Published On: 31 Maj, 2016

Meta pret kreun e Kushtetueses së Austrisë, e njofton për paketën e re

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, ka pritur sot Kryetarin e Gjykatës Kushtetuese të Austrisë, Gerhart Holzinger.

Holzinger në takim u shoqërua prej Ambasadorit të Austrisë në Tiranë, Johann Sattler dhe Kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, Bashkim Dedja.

Meta u shpreh se marrëdhëniet e Shqipërisë me Austrinë janë shumë të rëndësishme  dhe në këtë kuadër vlerësoi mbështetjen dhe bashkëpunimin mes dy gjykatave kushtetuese, thuhet në një njoftim të Kuvendit.

Meta dhe Holzinger u ndalën kryesisht në reformën e sistemit të drejtësisë në Shqipëri, ku Kryetari i Kuvendit vuri në dukje se miratimi i paketës kushtetuese është në fazën e tij përfundimtare dhe brenda disa javësh pritet të votohet në parlament, bën të ditur njoftimi.

Në përfundim, Meta nënvizoi se Shqipëria dhe shqiptarët meritojnë një sistem drejtësie të besueshëm, profesional dhe që të reflektojë integritet në vendimet që merren, duke i shërbyer kështu jo vetëm qytetarëve por edhe klimës së investimeve në vend. Në këtë drejtim, mbështetja e Austrisë dhe institucioneve të saj merr një dimension të rëndësishëm dhe është veçanërisht e mirëpritur, thekson njoftimi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...