Published On: 21 Maj, 2016

Michael Gove e “kap” sërish me Shqipërinë: 88 mln ballkanas do vërshojnë nëse nuk dalim nga BE

Ministri i Drejtësisë, Michael Gove, një nga zërat më të fuqishëm kundër qëndrimit të Anglisë në bllokun evropian, e përmend sërish vendin tonë në argumentet e tij, duke iu referuar këtë radhë si aspirant për anëtarësim.

“Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi, Serbia dhe Turqia po kërkojnë që të gjitha të bëhen pjesë e Bashkimit Evropian”, kujtoi Gove, e nëse kjo ndodh, vijoi ai, “88 milionë personave shtesë do t’iu jepet e drejta të jetojnë e punojnë në Britani”.

Trysnia mbi popullatën dhe shërbimet publike të vendit ka për të qenë gjigande, shtoi ai. Nëse votohet për qëndrim, nuk do të thotë se gjërat do të mbeten kështu siç janë tani, përkundrazi.

“Një votë e tillë do të thotë më shumë Evropë, më shumë pushtet në duart e Brukselit, më shumë emigracion dhe më shumë para të taksapaguesve britanikë që financojnë ekspansionin e Evropës”, vazhdoi ministri.

Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker ka përjashtuar çdo mundësi zgjerimi përpara 2019-s, çka lë të kuptohet se 5 vendet kandidate do të mund të aderohen duke nisur nga 2020-a.

Brukseli së fundmi përshpejtoi dhe bisedimet e anëtarësimit me Turqinë në këmbim të ndihmës së Ankarasë për menaxhimin e krizës së paprecedentë të emigrantëve.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...