve, në Kosovë. Isha bashkë me Nasim Haradinajn, dhe një luftëtarë tjetër, shok i Nasimit, i ardhur nga Zvicra. Ky njeri, duke e dëgjuar dialogun tim dhe të Nasimit, dhe duke i parë emocionet e një njeriu që po kthehej pas aq shumë viteve, na kishte bërë një fotografi nga mbrapa, që do e quaj foton time më të mirë të jetës.
Nasimit po i thosha, që nëse plagosem, të lutem më vrit, po mos më le të gjallë në duart e ushtarëve dhe paramilitarëve serbë. Nasimi si Nasimi, më tha se atë punë do ta bëntë, pa pas nevojë që të më betohej.
Nejse, lufta mbaroi. Unë me disa shokë, u futëm në Prishtinë, me daten 14 qershor. Ushtarë e polic serb në të katër anët. Kisha dëgjuar se diçka e keqe kishte ndodhur me prindërit e mi, të cilët gjatë luftës jetonin në Sofali.
Gjatë kësaj kohe, vazhdoja të raportoja për rtv e Suedisë, ku vazhdoja të kisha kontratë të rregulltë të punës. Ndërkohë më kishin ardhur lloj-lloj ofertash për punë. Deri tek posti i diplomatit. Mirëpo, çdo trajnim që e kishim, çdo këshillë që e merrnin, të gjithë na thoshin se njerëzit e UÇK-së janë terroristë, janë kështu e ashtu. Pikërisht për këtë e kam refuzuar punën, me një pagesë minimum 15 000 marka.
Hajt, hajt, duke i nuhatur gjërat, duke i studiuar ish shokët e mi të burgjeve dhe të luftës, e pash që, ashtu sikurse NATO-ja na kishte ndarë kufirin me Serbinë, edhe rrugët e mia me këta njerëz ishin ndarë. Ata, që të gjithë, po i tradhëtonin idealet për të cilat kishim luftuar. Lakmia për pare dhe për seks, e shkatërroi çdo ideal tonin, dhe ardhmërinë e këtij vendi.
Isha zgjedhur anëtar i Bordit të RTK-së, po dhashë dorëheqje. Mendoja se vetëm përmes një gazetarie të shëndosh, mund të ndryshoheshin gjërat. Në vitin 2002, unanimisht u zgjodha kryetar i Shoqatës së gazetarëve të Kosovës. Në atë kohë na ndihmonte një organizatë e quajtur “Ajrexi” amerikan. Kolegët e mi filluan t i thoshin shefit të kësaj organizate, se unë e kisha vra ministrin e Mbrojtjes në Tiranë, Ahmet Krasniqin. Madje ia përkthenin deklaratën e Millosheviçit në Hagë, se çfarë thoshte për mua, si dhe artikujt e gazetës ultrafashiste të asaj kohe, Bota Sot, e cila ishte krijuar nga agjentët shqiptarë të Shërbimit sekret të Jugosllavisë të asaj kohe. Do të tronditet opinioni kur të filloj me publikimet e këtyre dosjeve. I kam të gjitha. 100 përqind të sigurta. Janë dosje reale, jo për t’ia futur dikujt. Do ta sheh opinioni se nga kush është themeluar Bota Sot, dhe pse ajo ka qenë shumë më fashiste në raport me luftën se sa çdo medium serb.
Pastaj erdhi takimi i radhës, me zyrtarë të lartë të OSBE-së. Shumica prej tyre ishin injorant të vendeve të tyre. Njerëz të cilët nga ndihmat sociale, ishin bërë zyrtarë byrokrat, dhe kishin ardhur në Kosovë, jo për ta zhvilluar demokracinë dhe gazetarinë, po për ta rritur kaosin, dhe për ta përdhosur fjalen e lirë.
Unë i shikoja si nxënës të shkollës fillore. Me atë bagazh të cilin e kisha fituar në Suedi dhe Norvegji, jo vetëm që i shihja si të atillë, po edhe më dukeshin shumë, shumë idot dhe injorant. Filluan të më mbajnë leksione, po i ndërpreva, duke u treguar përvojen time si gazetarë, nga vendi prej nga po vija. Ok, më thanë, kemi vetëm një lutje: T u sygjerosh gazetarëve që të mos shkruajnë asnjë llaf për krimet e serbëve në Kosovë, dhe të mos e glorifikojnë UÇK-në.
– Unë tërë jetën time në Suedi kam punuar ns RTV e Suedisë me kroatë, slloven, boshnajk, maqedon, serbë dhe të tjerë. Asnjë popull në botë nuk mundem me urrejtë. Sa u psrketë krimeve të policisë dhe ushtrisë serbe në Kosovë, sa të mundem unë do të shkruaj. Dhe dijeni vetem edhe një gjs: Deri në vdekje, UÇK-ja dhe NATO-ja, do të jenë Bibla dhe Kurani im, ndërsa Adem Jashari, Krishti dhe Muhameti im.
Me kaq përfundoi takimi, dhe me kaq përfundoi edhe mandati im. Fill pas kësaj, i thirrsn mashat e tyre, edhe krijuan Asociacionin e gazetarëve profesionist të Kosovës. Kjo u bë me mbështetjen direkte të njerëzve të luftës.
Kjo më shtyri pastaj që ta them atë shprehjen time: Ka me ardhë një ditë, që ai i cili nuk ka qenë shpijun i Sërbisë, ose të pakten fëmi i shpijunit, ka me pas vështirë me pi kafe në Prishtinë.
Kjo ditë erdhi. Meritor janë vetëm krahu që ju pëlqen të quhet, i luftës. Këta nuk ndërtuan shtet ligjor. Këta nuk ndërtuan institucione. Këta nuk ndërtuan rend dhe ligj. Këta vetëm vodhën dhe vodhen. Këta vetëm blenë dhe blenë media dhe gazetarë.
Me një fjalë, ashtu sikurse Kmerët e Kuq në Kamboxhia, këta shkatërruan çdo gjë të kaluar, që na kishin ndërtuar paraardhësit tanë.
Ne kishim media në këtë vend. Ne kishim spitale, kishim shkolla, universitete. Po të gjitha na i vodhën.
Çdo dtë e pyes veten: Kush ma vodhi Kosovën? Dhe përgjigja është: Ish shokët e mi. Atyre që edhe jetën time ua kam besuar. Po sidoqoftë, jam i lumtur që misioni i UÇK-së, Adem Jasharit dhe NATO-s, është realizuar. Serbia nuk na shanë më. Nuk na vret. Nuk na ndjek. Fatin e kemi në dorën tonë…’’

