Published On: 16 Janar, 2016

Microsoft detyron korporatat të përdorin Windows 10-shin

Nëse keni dëshiruar të blini një kompjuter me Windows përgjatë këtij viti por pa dashur që atë ta keni me Windows 10, atëherë nga ky vit më nuk mundeni.

Microsoft ka zbuluar se, që nga tani, për procesorët e rinj nga AMD, Intel dhe Qualcomm do të nevojitet versioni aktual i Windowsit, që është versioni 10, për të përfituar nga përkrahja korporative, transmeton koha.net.

Ndërsa edhe disa kompani të kompjuterëve si Dell, HP dhe Lenovo janë të gatshme që të bëjnë këtë ndryshim.
Kjo politikë e re e Microsoftit do t’i ndihmojë ata që të krijojnë një “integrim të thellë” në mes të Windowsit dhe harduerit.

Sipas parashikimeve, në të ardhmen e afërt, vështirë se do të ketë ndonjë kompjuter që në vete do të përmbajë sistem operativ më të vjetër se Windows 10. Ndërsa përmes kësaj, kompania synon zgjidhjen e problemit të tyre më të madh: detyrimin e kompanive që të azhurnohen në versionet e reja të Windowsit.

Kjo pasi shumë nga ndërmarrjet e mëdha vazhdojnë të përdorin versionet e vjetra të Windowsit, sa më gjatë që të jetë e mundur.
Por kjo në të ardhmen si duket nuk do të jetë e mundur, dhe kompanitë do të detyrohen që të marrin versionin më të ri të Windowsit nëse dëshirojnë kompjuter të ri.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...