Published On: 28 Prill, 2016

MIKESHA

Meti Fidani

Askujt nuk i hapesha për biografinë time, megjithëse dikujt duhej ti hapesha. Ajo i dëgjoi të gjitha.
-.Mos është me mire te qëndrosh larg meje- i thashë….Me mire larg
-Ehu,dhe ti Met sa merakosesh, të gjithë këtu ne Shqipëri, të 2 milionë shqiptarët, kush me shume e kush me pak, kanë nga një njollë në biografi, bile edhe vetë shoku Enver, me biografi të keqe është, kunatin ja ka pushkatuar partia.
-Dhe une nga te dy anet jam-thoshte-,dhe nga 4 heroinat,dhe nga Bardhok Biba,por dhe nga Markgjonajt..Dhe sikur te behem anetare partie,jam kundershtarja e Enver Hoxhes,do keshtu “troç”
.-Shshsht..,se mos te degjojne qe flet keshtu.

E shqiptoi rënduar Enverin,e para here, qe degjoja kete gje te tille,bile as dhe babai im,qe ishte nje kundershtar i betuar,nuk e thoshte kaq hapur
-Ty do te te bejne kandidate partie,do behesh anetare partie,ndonje sekretare,ti mund te behesh edhe deputete,si Gjela Biba,ti ke te ardhme,une jo.
.Por ajo nuk ndahej.
..Ajo ishte nje guximtare e madhe,ajo vertet ishte gatuar me brume Mirdite..Mire me thoshte babai per mirditoret,nuk kishte faj qe psheretinte,me ate”Eh ,ndjese pacin”, kur kujtonte disa miqte e tij mirditore,qe kishin vdekur ne burg…Qe nga Laci, ne Rubik,ne Rreshen,ne Reps,ne Orrosh,ne Gjader,ne Gur te zi,e gjer lart ne Dukagjin,te gjithe burra e gra,te rrinj,te moshuar,me dukeshin dicka tjeter,me dukej sikur te gjithe shihnin nga Patoku,, nga Shengjini,nga Kakarriqi,andej nga perendonte dielli,shikonin drejt Italise drejt Europes. Megjithese Europa,ishte larg,ata njerez,besonin,shpresonin shume,..E lexoja ne syte e asaj vajze,ata sy perfaqesonin Mirditen.Mirdita me hyri ne gjak,aqsa dhe tifoz isha me skuadrat e klubit “Minatori,”qe ne ate kohe shkelqente, sidomos ne volejboll
Ajo dinte shume,..me shume nga une,ndoshta nga guximi,ndoshta ngaqe rrinte permbys mbi valet e radiove te huaja,ndoshta,ndoshta..Frengjishten e dinte mire,e kishte mesuar vete,me durim te madh,..edhe italishten po e po.

mikesha23
-Italishten e kemi trashegimi nga gjysherit ne katoliket…Hahahaha -dhe qeshte duke e shternguar pas vesheve radion e vogel “Fatosi”..Edhe poezia i pelqente shume,na pelqente te dyve..Sidomos Driteroi..Poemen “Devoll, Devoll”,e recitonte aq bukur,me gegerishten e saj ,sa dhe Marie Logoreci,apo Tinka Kurti,do ta kishin zili.
.-.Driteroin e kam timin- i thosha-,kemi lidhje gjaku..Sa kam dashur ti ngjaj sado pak,te jem pakez Dritero,,por..E kisha provuar,qe ne femijeri,me shtypin per femije te kohes “Fatosi e “Pionieri”,me vone me “Zerin e Rinise”,me Revisten “Hosteni”,me Gazeten “Perpara”,Ngado pergjigje negative..Sa here qe vinte ndonje pergjigje negative, nga redaksite,ajo do shqelmonte diku,shoqeruar me nje fraze” Pse?”.. Nje instikt,nje menyre e saj per te nxjerre ndonje duf,qe kishte brenda.
..Me kohe kisha vendosur,ose me mire te them kishim vendosur te benim nje reportazh per Rubikun..Në kishte vend me te bukur ne Shqiperi, ishte Rubiku,sidomos, po ta shikoje, qe nga shkembi, qe nga kisha. Shumeshekullore. Perballe ishte Uzina e shkrirjes, poshte Fani i qete,qyteti i vogel e tej ne thellesi male,vetem male..Aty ishte stacioni yne me i preferuar,foleza jone per tu argetuar me natyren.
Ate mengjes,thuajse pa u shlodhur fare nga turni i trete, u nisem nga Laci drejt Rubikut, Do nxerrim nje reportazh -thoshim,-sa dhe Driteroi do habitet kur ta lexoje..Ndonje gazete do ta pranonte patjeter,sepse,..
Ne shtate hile një trimëri, thotë populli..,Autori i shkrimit do te ishte mikesha ime, keshtuqe shkrimi do te botohej patjeter, ajo nuk kishte aq shume probleme me biografine e saj
Dolem per makine ne te dale te Lacit,tek agjensia a mallrave
.Makinat me rimorkio,mbasi kishin shkarkuar mineralin ne uzine,vinin aty per te marre vulen..Sapo shoferi ndalonte makinen, e mbytnin me pyetje e lutje
-Aman te keqen nena,aman te keqen motra..Per ne Spac jemi ,a na merr.
.Por shoferat iknin,e iknin,pa i marre ata pasagjere qe do te shkonin ne Spac,..kishin frike.Dhe udhetaret e erdhur nga jugu mbeteshin aty ne pritje me ore te tera,bile dhe me net..Shpesh i zinte nata,,Hoteli siper kafenese kishte pak dhoma,fare pak ne katin e dyte ,sepse ne shumicen e dhomave banonin familje ..Ne nje nga ato dhoma banoja dhe une,me 3-4 te tjere..
Here-here,udhetaret e gdhinin aty jashte naten..Shpesh shkonim aty ne zjarri i kartonave.I pyesnja nga ishin..Te njohurit e te moshuarit,i fusnim ne dhome,ku ngroheshin ne nje rezistence te sajuar vete dhe merrnin nje dremke ,derisa fillonin makinat te zhurmonin perseri afer mengjesit Kjo deshte shume fshehtesi,se po ta merrte vesh,kamarieri i Klubit te Madh,keshtu i thoshin ketij lokali,behej nami..Kamarieri ishte dhe punonjes i hotelit,dhe i rruheshim shume..
,.Erdhi nje Saurele tjeter, Shoferi nje djale i ri dhe nursez nuk ktheu fare pergjigje.Dikush tha se shkon ne Reps..Njerzit hipen ,pa pyetur dhe shume..Hipem dhe ne..Shoferi erdhi.. Uluni tha..uluni shesh..Te gjithe bene nga nje te ulur genjeshtare,se dyshemeja e kamionit,kishte nje shtrese tymi te rrendomte,..Makina u nis..Pluhuri i piritit te bakrit,u vertit siper kokave tona..Ne Milot makina qendroi..Dikush nga brenda makines shkoi deri ne pazar,aty ku shiteshin thuajse fshehur bageti te imeta,sidomos gica. Ishte i njohur i shoferit ,ndoshta ortak i tij,,nuk e di.Shoferi e porositi te mos vonohej..Shoferi u zgjat ne spondin e kamionit,dhe po i pyeste te gjithe me rradhe ,per destinacionin.. Nje plake tha se do te shkonte ne Spac..
-Duhet te me kishe thene qe ne fillim,nuk na lejojne..
-Aman te keqen nena,aman,se jam edhe me vajzen dhe nipcen,mos na lere ketu,,te keqen nena,-dhe i lutej me ate dialektin e bute te jugut
-Do zbrisni-dha urdher shoferi..Nena e gjore u bind..mblodhi cantat me te gatuarat e saj,per djalin ne Spac,dhe i rrodhen lote,te cilet i fshinte me cepin e varur te shamise,.
