Published On: 8 Janar, 2016

Mikut që nuk desha t’ia lëkund eshtrat në varr

Faruk Tasholli

 

Mikut

 

Në ditën kur u bënë vite që ai mbeti i perënduar
Nën orkestrën e heshtur të vrushkujve me kujtime
U ndala para hijes së tij dhe ia këndova 7 këngë
Ato 7 këngët që i donte deri në lot
Mikut që nuk desha t’ia lëkund eshtrat në varr

U nisa me muzg duke mbledhur shiun i vetëm
Rrugëve të këtij qyteti ku ai lëkundte dorë
Në derën e kafenesë ku pimë më së mbrami
Dhembjen e ngjeshur deri te pëlcitja

Nuk i thashë kujt se jam i mërzitur as nxora fotografi
Në tavolinën ku më shikonte gota e dorës së ngrirë
Pikëllimin e përpiva duke shtrënguar buzën e varur
Vetë e kujtova vetë e gjëmova vetë jetën ia këndova
Mikut që nuk desha t’ia lëkund eshtrat në varr

 

(Me 7 të këtij Kallnori, Stolberg, Gjermani)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...