Published On: 13 Korrik, 2016

Meta takon kryeministrin malazez, i dorëzon “Dekoratën e flamurit”

MAL I ZI- Kreu i Kuvendit Ilir Meta ka vijuar takimet e tij me krerët më të lartë të shtetit në Malin e Zi. Përveç presidentit ai sot është pritur nga Kryeministri i Malit të Zi, z. Milo Gjukanovic.

Meta i dorëzoi Kryeministrit Gjukanovic “Dekoratën e Flamurit Kombëtar” akorduar nga Presidenti i Republikës, z. Bujar Nishani

Meta- Gjukanovic vlerësuan ecurinë ecurinë e marrëdhënieve të shkëlqyera mes dy vendeve. Kryetari i Kuvendit theksoi se progresi i Malit të Zi është edhe një interes i veçantë i Shqipërisë dhe shprehu bindjen se bashkëpunimi miqësor mes dy vendeve tona karakterizohet nga një mirëbesim reciprok të plotë.

Në këtë drejtim u nda bindja e përbashkët se Shqipëria dhe Mali i Zi duhet ta intensifikojnë bashkëpunimin e tyre institucional në kuadër të proceseve integruese euro-atlantike si dhe të punojnë më ngushtë për avancimin e projekteve madhore infrastrukturore dhe energjetike rajonale, siç janë Korridori Blu dhe shtrirja e gazsjellësit Malit të Zi e më tej.

Meta dhe Gjukanovic biseduan edhe mbi problematikat, që prekin pakicën autoktone shqiptare të Malit të Zi duke rënë dakord, që vullneti i mirë i autoriteteve malazeze duhet shfrytëzuar për të gjetur zgjidhje konkrete në shërbim të nevojave komunitare lokale dhe në shërbim të forcimit demokratik të Malit të Zi.

Në këtë kuadër, Kryeministri Gjukanovic shprehu mirënjohjen për rolin e rëndësishëm që pakica shqiptare ka luajtur në të gjithë sukseset e shtetit të Malit të Zi. Gjukanovic shprehu mirënjohjen e thellë për mbështetjen e vazhdueshme e të pakufizuar të autoriteteve shqiptare ndaj progresit demokratik të Malit të Zi dhe e falënderoi Metën për ratifikimin e shpejtë dhe konsensual të protokollit të aderimit të Malit të Zi në Traktatin e Atlantikut Verior në Kuvendin e Shqipërisë më 23 qershor.

Gjukanovic dhe Meta ndanë bindjen e përbashkët se Procesi i Berlinit ka sjellë një cilësi të re në integrimin e Ballkanit dhe në këtë drejtim duhen përshpejtuar projektet e ndërlidhjes rajonale. Ndaj dhe dy parlamentet do të mbështesin përpjekjet e të dy qeverive në funksion të axhendës zhvillimore me strukturat e BE.

Ata biseduan edhe mbi zhvillimet e fundit në rajon dhe nënvizuan se Shqipëria dhe Mali i Zi e kuptojnë qartë përgjegjësinë që kanë në rajon për sa i përket stabilitetit dhe sigurisë, dhe në këtë kuadër bashkëpunimi mes tyre do të jetë në funksion të paqes, stabilitetit dhe prosperitetit të qytetarëve të të gjithë vendeve të rajonit tonë.

“Dekorata e Flamurit Kombëtar”, si dekorata më e lartë që i jepet personaliteteve të huaja, iu akordua Kryeministrit Gjukanovic “për kontributin e veçantë e të çmuar në vendosjen e marrëdhënieve diplomatike dhe intensifikimin e bashkëpunimit midis Shqipërisë dhe Malit të Zi, për forcimin e miqësisë midis dy popujve, për përkujdesjen ndaj pakicës shqiptare dhe për kontributin e rëndësishëm për paqen dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit”.

Gjatë kësaj ceremonie, Kryeministri i Malit të Zi, z. Milo Gjukanovic shprehu mirënjohjen e tij të thellë për këtë nder që i bëhet nga Presidenti i Shqipërisë dhe e falënderoi Kryetarin e Kuvendit Meta për propozimin e tij për këtë dekorim. Gjukanovic u shpreh i prekur nga ky dekorim që i bëhet, të cilin e cilësoi si tregues të marrëdhënieve të shkëlqyera që ekzistojnë mes Shqipërisë dhe Malit të Zi si dhe miqësisë së sinqertë mes dy popujve tanë.

Ndërkaq, gjatë vizitës zyrtare në vendin fqinj, Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta mori pjesë dhe në ceremoninë e organizuar nga Presidenti Vujanovic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...