Ai qe kishte shkuar ne pazar u kthye,me dy gica te vegjel ne krahe..I solli gicat lart ne karoceri,dhe porositi dike qe tja kishte kujdes.Plaka e gjore po mundohej te zbriste,nga spondi i mbrapme
-Nan’ te mos zbresesh- u degjua zeri i mikeshes sime,qe kishte marre nje pamje te neveritshme.-.Kthehu,eja ulu ketu ,ne gomen rezerve,dhe hapi nje gazete “Bashkimi”,te cilen e palosi qe plaka te ulej..
Pse nuk i merni keta- ju drejtua shoferit,- njerez jane
-Nuk na lejojne,- u pergjigj shoferi dhe nuk te takon ty te besh komande,.. Ne makinen time komandoj une..Ne mos te te zbres dhe ty
-Une edhe zbres, por nena te rrije ketu
Plaka u ngrit duke renkuar ,qe te zbriste .Nuk deshte, gruaja e moshuar, qe te behej molle sherri
-Ktu ti nan-u ashpersua mikesha
Shoferi hipi lart..Mikesha tashme kishte marre pamjen e nje luaneshe te egersuar..
-Njerzit nuk zbriten ne mes te rruges , shofer
-Kaq keq te vjen ty per te deklasuarit-apo je dhe ti si ata-nderhyri nga poshte,ai qe solli gicat
-Une jam, si ata,por ti nuk behesh kurre si ata, ata jane me te mire nga ty,dhe nga une,dhe nga ne te gjithe,-dhe mirditorja, me sa force qe kishte, i ra 3-4 here me grusht kabines nga lart…Llamarina beri nje zhurme rrenqethese
Gicat u tremben, e u hodhen poshte plumb,nga spondi i mbrapme qe ishte i hapur..Kafshet e vogla te pabindura,u versulen poshte nga pazari,te cakerdisura..Disa femije qe ndodheshin ne rruge i ndoqen gicat e vegjel qe morren arratine..Tashme shoferi u ngjit ne karroceri,dhe e zurri mikeshen per floku,e terhoqi,asaj i dhemben floket,kelthiti,por vajza me shkathtesine e nje maceje e zuri,per gryke dhe e shtyu,,Une dhe te pranishmit,u munduam te benim rolin e qetesuesit,..Vajza ne nje cast,morri nje pozicion,sikur te ishte ne nje ndeshje boksi apo karate,pastaj me mje shpejtesi te rrufeshme e goditi shoferin me shqelm ne bark,me shuallin e kembes,dhe djaloshi per pak ,sa nuk rra poshte..Vajza u hodh ne toke ,ose me mire fluturoi,nga ana e gomave,nga spondi anesor..Tanime ajo ishte kthyer ne nje egersire,nje egersire e papermbajtur,shqelmonte mjetin nga gomat,nga portat,nga dritat..Diku i ra dhe kepuca e djathte..E morra kepucen ,dhe e terhoqa vajzen ,per tu larguar nga ajo rremuje e rastesishme,,Kembet na shpune poshte nga pazari..Femijet ndiqnin akoma gicat tashme te supercakerdisur..Ne nxitonim te largoheshim,te shoqeruar nga veshtrimet kureshtare te pazarakeve,,..Duhej te iknim..Duhet te zhdukeshim..Nuk flisnim,,vetem ecnim shpejt ,shume shpejt,anes se lumit,pa ditur se ku shkonim..Ajo merrte frymemarje te thella e te rralla,Frymemarrja diku pengehej ne brendesine e gjoksit te saj,duke krijuar nje zhurme ritmike.
Ecnim pa ditur se ku duhet te shkonim,Ajo dridhej e tera..Aty afer ures ishte nje grumbull rere te imet,ajo e shqiptoi ate “Pse” në e saj 2-3 here,dhe filloi po shqelmonte reren, e cila u shpernda gjithandej..Qe te shqelmonte reren e kisha pare dhe here te tjera ne plazh,ne Patok,apo ne Shengjin,kur loznim me top,..Kete veprim e bente,kur humbnim raste per gol,apo kur pesonte ndonje gol grupi apo skuadra e saj,..Ne Shengjin ishin dhe dy vajza binjake nga Lezha qe frekuentonin plazhin..Ato kishin dicka ne biografi,Ato nuk afroheshin me njeri,por edhe askush nga te rrinjte nuk u afrohej..,,Dukeshin inteligjente dhe shume te bukura,,,Asaj i vinte keq per ato vajza..Te rrinj e te reja loznin, ato jo..Dikush nga ne tha : Pse keshtu,ato nuk kane bere ndonje faj
-Po pse,pse-u hodh mikesha-ato jane te pafajshme-,dhe duke thirrurr “Pseeee”,e duke shqelmuar,,e shkateroi nje grumbull rere,qe kishin mbledhur disa femije te vegjel aty ne breg..Kur e pa qe po e shihnin te gjithe,ja mbathi nga deti,u zhyt nen uje,dhe trupi i saj si ngjale,humbi nen valet e lehta te detit
Por sot, nuk e prisja se do te ndodhte keshtu,por ja qe ndodhi.Ajo vertet kishte tipare burrerore,shpesh lozte futboll me ne djemte,qe atehere kur ishim konviktore ne qytetin e nxenesve ne Tirane,Loznim tek stadiumi i “17 Nentorit”,aty ne zemer te shkollave e konvikteve.Lozte mire,por edhe me inat,bente shume faulle,me shqelmin e saj,por ja falnim si femer qe ishte..Por atehere ishim adoleshente ..Tani u rritem ,u poqem disi..Ndoshta dhe nuk kemi pjekurine e plote
Ndjehemi te lodhur e te trembur,,Nuk shihemi dot ne sy..Ajo nuk i ngrinte syte,.Nje cast i ngriti,,Kisha rreth nje ore pa ja pare syte..Para nje ore ata ishin aq te egersuar,tashme ishin krejt ndryshe,vecse mu duken shume te lodhur..ajo uli koken dhe futi ne mes te gjunjve te saj,,Floket e zes e te gjate u shperndane ne menyre simetrike,si nje ombrelle,dhe e mbuluan ate qenie njerezore ,qe ate cast po qante me nje rrenkim te thelle,po vertet ajo po qante,..Nuk e kisha pare kurre te qante,asqe e mendoja kurre qe ajo do qante ndonjehere,,Ishte nje njeri kaq i forte,por ajo u thye,u dobesua,u dorezua..Ja preka floket,atje ku ajo i kishte ndare me kapsen e saj plastike,,,po ajo kapse flokesh,mbeti ne karrocerine atij kamioni te mallkuar,ose rra poshte ne toke,ose u thye,gjate perleshjes me shoferin..Sa jete te shkurter,kishte ajo kapse flokesh,para disa oresh e bleme ne Lac,ne dyqanin i asaj gruas bjonde nga Rusia..Shitesja nxorri plot kapse,une e zgjodha ate me te miren,por ja e mira ishte jetshkurter,..humbi,u thye ,rra,ku i dihet..Pjesen e perparme te flokeve,ja ngjita lart,e me gishtat e mi formova kapsen,floket qendruan,..Balli me floket e vetullat ,morren formen e nje drejkendeshi.Ajo kishte ballin me te bukur ne bote,floket me te bukur,syte me te bukur ne bote,qe ate cast i ngriti e i uli prape te lotuar.
