Published On: 6 Janar, 2016
Bota |

Mijëra refugjatë sirianë të bllokuar në Jordani

Qeveria jordaneze ka pranuar se më shumë se 12 mijë refugjatë sirianë kanë mbetur të bllokuar në kufi me Jordaninë.

Zëdhënsi i qeverisë, Mohammed Momani, ëshët shprehur se numri i refugjatëve vazhdon të rritet, transmeton Gazeta Blic.
Refugjatët e larguar nga lufta civile në Siri janë bllokuar në një zonë të largët të pabanuar, ndërsa organizatat humanitare apelojnë që t’u vihet në ndihmë refugjatëve të bllokuar.
Mujin e kaluar Kombet e Bashkuara kanë kërkuar nga Jordani që të lejojë hyrjen e refugjatëve në Jordani.
Ndërkaq, zëdhënsi i qeverisë ka bërë të ditur se çdo ditë, lejohen të hyjnë nga 100 njerëz, duke u dhënë prioritet grave, fëmijëve, të moshuarve dhe të sëmurve.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...