Published On: 27 Korrik, 2016

Meta vijon “flirtin” me PD-në: Rama ishte gabim!

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta në një intervistë dhënë për “Zërin e Amerikës”, ka deklaruar se opozita kishte plotësisht të drejtë gjatë negociatave për gjetjen e një kompromisi për reformën në drejtësi.

“Pas takimit me Bashën u sigurova se opozita, mund ta them sot pa as një drojë dhe hezitim, opozita kishte plotësisht të drejtë për rekomandimin 88. Këtë qëndrim ia kam shprehur edhe ndërkombëtarëve pasi e kam konsultuar këtë rekomandim me ekspertë të SHBA që na asistojnë në Shqipëri, më pas ardhja e Nuland, ndërhyrja e komisionerit Nahn… Shqipëria bën edhe pa Ramën, edhe pa Metën, edhe pa Bashën, në jetën politike por s’bën dot asnjë hap përpara pa bashkëpunim pa dialog politik”, deklaroi kreu i LSI-së.

Por, pavarësisht se Meta e pranoi se dy aleatët e koalicionit kanë mosmarrëveshje dhe kjo vjen pasi PS tha ai po ngatërron “punët e shtetit” me “çështjet e koalicionit”, ky mandat do të mbyllet.

“Dua t’i siguroj të gjithë socialistët, pra atë me PS, unë jam një njëri që i qëndroj fjalëve dhe marrëveshjeve. Unë për respekt të tyre dhe të cilitdo që ka një shqetësim, jam gati që të shkojnë në grupin parlamentar të PS-së dhe t’i sqaroj për çdo përmirësim të qeverisë, por nuk duhet të përziejmë çështjen e shtetit me çështjet e koalicionit tonë. Jemi gati të marrin çdo përgjegjësi për mos mbarëvajtjen e koalicionit. Unë besoj që koalicioni ynë i ka të gjitha mundësitë të përmbushë këtë mandat’, tha Meta.

I pyetur sesi është e mundur që pas negociatave për reformën në drejtësi, qëndrimet e Metës kanë ndryshuar karshi Bashës, Kryetari i Kuvendit tha se, lideri i opozitës tregoi lidership gjatë bisedimeve për gjetjen e konsensusit dhe i qëndroi fjalës së dhënë dhe për të tillë lidershipi Shqipëria ka nevojë.

Pyetje: Niveli i dramacitetit u ngrit në një shkallë të re të paparë…? A mendoni ju se shumë politikanë në Shqipëri kanë frikë nga një sistem i pavarur drejtësie?

Meta: Qëndrimi im edhe si kreu i parlamentit, edhe si kryetari i LSI, ka qenë një dhe vetem një, konsensus dhe sipas Venecias, në rast se opozita s’do pranonte një draft sipas standarteve të Venecias ne do votonim edhe pa opozitën. Pas takimit me Bashën u sigurova. Opozita mund ta them sot pa as një drojë, dhe hezitim, opozita kishte polotësisht të drejtë për rekomandimin 88. Këtë qëndrim ia kam shprehur edhe ndërkombëtarëve pasi e kam konsultuar këtë rekomandin me ekspertë të SHBA që na asistojnë…Më pas ardhja e zonjës Nuland, ndërhyrja e komisionierit Hahn….Shqipëria bën edhe pa Ramën, edhe pa Metën, edhe pa Bashën në jetën politike por s’bën dot asnjë hap përpara pa bashkëpunim, pa dialog poliitk.

Pyetje: Ju keni kërcënuar me qeverisje teknike apo edhe me dorëheqje, jeni ndër politikanët më me përvojë në Shqipëri, vetësakrifikimi s’është në natyrën tuaj, si duhen kuptuar këto lëvizjet tuaja?

Meta: Kjo është çështje kujtese, se unë kam dhënë dorëheqjens i kryeministër, se PS bëri një faull me çështjen e Dushkut, i shërbeva një zgjidhje që sakrifikonte edhe karrierën time. Së dyti kam qenë ai politikan që ka qenë në koalicon me Berishën për të stabilizuar vendin por kur ka ardhur një kritik për një ligj të caktuar, kam dalë para parlamentit e kam thënë se vihet në rrezik edhe koalicionit.

Me qëndrimin tim mund të kem vënë në rrezik qeverinë, pozicionin tim si kreu i Parlamentit, por asnjëherë reformën në drejtësi, jam i lumtur që jam në SHBA dhe ti them të gjithë kolegëve amerikanë, zonjës Nuland, që porositë e saj u zbatuan. Kjo reformë që sapo ka lindur s’duhet të lëndohet nga politika. Pastaj politikanët, nga Meta, Rama e Basha duhet të shkojnë të përgjigjen para drejtësisë. Se nuk bëhet reforma duke i thënë tjetrit që ti do shkosh në burg, por i pari unë të shkoj në burg nëse kam shkelur ligjin.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...