.Ndoshta une isha fajtori qe qante ajo,..Po,po, une,une qe u bera pjese e saj,kur e dija hijen qe me ndiqte kudo,ate biografi te mallkuar,Dhe ajo e dinte qe kisha dicka ne biografi,,E dinte.qe atehere kur zhvillohej spartakiada kombetare,me rastin e 30-vjetorit te clirimit.Spektakli do te jepej ne stadiumin “Qemal Stafa”,Qindra nxenes e studente,nga me te dalluarit.benin prova,diten e naten..Po afronte dita..Aty do te vinte dhe shoku Enver,nxenesit duhej te shoshiteshin,dhe u shoshiten,,Une mbeta siper shoshes,me krundet ,me llumin,i destinuar per tu flakur..Nuk e di pse qava kur me larguan.Adoleshentet edhe qajne,normale mund te ishte.Isha ulur ne shkallet para stadiumit..Me vinte turp te shkoja ne konvikt ate nate Provat mbaruan dhe nje cast,turma e nxenesve pushtoi e zhurmuar bulevardin Mikesha mbeti ne fund me mua..I rrame nga Tirana e Re..Ajo,murmuriste nje fraze “Pse ty”,dhe shqelmonte e grushtonte,c’te gjente perpara,,Aty ne Kinema ‘Agimi”,ishte nje kend emulacini ku vinin gazeta,lajmerime,flete-rrufe,etj
-Pse ty- dhe i keputi nje shqelm,tubos qe mbante tabelen..Tabela u tund,xhami u thye,flete-rrufeja rra ne toke..Vajza i rra me nje shqelm,dhe kartonit me flete-rrufe-ne…
-Rrugace,Rrugace moj rrugace,-thirri nje jevge,qe pastronte trotuarin,buze Lanes,dhe u nis drejt nesh,me ate fshesen e gjate prej thuprash.,
-Cfar’ rrugace mi jahu
Rrugace,,Sa keq..Sa turp,,.Ne të dy ishim nga me te miret e nxenesve,une ne shkollen time ajo ne shkollen e saj..Nxenesit na kishin zgjedhur ne forumet drejtuese te rinise shkollore..Pasioni yne librat,sporti ,teatri..Teatri Popullor sidomos,streha jone,per shume nxenes..”Arturo Ui”.”Familja e Peshkatarit”,e Pitarkes,”Njeriu qe pa vdekjen me sy”,e shume te tjera,,shfaqje te suksesshme.Te shtunave pasdite takoheshim para Shkolles Teknologjike,. Ne kembe shkonim drejt qendres . Urbanet e Kombinatit ,vini te tejmbushur,sa dhe dyert u shqyheshin,por edhe bosh te ishin autobuzat,ne ,preferonim ecjen ne kembe..Qeshnim me prapesirat e adoleshences,qeshnim shume
Sot,jemi dy fajtore te pafat,ketu ne kembe te ures se MIlotit,,Ç’them!!, Dy fajtore? Jo,,fajtori jam une,vetem une..Une kisha marre udhetaret e Spacit qe te gdhiheshin ne dhomen time,aty mbi Klubin e Madh,une kisha ndenjur dhe vete me udhetaret,aty ne zjarrin e kartonave,tek agjensia e kamionave,, Dhe ajo me ndiqte pas,.
Nuk di pse e terhoqen ata njerez te lodhur,te ardhur nga jugu,me ato nena qe kishin bijte ne birucat e Spacit,per ato motra qe kishin vellezerit,me ata djem qe kishin baballaret e tyre..Ata ishin te deklasuar,armiq te partise,ashtu sic isha dhe une,ndersa ajo do behej kandidate partie,do bente stazhin,ne pune prodhuese,por per fat te keq ajo me ndoqi mua.Stazhin e Partise e beri ne rriedhen e atyre viteve qe njiheshim,stazhin e kreu,ne mes te atyre qenieve njerezore qe gdhinin naten ne stacionin e Lacit.
-Do vij dhe une ti ndihmoj-kembengulte,-ata njerez jabanxhinj,qe do flene jashte,,Ka gra aty,..Grate kane me shume probleme..-Gruaja me gru,burri me burre- thoshte,Dhe i merrte grate,i conte per nevojat me elementare,fshehur nga ai hotelxhiu i Klubit te Madh,,
Mendja na shkonte se mos hotelxhinjte ishin spiuna,rruheshim.
.
.Po ,po,,une isha fajtori,vetem une..,mbiemri im..,biografia ime
Duhet te ikim,ku,per ku,nga.. si,,.Nje mori pyetjesh,.U ngritem,,Ajo shkundi pantollonat ,prej doku gri kinez,rregulloi floket..Ku shkojme.. Po sikur ata shoferat,te kene lajmeruar policine’,atehere na morri lumi..,Me mire te hidhemi vete ne Mat, po qe se na kerkojne.
Po ikim neper uren e Milotit,Ku e ku kalon ndonje kamion,dhe ne shtyhemi fare ne anet,disi te trembur nga kercitjet e frikshme te gomave..Po,aty ne te dale te ures,c’behet?,,Kamionat i ndalojne,kontroll i madh..Duhet te kthehemi..Jo,, me keq,, Duhet te ecim drejt
– Ku shkoni? Prej zonet ini?
U shtangem,….ku shkojme,nga vime,cfare jemi…as vete nuk e dime ,mos valle jemi nga ndonje planet tjeter Si mund t’jua spiegojme,cfare tu themi..Ushtari priste pergjigje
Kamionin e ndaluar,e kontrolluan me imtesi,bile dhe poshte ne sasine e rimorkios,,Pasagjeret qe ishin per ne Spac i zbrisnin,U kontrollonin pasaportat,rrobat,cantat ,e u thoshin te prisnin,kur te merrnin urdher per takim me te afermit..Ndoshta kushedi cfare ishte bere atje ne Spac,mos ishte arratisur ndonje,..Ndonje greve,ndonje ndonje,..,Ne mes te tjereve,kishin zbritur,dhe plaken nga jugu,me femijet e saj..Shoferi paska pasur te drejte,,Paskan qene te porositur te mos marrin pasagjere per Spac
U lehtesuam, qe ndalesa e makinave,dhe postblloku nuk kishte fare lidhje me ne
-Juve ju pyes,-perseriti ushtari,dhe nderkohe u afrua dhe nje polic,..
Ku tu thoshim..ku.. ne Rubik per reportazh…,ne Reps,ne Kurbnesh,ku?
-Ne Shenkoll-,ju dha vajzes-.kam hallen
-Po ti bandill?
-E kam nje mik te vjeter shkolle,erdhi te me shoqeroje mua-nderhyri vajza
-Pasaportat -dhe prisni aty me te tjeret
Na ndane vec grate dhe vec burrat
– U te keqen nena moj,u yll i nenes moj..,moj manarja e nenes moj..,moj sokolesha e nenes,te ka nena trime ty,-filloi nena per mikeshen time,e s’pushonte..Zgjatej tja ferkonte ballin e floket
-U dockat e nenes- dhe ja puthte
Policet dyshuan..Ku njihet kjo vajza me nenen,,c’lidhje kane,,Plaka e gjore,padashur i kishte hedhur benzine zjarrit
-C’lidhje kini ju vajze me kete nenen,a e di kush eshte e ku shkon,cfare di
-Di qe asht’ nan’,kurrgja ma teper-ja ktheu me ate gegnishten e saj te rrenduar
-Ju kini njohje te vjeter,na thuaj
-Po te them se ishim ne te njejten makine prej Lacit, e deri ketu
-Edhe pse zbrite
-Kot ,
-Ee,kot thua,ja do shohim
Polici erdhi kete nga burrat
Ju drejtua djalit nga Gjirokastra
-Cfare e kini ,ate vajzen,qe takoi gjyshja,si e ka emrin
-Nuk e njoh
-Nuk e njeh.-Dhe dora e policit u drejtua me force ne faqet e dobeta te djalit te pafajshem..Djali i lodhur nga rrugetimi dhe pagjumesia,u rrotullua kuturu,dhe koka i zuri ne tabelat qe tregonin drejtimet e rruges..U mbajt pas tubos se hekurit,per te mos rrene poshte..Sa mire qe u mbajt ai djaloshi,qe te mos e shihte gjyshja e tij pertoke..Megjithate nena u drodh.shterngoi duart e saj te vogla,dhe mu duk se u zvogelua shume
-Mos djalin -thirri,-e kemi pike te vetem
-Dhe ty,ne burg do te shpiem me gjyshin,,po nuk na tregove – i tha polici djalit
Nje gaz u dha qe nga Rubiku,sollen disa shkresa. U frikesuam se mos merrte ndonjerin nga ne
-Ju te Spacit-te vini neser tha – i porsaerdhuri, la disa karta per postbllokun dhe i beri shenje shoferit qe te iknin
Udhetaret e jugut hipen ne nje kamion qe erdhi nga Lezha..U duhej te mblidhnin kartona,per te gdhire naten ne agjensine e Lacit..Gjyshes nuk ju durua pa puthur dhe njehere duart e mikeshes,dhe iku,E ndihmuan dhe hipi lart ne karroceri
Mbetem vetem ne te dy, larg nga njeri – tjetri
-Ke ndonje te aferm ne burgun e Spacit,ti Fidan
-Te aferm,kane te gjithe,edhe une ,dhe ti,dhe tjetri,..Une p.sh,une kam djalin e xhaxhait,Engjëll Fidanin..
