Published On: 22 Shkurt, 2016

Miftari: E n’varr të Hashes kush do vë kurora ma vonë…

Naim Miftari ish anëtar i GO2 në UÇK, dhe më pas në TMK, pyet: e “n’varr të Hashes kush do vë kurora ma vonë”? Duke aluduar në krahasimet që protestuesit dhe opinionistë të ndryshëm po ia bëjnë figuës së Thaçit me atë të Esat Pashë Toptanit:

Këtë pyetje ia ka shtuar një tekst të para dy vitesh, ku një zyrtar i lart shtetëror serb vendos lule në Paris tek varri i Esat Pashë Toptanit, i njohur për qëndrimet e tij pro serbe:

 

Varri i Esat Pashë Toptanit është vizituar sot nga një politikan serb me pozitë.

Ka qenë ministri i Punës i Serbisë, Aleksandër Vulin, ai që ka nderuar Esat Pashë Toptanin pranë varrit të tij. Vulin ka vendosur një kurorë lulesh në nderim të tij, për atë që e cilësoi si kontribut të tij për Serbinë.

“Serbia i kujton heronjtë e saj, por Serbia i kujton edhe miqtë e saj dhe ne nuk do ta harrojmë Esat Pashën, i cili në momentet më të vështira ishte përkrah nesh. Esat Pasha ishte mik i serbëve, padrejtësisht i harruar dhe i anatemuar nga historia, qoftë edhe e jona”, tha Vulin, raporton “Klan Kosova”.

Sipas tij, Esat Pasha duhet kujtuar përherë, pasi përveçse u varros pranë serbëve në varrezat e Parisit, ndihmoi forcat ushtarake serbe për të depërtuar në Shqipëri.

“Esat Pasha është shembull se si shqiptarët dhe serbët do të duhet të bashkëpunonin, rruga e tij ishte rruga e mirëkuptimit e marrëdhënieve të mira fqinjësore, ai ishte shqiptar që i donte serbët për këtë arsye nuk bën të harrohet”, tha Vulin.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. lili thotë:

    une i kisha pshurr te varri hashim rrugaqit ky dhe klika e tij jankriminel.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...