LEXONI edhe: 

http://www.shqiptari.eu/cmenduria-studentore-baballaret-i-paguajne-te-studiojne-ata-behen-vehabi-e-faqezi/

http://www.shqiptari.eu/dora-e-djathte-e-fatos-klosit-bojken-abazi-u-debua-qe-te-mos-dekonspirohej-shik-u/

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. zena nga llapi thotë:

  Milaim Zeka vetum fjal nuk mjaftojn,por fakte e fakte kie sa te duesh,duhet te deshmosh me fakte e ndoshta po lind liria per te gjithe e jo vetum per pushtetart se bash keta nuk banen dhe nuk dhan asgje per shtet,por vetum po marrin e po marrin e keta nuk din te ndalur.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Baloku thotë:

  Mir e ke o i nderuar , por mos ashtè tashë pak von.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. Leo thotë:

  O M.Zeka.po lan tum me shurre.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 4. Ruzhdi Saramati thotë:

  JU LUMT SHOKU TE GJITHA JAN TE VERTETA.POR DUHET THEN ME QART.SE SERVILET NUK DUAN TA KUPTOJN TE VERTETEN.SEPSE AJO I VRET TE LIGET…ZOTI I VRAFT SE VERTET E VRAN LUFTEN QLIRIMTARE!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...