-Po ti moj felleze,e di qe ky rrjedh nga familje e deklasuar
-Ne rradhe te pare,une kam emer,pasaporten e ke ne dore,me thirr me emer,,,sa per pyetjen, e kam ditur vite me pare.Me pare se ty-ju kthye policit,vajza
-Na vjen keq qe sillesh keshtu,cupe-ne duam te te ndihmojme-, nga e folmja dukeshin qe ishin nga jugu,.-.Partia besoj se do tu fale gabimin ..Mund te ikesh tek halla jote.Ajo u nis drejt meje,ndoshta kishte dicka per te thene
-Te thame qe mund te ikesh, per Shenkoll.. ,Ajo u kthye,ishte ndoshta hera e pare qe u frikesua.Fat qe nuk e perdori ate “Pse”-ne,dhe shkelmin e saj..Ndryshe do te nderlikohej gjendja
.U zhduk mbas ktheses se pare,u zhduk sikur te mos kishte qene kurre,..Prapa disa dushqeve u zgjat nje dore..5 gishta tundeshin,..,Cfare jete mor zot,te kete frike njeriu te flase,frike te jetoje,frike te dashuroje,me keq akoma,te kete frike njeriu,te jape nje lamtumire..
U sula rrembimthi drejt atyre 5 gishtave,qe vetem une i shihja per momentin..Dy policet me ndoqen me vrap U degjua nje bresheri automatiku,,Patjeter ushtari shtiu ne ajer,,vetem ai kishte automatik..Ata me kapen,pa arritur tek ajo dore e lamtumires
-Me lini ta coj e do kthehem,per koken e babait do kthehem,,
Policet asqe ju vune rrendesi lutjeve te mia.Ata nuk e kishin problem dhe dhunen fizike,,Me bene nje gjyq te vogel,gjyq patrullor,,,Denimi im ishte dy rruge,o djathtas per Spac ,o te kthehesha per Devoll – Por majtas tundej nje dore,majtas dy sy veshtronin,mbrapa gjetheve,nje zemer rrihte..,Majtas nuk me linin..,Zgjodha Devollin..U ktheva nga kisha erdhur,,Kete rradhe vete,,Mikesha ime,eshte atje pertej,ne kthesat..Duken makinat qe zbresin e ngjiten,,Diku,i bien burise,atje eshte ajo ,del makine tjeter,i bie burise pak me tutje,burite tashme bien afer majes..Nga burite e marr vesh vendodhjen e saj se deri ku ka arritur..Se nuk ka shofer shqiptar te mos i bjerre burise,kur shikon nje femer,sidomos ajo qe udhetonte e vetmuar.
.Nata kishte rrene ne Milot..Ah,sikur te mos kishte ndodhur keshtu sic ndodhi,Do ta kishim shkruar ate shkrimin me stilin e Driteroit,Do dilte nje shkrim i bukur,se dhe Rubiku, i bukur eshte.Nuk ka vend me te bukur se Rubiku,ne gjith’ boten te kerkosh,Shkrimin do ta lexonte dhe Driteroi,ndoshta do ta ribotonte ne gazeta “Drita”.,Pastaj do ti tregonim te drejten..Do ti thosha qe ne kemi genjyer Partine..Autori jam une..Dhe Driteroi do te me falte
Ndoshta.
.
.Ja tani ne do te ishim atje ne shkembinjte e kishes,Jo shume lart,,.Lart kishte ushtare Do te na quanin armiq te Partise
Dritat e Uzines do reflektonin permbi trupat tane,,Pataj do dilte hena..Gishti tregues do drejtohej drejt henes,,
-Ti je hena- do ti thosha
Dhe yje do te dilnin plot..Ajo do te kerkonte yllin me te ndritur neper galaktikat,qe ta binjakezonte me mua. Kot kerkonte neper univers,shume larg kerkonte
-Ylli qe ngjaj une eshte afer, ne Sistemin tone Diellor .Jupiteri jam une- do ti thosha,.Jupiteri ka nje unaze pluhurore,thone, qe e mbeshtjell..Jupiteri udheton e udheton ne hapesire,rrotullohet e rrotullohet,,por unaza pluhurore e ndjek nga pas,.. Ajo mbeshtjellje,ja ka marre frymen Jupiterit,,Ashtu jam edhe une,me ka mbeshtjelle ajo unaza e biografise,dhe nuk dukem,ajo unaze po me mbyt,dhe po me mbyt,kudo qe shkoj
.Duhet te shkoja ne Lac ne uzine ..Turni i trete fillonte pas pak…Makinat e koncetratit te bakrit ,ndoshta kishin zene rradhe per tu shkarkuar,llava ande nga shkrirja,lampste tej xhamave te veshur te uzines,,Fecori duhej te ngarkohej me acid sulfurik per ne Korce..Zhurma e uzines ,erdhi deri aty buze Matit,Atje pertej ne kthesat hena binte pingul..Se mos mikesha ime eshte atje ne maje. Ndoshta,,Thirra njehere,thirra perseri,,thirra kaq shume,sa mu duk se u degjua deri ne Reps,ne Orosh,ne Selite.dhe perballe gjer ne Manati e Gjader..Mu duk sikuru pergjegj nje ze femije..Babaaa!!!..Mamaaaa !!….I mbylla syte,i shterngova fort,,Po. Nje femije,nje vajze e vogel,ishte atje ne maje,,Vajza e vogel ja kishte therrur vrapit,,Por ai asfalti atje ne maje kishte gropa,,vajza u pengua ne ato gropa te flamosura,gjunjet e veckel e topolake i gjakosi.. U ul e shikonte gjunjet e saj,,fustanken e uli poshte gjunjeve,qe ti mbulonte ato shenja,ose per te treguar qe ishte e turpshme..Ajo u ngrit,ecte,binte ngrihej e binte,neper ato te nemura gropa,te atij asfalti te cfilitur..Me poshte,ishte patrulla,..Ah kjo patrulle e neveritshme..Se mos ushtari,do therrese njehere e dy here “Ndaaal”,e pastaj zbraz ndonje bresheri automatiku,,..U zbraz nje bresheri,po vertet u zbraz.
-Baaaaabaaaa….-dhe zeri i femijes u gjysmua
.Ata te patrulles thirren ..
– Urrra !! Urrraaaa!!!,e vrame dhe nje armike te vogel”
-C’thua,armike eshte dhe ajo,
I leshova syte,i hapa dalengadale U sa fat,,nuk qenka e vertete..Lumi e ka harruar gurgullimen ande lart,kushedi ku.. ne Rubik ,ne Rreshen,apo diku nga Ulza,Ketu nuk ndjehet fare,kalon vjedhurazi..Pertej ures degjohen zerat e patrulles,dhe shquhet nje drite ,qe i vjen rrotull kamionit per kontroll
I mbylla syte perseri ,I shterngova fort,,Nje bresheri degjova prape,po bresheri..Dike e kane vrare,..Dicka kane vrare,,ndoshta dhe mikesha ime i degjoi keto bresheri,ande matane kodres,ne Shenkoll.
Po po ..Dike kane vrare,,Dicka kane vrare.
Po,,po.. Na vrane endren,

Meti Fidani..’
MIKESHA

Askujt nuk i hapesha per biografine time,megjithese dikujt duhej ti hapesha.. Ajo i degjoi te gjitha
-.Mos eshte me mire te qendrosh larg meje- i thashe….Me mire larg
-Ehu,dhe ti Met sa merakosesh,te gjithe ketu ne Shqiperi,te 2 milion shqiptaret,kush me shume e kush me pak,kane nga nje njolle ne biografi,bile edhe vete shoku Enver,me biografi te keqe eshte,kunatin ja ka pushkatuar partia
-Dhe une nga te dy anet jam-thoshte-,dhe nga 4 heroinat,dhe nga Bardhok Biba,por dhe nga Markgjonajt..Dhe sikur te behem anetare partie,jam kundershtarja e Enver Hoxhes,do keshtu “troç”
.-Shshsht..,se mos te degjojne qe flet keshtu
.E shqiptoi rrenduar Enverin,e para here,qe degjoja kete gje te tille,bile as dhe babai im,qe ishte nje kundershtar i betuar,nuk e thoshte kaq hapur
-Ty do te te bejne kandidate partie,do behesh anetare partie,ndonje sekretare,ti mund te behesh edhe deputete,si Gjela Biba,ti ke te ardhme,une jo.
.Por ajo nuk ndahej.
..Ajo ishte nje guximtare e madhe,ajo vertet ishte gatuar me brume Mirdite..Mire me thoshte babai per mirditoret,nuk kishte faj qe psheretinte,me ate”Eh ,ndjese pacin”, kur kujtonte disa miqte e tij mirditore,qe kishin vdekur ne burg…Qe nga Laci, ne Rubik,ne Rreshen,ne Reps,ne Orrosh,ne Gjader,ne Gur te zi,e gjer lart ne Dukagjin,te gjithe burra e gra,te rrinj,te moshuar,me dukeshin dicka tjeter,me dukej sikur te gjithe shihnin nga Patoku,, nga Shengjini,nga Kakarriqi,andej nga perendonte dielli,shikonin drejt Italise drejt Europes..Megjithese Europa,ishte larg,ata njerez,besonin,shpresonin shume,..E lexoja ne syte e asaj vajze,ata sy perfaqesonin Mirditen.Mirdita me hyri ne gjak,aqsa dhe tifoz isha me skuadrat e klubit “Minatori,”qe ne ate kohe shkelqente, sidomos ne volejboll
Ajo dinte shume,..me shume nga une,ndoshta nga guximi,ndoshta ngaqe rrinte permbys mbi valet e radiove te huaja,ndoshta,ndoshta..Frengjishten e dinte mire,e kishte mesuar vete,me durim te madh,..edhe italishten po e po
-Italishten e kemi trashegimi nga gjysherit ne katoliket…Hahahaha -dhe qeshte duke e shternguar pas vesheve radion e vogel “Fatosi”..Edhe poezia i pelqente shume,na pelqente te dyve..Sidomos Driteroi..Poemen “Devoll, Devoll”,e recitonte aq bukur,me gegerishten e saj ,sa dhe Marie Logoreci,apo Tinka Kurti,do ta kishin zili.
.-.Driteroin e kam timin- i thosha-,kemi lidhje gjaku..Sa kam dashur ti ngjaj sado pak,te jem pakez Dritero,,por..E kisha provuar,qe ne femijeri,me shtypin per femije te kohes “Fatosi e “Pionieri”,me vone me “Zerin e Rinise”,me Revisten “Hosteni”,me Gazeten “Perpara”,Ngado pergjigje negative..Sa here qe vinte ndonje pergjigje negative, nga redaksite,ajo do shqelmonte diku,shoqeruar me nje fraze” Pse?”.. Nje instikt,nje menyre e saj per te nxjerre ndonje duf,qe kishte brenda.
..Me kohe kisha vendosur,ose me mire te them kishim vendosur te benim nje reportazh per Rubikun..Në kishte vend me te bukur ne Shqiperi, ishte Rubiku,sidomos,po ta shikoje,qe nga shkembi, qe nga kisha. shumeshekullore.Perballe ishte Uzina e shkrirjes,poshte Fani i qete,qyteti i vogel e tej ne thellesi male,vetem male..Aty ishte stacioni yne me i preferuar,foleza jone per tu argetuar me natyren
Ate mengjes,thuajse pa u shlodhur fare nga turni i trete, u nisem nga Laci drejt Rubikut, Do nxerrim nje reportazh -thoshim,-sa dhe Driteroi do habitet kur ta lexoje..Ndonje gazete do ta pranonte patjeter,sepse,..
Ne shtate hile nje trimeri, thote populli..,Autori i shkrimit do te ishte mikesha ime,keshtuqe shkrimi do te botohej patjeter,,ajo nuk kishte aq shume probleme me biografine e saj
Dolem per makine ne te dale te Lacit,tek agjensia a mallrave
.Makinat me rimorkio,mbasi kishin shkarkuar mineralin ne uzine,vinin aty per te marre vulen..Sapo shoferi ndalonte makinen, e mbytnin me pyetje e lutje
-Aman te keqen nena,aman te keqen motra..Per ne Spac jemi ,a na merr.
.Por shoferat iknin,e iknin,pa i marre ata pasagjere qe do te shkonin ne Spac,..kishin frike.Dhe udhetaret e erdhur nga jugu mbeteshin aty ne pritje me ore te tera,bile dhe me net..Shpesh i zinte nata,,Hoteli siper kafenese kishte pak dhoma,fare pak ne katin e dyte ,sepse ne shumicen e dhomave banonin familje ..Ne nje nga ato dhoma banoja dhe une,me 3-4 te tjere..
Here-here,udhetaret e gdhinin aty jashte naten..Shpesh shkonim aty ne zjarri i kartonave.I pyesnja nga ishin..Te njohurit e te moshuarit,i fusnim ne dhome,ku ngroheshin ne nje rezistence te sajuar vete dhe merrnin nje dremke ,derisa fillonin makinat te zhurmonin perseri afer mengjesit Kjo deshte shume fshehtesi,se po ta merrte vesh,kamarieri i Klubit te Madh,keshtu i thoshin ketij lokali,behej nami..Kamarieri ishte dhe punonjes i hotelit,dhe i rruheshim shume..
,.Erdhi nje Saurele tjeter, Shoferi nje djale i ri dhe nursez nuk ktheu fare pergjigje.Dikush tha se shkon ne Reps..Njerzit hipen ,pa pyetur dhe shume..Hipem dhe ne..Shoferi erdhi.. Uluni tha..uluni shesh..Te gjithe bene nga nje te ulur genjeshtare,se dyshemeja e kamionit,kishte nje shtrese tymi te rrendomte,..Makina u nis..Pluhuri i piritit te bakrit,u vertit siper kokave tona..Ne Milot makina qendroi..Dikush nga brenda makines shkoi deri ne pazar,aty ku shiteshin thuajse fshehur bageti te imeta,sidomos gica. Ishte i njohur i shoferit ,ndoshta ortak i tij,,nuk e di.Shoferi e porositi te mos vonohej..Shoferi u zgjat ne spondin e kamionit,dhe po i pyeste te gjithe me rradhe ,per destinacionin.. Nje plake tha se do te shkonte ne Spac..
-Duhet te me kishe thene qe ne fillim,nuk na lejojne..
-Aman te keqen nena,aman,se jam edhe me vajzen dhe nipcen,mos na lere ketu,,te keqen nena,-dhe i lutej me ate dialektin e bute te jugut
-Do zbrisni-dha urdher shoferi..Nena e gjore u bind..mblodhi cantat me te gatuarat e saj,per djalin ne Spac,dhe i rrodhen lote,te cilet i fshinte me cepin e varur te shamise,.
Ai qe kishte shkuar ne pazar u kthye,me dy gica te vegjel ne krahe..I solli gicat lart ne karoceri,dhe porositi dike qe tja kishte kujdes.Plaka e gjore po mundohej te zbriste,nga spondi i mbrapme
-Nan’ te mos zbresesh- u degjua zeri i mikeshes sime,qe kishte marre nje pamje te neveritshme.-.Kthehu,eja ulu ketu ,ne gomen rezerve,dhe hapi nje gazete “Bashkimi”,te cilen e palosi qe plaka te ulej..
Pse nuk i merni keta- ju drejtua shoferit,- njerez jane
-Nuk na lejojne,- u pergjigj shoferi dhe nuk te takon ty te besh komande,.. Ne makinen time komandoj une..Ne mos te te zbres dhe ty
-Une edhe zbres, por nena te rrije ketu
Plaka u ngrit duke renkuar ,qe te zbriste .Nuk deshte, gruaja e moshuar, qe te behej molle sherri
-Ktu ti nan-u ashpersua mikesha
Shoferi hipi lart..Mikesha tashme kishte marre pamjen e nje luaneshe te egersuar..
-Njerzit nuk zbriten ne mes te rruges , shofer
-Kaq keq te vjen ty per te deklasuarit-apo je dhe ti si ata-nderhyri nga poshte,ai qe solli gicat
-Une jam, si ata,por ti nuk behesh kurre si ata, ata jane me te mire nga ty,dhe nga une,dhe nga ne te gjithe,-dhe mirditorja, me sa force qe kishte, i ra 3-4 here me grusht kabines nga lart…Llamarina beri nje zhurme rrenqethese
Gicat u tremben, e u hodhen poshte plumb,nga spondi i mbrapme qe ishte i hapur..Kafshet e vogla te pabindura,u versulen poshte nga pazari,te cakerdisura..Disa femije qe ndodheshin ne rruge i ndoqen gicat e vegjel qe morren arratine..Tashme shoferi u ngjit ne karroceri,dhe e zurri mikeshen per floku,e terhoqi,asaj i dhemben floket,kelthiti,por vajza me shkathtesine e nje maceje e zuri,per gryke dhe e shtyu,,Une dhe te pranishmit,u munduam te benim rolin e qetesuesit,..Vajza ne nje cast,morri nje pozicion,sikur te ishte ne nje ndeshje boksi apo karate,pastaj me mje shpejtesi te rrufeshme e goditi shoferin me shqelm ne bark,me shuallin e kembes,dhe djaloshi per pak ,sa nuk rra poshte..Vajza u hodh ne toke ,ose me mire fluturoi,nga ana e gomave,nga spondi anesor..Tanime ajo ishte kthyer ne nje egersire,nje egersire e papermbajtur,shqelmonte mjetin nga gomat,nga portat,nga dritat..Diku i ra dhe kepuca e djathte..E morra kepucen ,dhe e terhoqa vajzen ,per tu larguar nga ajo rremuje e rastesishme,,Kembet na shpune poshte nga pazari..Femijet ndiqnin akoma gicat tashme te supercakerdisur..Ne nxitonim te largoheshim,te shoqeruar nga veshtrimet kureshtare te pazarakeve,,..Duhej te iknim..Duhet te zhdukeshim..Nuk flisnim,,vetem ecnim shpejt ,shume shpejt,anes se lumit,pa ditur se ku shkonim..Ajo merrte frymemarje te thella e te rralla,Frymemarrja diku pengehej ne brendesine e gjoksit te saj,duke krijuar nje zhurme ritmike.
Ecnim pa ditur se ku duhet te shkonim,Ajo dridhej e tera..Aty afer ures ishte nje grumbull rere te imet,ajo e shqiptoi ate “Pse” në e saj 2-3 here,dhe filloi po shqelmonte reren, e cila u shpernda gjithandej..Qe te shqelmonte reren e kisha pare dhe here te tjera ne plazh,ne Patok,apo ne Shengjin,kur loznim me top,..Kete veprim e bente,kur humbnim raste per gol,apo kur pesonte ndonje gol grupi apo skuadra e saj,..Ne Shengjin ishin dhe dy vajza binjake nga Lezha qe frekuentonin plazhin..Ato kishin dicka ne biografi,Ato nuk afroheshin me njeri,por edhe askush nga te rrinjte nuk u afrohej..,,Dukeshin inteligjente dhe shume te bukura,,,Asaj i vinte keq per ato vajza..Te rrinj e te reja loznin, ato jo..Dikush nga ne tha : Pse keshtu,ato nuk kane bere ndonje faj
-Po pse,pse-u hodh mikesha-ato jane te pafajshme-,dhe duke thirrurr “Pseeee”,e duke shqelmuar,,e shkateroi nje grumbull rere,qe kishin mbledhur disa femije te vegjel aty ne breg..Kur e pa qe po e shihnin te gjithe,ja mbathi nga deti,u zhyt nen uje,dhe trupi i saj si ngjale,humbi nen valet e lehta te detit
Por sot, nuk e prisja se do te ndodhte keshtu,por ja qe ndodhi.Ajo vertet kishte tipare burrerore,shpesh lozte futboll me ne djemte,qe atehere kur ishim konviktore ne qytetin e nxenesve ne Tirane,Loznim tek stadiumi i “17 Nentorit”,aty ne zemer te shkollave e konvikteve.Lozte mire,por edhe me inat,bente shume faulle,me shqelmin e saj,por ja falnim si femer qe ishte..Por atehere ishim adoleshente ..Tani u rritem ,u poqem disi..Ndoshta dhe nuk kemi pjekurine e plote
Ndjehemi te lodhur e te trembur,,Nuk shihemi dot ne sy..Ajo nuk i ngrinte syte,.Nje cast i ngriti,,Kisha rreth nje ore pa ja pare syte..Para nje ore ata ishin aq te egersuar,tashme ishin krejt ndryshe,vecse mu duken shume te lodhur..ajo uli koken dhe futi ne mes te gjunjve te saj,,Floket e zes e te gjate u shperndane ne menyre simetrike,si nje ombrelle,dhe e mbuluan ate qenie njerezore ,qe ate cast po qante me nje rrenkim te thelle,po vertet ajo po qante,..Nuk e kisha pare kurre te qante,asqe e mendoja kurre qe ajo do qante ndonjehere,,Ishte nje njeri kaq i forte,por ajo u thye,u dobesua,u dorezua..Ja preka floket,atje ku ajo i kishte ndare me kapsen e saj plastike,,,po ajo kapse flokesh,mbeti ne karrocerine atij kamioni te mallkuar,ose rra poshte ne toke,ose u thye,gjate perleshjes me shoferin..Sa jete te shkurter,kishte ajo kapse flokesh,para disa oresh e bleme ne Lac,ne dyqanin i asaj gruas bjonde nga Rusia..Shitesja nxorri plot kapse,une e zgjodha ate me te miren,por ja e mira ishte jetshkurter,..humbi,u thye ,rra,ku i dihet..Pjesen e perparme te flokeve,ja ngjita lart,e me gishtat e mi formova kapsen,floket qendruan,..Balli me floket e vetullat ,morren formen e nje drejkendeshi.Ajo kishte ballin me te bukur ne bote,floket me te bukur,syte me te bukur ne bote,qe ate cast i ngriti e i uli prape te lotuar.
.Ndoshta une isha fajtori qe qante ajo,..Po,po, une,une qe u bera pjese e saj,kur e dija hijen qe me ndiqte kudo,ate biografi te mallkuar,Dhe ajo e dinte qe kisha dicka ne biografi,,E dinte.qe atehere kur zhvillohej spartakiada kombetare,me rastin e 30-vjetorit te clirimit.Spektakli do te jepej ne stadiumin “Qemal Stafa”,Qindra nxenes e studente,nga me te dalluarit.benin prova,diten e naten..Po afronte dita..Aty do te vinte dhe shoku Enver,nxenesit duhej te shoshiteshin,dhe u shoshiten,,Une mbeta siper shoshes,me krundet ,me llumin,i destinuar per tu flakur..Nuk e di pse qava kur me larguan.Adoleshentet edhe qajne,normale mund te ishte.Isha ulur ne shkallet para stadiumit..Me vinte turp te shkoja ne konvikt ate nate Provat mbaruan dhe nje cast,turma e nxenesve pushtoi e zhurmuar bulevardin Mikesha mbeti ne fund me mua..I rrame nga Tirana e Re..Ajo,murmuriste nje fraze “Pse ty”,dhe shqelmonte e grushtonte,c’te gjente perpara,,Aty ne Kinema ‘Agimi”,ishte nje kend emulacini ku vinin gazeta,lajmerime,flete-rrufe,etj
-Pse ty- dhe i keputi nje shqelm,tubos qe mbante tabelen..Tabela u tund,xhami u thye,flete-rrufeja rra ne toke..Vajza i rra me nje shqelm,dhe kartonit me flete-rrufe-ne…
-Rrugace,Rrugace moj rrugace,-thirri nje jevge,qe pastronte trotuarin,buze Lanes,dhe u nis drejt nesh,me ate fshesen e gjate prej thuprash.,
-Cfar’ rrugace mi jahu
Rrugace,,Sa keq..Sa turp,,.Ne të dy ishim nga me te miret e nxenesve,une ne shkollen time ajo ne shkollen e saj..Nxenesit na kishin zgjedhur ne forumet drejtuese te rinise shkollore..Pasioni yne librat,sporti ,teatri..Teatri Popullor sidomos,streha jone,per shume nxenes..”Arturo Ui”.”Familja e Peshkatarit”,e Pitarkes,”Njeriu qe pa vdekjen me sy”,e shume te tjera,,shfaqje te suksesshme.Te shtunave pasdite takoheshim para Shkolles Teknologjike,. Ne kembe shkonim drejt qendres . Urbanet e Kombinatit ,vini te tejmbushur,sa dhe dyert u shqyheshin,por edhe bosh te ishin autobuzat,ne ,preferonim ecjen ne kembe..Qeshnim me prapesirat e adoleshences,qeshnim shume
Sot,jemi dy fajtore te pafat,ketu ne kembe te ures se MIlotit,,Ç’them!!, Dy fajtore? Jo,,fajtori jam une,vetem une..Une kisha marre udhetaret e Spacit qe te gdhiheshin ne dhomen time,aty mbi Klubin e Madh,une kisha ndenjur dhe vete me udhetaret,aty ne zjarrin e kartonave,tek agjensia e kamionave,, Dhe ajo me ndiqte pas,.
Nuk di pse e terhoqen ata njerez te lodhur,te ardhur nga jugu,me ato nena qe kishin bijte ne birucat e Spacit,per ato motra qe kishin vellezerit,me ata djem qe kishin baballaret e tyre..Ata ishin te deklasuar,armiq te partise,ashtu sic isha dhe une,ndersa ajo do behej kandidate partie,do bente stazhin,ne pune prodhuese,por per fat te keq ajo me ndoqi mua.Stazhin e Partise e beri ne rriedhen e atyre viteve qe njiheshim,stazhin e kreu,ne mes te atyre qenieve njerezore qe gdhinin naten ne stacionin e Lacit.
-Do vij dhe une ti ndihmoj-kembengulte,-ata njerez jabanxhinj,qe do flene jashte,,Ka gra aty,..Grate kane me shume probleme..-Gruaja me gru,burri me burre- thoshte,Dhe i merrte grate,i conte per nevojat me elementare,fshehur nga ai hotelxhiu i Klubit te Madh,,
Mendja na shkonte se mos hotelxhinjte ishin spiuna,rruheshim.
.
.Po ,po,,une isha fajtori,vetem une..,mbiemri im..,biografia ime
Duhet te ikim,ku,per ku,nga.. si,,.Nje mori pyetjesh,.U ngritem,,Ajo shkundi pantollonat ,prej doku gri kinez,rregulloi floket..Ku shkojme.. Po sikur ata shoferat,te kene lajmeruar policine’,atehere na morri lumi..,Me mire te hidhemi vete ne Mat, po qe se na kerkojne.
Po ikim neper uren e Milotit,Ku e ku kalon ndonje kamion,dhe ne shtyhemi fare ne anet,disi te trembur nga kercitjet e frikshme te gomave..Po,aty ne te dale te ures,c’behet?,,Kamionat i ndalojne,kontroll i madh..Duhet te kthehemi..Jo,, me keq,, Duhet te ecim drejt
– Ku shkoni? Prej zonet ini?
U shtangem,….ku shkojme,nga vime,cfare jemi…as vete nuk e dime ,mos valle jemi nga ndonje planet tjeter Si mund t’jua spiegojme,cfare tu themi..Ushtari priste pergjigje
Kamionin e ndaluar,e kontrolluan me imtesi,bile dhe poshte ne sasine e rimorkios,,Pasagjeret qe ishin per ne Spac i zbrisnin,U kontrollonin pasaportat,rrobat,cantat ,e u thoshin te prisnin,kur te merrnin urdher per takim me te afermit..Ndoshta kushedi cfare ishte bere atje ne Spac,mos ishte arratisur ndonje,..Ndonje greve,ndonje ndonje,..,Ne mes te tjereve,kishin zbritur,dhe plaken nga jugu,me femijet e saj..Shoferi paska pasur te drejte,,Paskan qene te porositur te mos marrin pasagjere per Spac
U lehtesuam, qe ndalesa e makinave,dhe postblloku nuk kishte fare lidhje me ne
-Juve ju pyes,-perseriti ushtari,dhe nderkohe u afrua dhe nje polic,..
Ku tu thoshim..ku.. ne Rubik per reportazh…,ne Reps,ne Kurbnesh,ku?
-Ne Shenkoll-,ju dha vajzes-.kam hallen
-Po ti bandill?
-E kam nje mik te vjeter shkolle,erdhi te me shoqeroje mua-nderhyri vajza
-Pasaportat -dhe prisni aty me te tjeret
Na ndane vec grate dhe vec burrat
– U te keqen nena moj,u yll i nenes moj..,moj manarja e nenes moj..,moj sokolesha e nenes,te ka nena trime ty,-filloi nena per mikeshen time,e s’pushonte..Zgjatej tja ferkonte ballin e floket
-U dockat e nenes- dhe ja puthte
Policet dyshuan..Ku njihet kjo vajza me nenen,,c’lidhje kane,,Plaka e gjore,padashur i kishte hedhur benzine zjarrit
-C’lidhje kini ju vajze me kete nenen,a e di kush eshte e ku shkon,cfare di
-Di qe asht’ nan’,kurrgja ma teper-ja ktheu me ate gegnishten e saj te rrenduar
-Ju kini njohje te vjeter,na thuaj
-Po te them se ishim ne te njejten makine prej Lacit, e deri ketu
-Edhe pse zbrite
-Kot ,
-Ee,kot thua,ja do shohim
Polici erdhi kete nga burrat
Ju drejtua djalit nga Gjirokastra
-Cfare e kini ,ate vajzen,qe takoi gjyshja,si e ka emrin
-Nuk e njoh
-Nuk e njeh.-Dhe dora e policit u drejtua me force ne faqet e dobeta te djalit te pafajshem..Djali i lodhur nga rrugetimi dhe pagjumesia,u rrotullua kuturu,dhe koka i zuri ne tabelat qe tregonin drejtimet e rruges..U mbajt pas tubos se hekurit,per te mos rrene poshte..Sa mire qe u mbajt ai djaloshi,qe te mos e shihte gjyshja e tij pertoke..Megjithate nena u drodh.shterngoi duart e saj te vogla,dhe mu duk se u zvogelua shume
-Mos djalin -thirri,-e kemi pike te vetem
-Dhe ty,ne burg do te shpiem me gjyshin,,po nuk na tregove – i tha polici djalit
Nje gaz u dha qe nga Rubiku,sollen disa shkresa. U frikesuam se mos merrte ndonjerin nga ne
-Ju te Spacit-te vini neser tha – i porsaerdhuri, la disa karta per postbllokun dhe i beri shenje shoferit qe te iknin
Udhetaret e jugut hipen ne nje kamion qe erdhi nga Lezha..U duhej te mblidhnin kartona,per te gdhire naten ne agjensine e Lacit..Gjyshes nuk ju durua pa puthur dhe njehere duart e mikeshes,dhe iku,E ndihmuan dhe hipi lart ne karroceri
Mbetem vetem ne te dy, larg nga njeri – tjetri
-Ke ndonje te aferm ne burgun e Spacit,ti Fidan
-Te aferm,kane te gjithe,edhe une ,dhe ti,dhe tjetri,..Une p.sh,une kam djalin e xhaxhait,Engjëll Fidanin..
-Po ti moj felleze,e di qe ky rrjedh nga familje e deklasuar
-Ne rradhe te pare,une kam emer,pasaporten e ke ne dore,me thirr me emer,,,sa per pyetjen, e kam ditur vite me pare.Me pare se ty-ju kthye policit,vajza
-Na vjen keq qe sillesh keshtu,cupe-ne duam te te ndihmojme-, nga e folmja dukeshin qe ishin nga jugu,.-.Partia besoj se do tu fale gabimin ..Mund te ikesh tek halla jote.Ajo u nis drejt meje,ndoshta kishte dicka per te thene
-Te thame qe mund te ikesh, per Shenkoll.. ,Ajo u kthye,ishte ndoshta hera e pare qe u frikesua.Fat qe nuk e perdori ate “Pse”-ne,dhe shkelmin e saj..Ndryshe do te nderlikohej gjendja
.U zhduk mbas ktheses se pare,u zhduk sikur te mos kishte qene kurre,..Prapa disa dushqeve u zgjat nje dore..5 gishta tundeshin,..,Cfare jete mor zot,te kete frike njeriu te flase,frike te jetoje,frike te dashuroje,me keq akoma,te kete frike njeriu,te jape nje lamtumire..
U sula rrembimthi drejt atyre 5 gishtave,qe vetem une i shihja per momentin..Dy policet me ndoqen me vrap U degjua nje bresheri automatiku,,Patjeter ushtari shtiu ne ajer,,vetem ai kishte automatik..Ata me kapen,pa arritur tek ajo dore e lamtumires
-Me lini ta coj e do kthehem,per koken e babait do kthehem,,
Policet asqe ju vune rrendesi lutjeve te mia.Ata nuk e kishin problem dhe dhunen fizike,,Me bene nje gjyq te vogel,gjyq patrullor,,,Denimi im ishte dy rruge,o djathtas per Spac ,o te kthehesha per Devoll – Por majtas tundej nje dore,majtas dy sy veshtronin,mbrapa gjetheve,nje zemer rrihte..,Majtas nuk me linin..,Zgjodha Devollin..U ktheva nga kisha erdhur,,Kete rradhe vete,,Mikesha ime,eshte atje pertej,ne kthesat..Duken makinat qe zbresin e ngjiten,,Diku,i bien burise,atje eshte ajo ,del makine tjeter,i bie burise pak me tutje,burite tashme bien afer majes..Nga burite e marr vesh vendodhjen e saj se deri ku ka arritur..Se nuk ka shofer shqiptar te mos i bjerre burise,kur shikon nje femer,sidomos ajo qe udhetonte e vetmuar.
.Nata kishte rrene ne Milot..Ah,sikur te mos kishte ndodhur keshtu sic ndodhi,Do ta kishim shkruar ate shkrimin me stilin e Driteroit,Do dilte nje shkrim i bukur,se dhe Rubiku, i bukur eshte.Nuk ka vend me te bukur se Rubiku,ne gjith’ boten te kerkosh,Shkrimin do ta lexonte dhe Driteroi,ndoshta do ta ribotonte ne gazeta “Drita”.,Pastaj do ti tregonim te drejten..Do ti thosha qe ne kemi genjyer Partine..Autori jam une..Dhe Driteroi do te me falte
Ndoshta.
.
.Ja tani ne do te ishim atje ne shkembinjte e kishes,Jo shume lart,,.Lart kishte ushtare Do te na quanin armiq te Partise
Dritat e Uzines do reflektonin permbi trupat tane,,Pataj do dilte hena..Gishti tregues do drejtohej drejt henes,,
-Ti je hena- do ti thosha
Dhe yje do te dilnin plot..Ajo do te kerkonte yllin me te ndritur neper galaktikat,qe ta binjakezonte me mua. Kot kerkonte neper univers,shume larg kerkonte
-Ylli qe ngjaj une eshte afer, ne Sistemin tone Diellor .Jupiteri jam une- do ti thosha,.Jupiteri ka nje unaze pluhurore,thone, qe e mbeshtjell..Jupiteri udheton e udheton ne hapesire,rrotullohet e rrotullohet,,por unaza pluhurore e ndjek nga pas,.. Ajo mbeshtjellje,ja ka marre frymen Jupiterit,,Ashtu jam edhe une,me ka mbeshtjelle ajo unaza e biografise,dhe nuk dukem,ajo unaze po me mbyt,dhe po me mbyt,kudo qe shkoj
.Duhet te shkoja ne Lac ne uzine ..Turni i trete fillonte pas pak…Makinat e koncetratit te bakrit ,ndoshta kishin zene rradhe per tu shkarkuar,llava ande nga shkrirja,lampste tej xhamave te veshur te uzines,,Fecori duhej te ngarkohej me acid sulfurik per ne Korce..Zhurma e uzines ,erdhi deri aty buze Matit,Atje pertej ne kthesat hena binte pingul..Se mos mikesha ime eshte atje ne maje. Ndoshta,,Thirra njehere,thirra perseri,,thirra kaq shume,sa mu duk se u degjua deri ne Reps,ne Orosh,ne Selite.dhe perballe gjer ne Manati e Gjader..Mu duk sikuru pergjegj nje ze femije..Babaaa!!!..Mamaaaa !!….I mbylla syte,i shterngova fort,,Po. Nje femije,nje vajze e vogel,ishte atje ne maje,,Vajza e vogel ja kishte therrur vrapit,,Por ai asfalti atje ne maje kishte gropa,,vajza u pengua ne ato gropa te flamosura,gjunjet e veckel e topolake i gjakosi.. U ul e shikonte gjunjet e saj,,fustanken e uli poshte gjunjeve,qe ti mbulonte ato shenja,ose per te treguar qe ishte e turpshme..Ajo u ngrit,ecte,binte ngrihej e binte,neper ato te nemura gropa,te atij asfalti te cfilitur..Me poshte,ishte patrulla,..Ah kjo patrulle e neveritshme..Se mos ushtari, do thërresë njëherë e dy here “Ndaaal”,e pastaj zbraz ndonjë breshëri automatiku,,..U zbraz një breshëri, po vërtet u zbraz.
-Baaaaabaaaa….-dhe zeri i femijes u gjysmua
.Ata te patrulles thirren ..
– Urrra !! Urrraaaa!!!,e vrame dhe nje armike te vogel”
-C’thua, armike eshte dhe ajo,
I lëshova sytë, i hapa dalëngadalë U sa fat,,nuk qenka e vërtetë.. Lumi e ka harruar gurgullimen ande lart,kushedi ku.. ne Rubik, ne Rreshen, apo diku nga Ulza, Ketu nuk ndjehet fare,kalon vjedhurazi..Pertej ures degjohen zerat e patrullës,dhe shquhet nje drite ,qe i vjen rrotull kamionit për kontroll
I mbylla sytë përsëri,  i shtrëngova fort,,Nje bresheri degjova prape,po bresheri..Dike e kane vrare,.. Diçka kane vrare,,ndoshta dhe mikesha ime i dëgjoi këto breshëri, andej matanë kodrës, në Shenkoll.
Po po ..Dike kane vrare, Diçka kane vrare.
Po,,po.. Na vranë ëndrrën,

Meti Fidani..

Mirditë! Në vitet e gjysmëshekullit të mbrapshtë

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...