Published On: 11 Maj, 2016

Meta në SHBA, DEA amerikane dhe lidhjet e Balilit me LSI

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta ka dy ditë që ndodhet për një vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Nuk ka mbërritur ende asnjë njoftim zyrtar nga zyra e tij e shtypit lidhur me zhvillimin e aktiviteteve dhe përmbajtjen e tyre.

Ndërkohë, pikërisht në momentin që kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim ka shkuar për t’i bërë vizitë aleatit më të madh të Shqipërisë, në vendin tonë ka shpërthyer një çështje e nxehtë, që është kthyer menjëherë në një luftë deklaratash mes opozitës dhe qeverisë.

Bëhet fjalë për hetimin e trafikut ndërkombëtar të drogës.

Në akuzë ka përfunduar Klemend Balili, drejtori i transportit publik i Sarandës, degë e Ministrisë së Transporteve që drejtohet nga ministri i LSI Edmon Haxhinasto.

Partia Demokratike nuk e ka akuzuar LSI-në për këtë rast, por i është përveshur ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri.

Por ky i fundit i ka mohuar akuzat dhe ka thënë se grupi i përfolur kriminal është hetuar nga vetë policia shqiptare me DEA-n amerikane.

Lapsi.al shkruan se “Vëllai i Klemend Balilit, Rigels Balili është kryebashkiak i Delvinës i propozuar nga LSI-ja. Pushteti i tyre ekonomik dhe influenca e madhe në jug të vendit, e ndihmoi LSI-në të rriste rezultatin e saj elektoral në Sarandë, Delvinë e Vlorë.  Prej dy vitesh Klemend Balili është drejtor i Transportit të Sarandë. Verën e shkuar në qytetin bregdetar u inagurua kompleksi turistik “Santa Quaranta”, në pronësi të vëllezërve Balili. Në këtë inagurim merrte pjesë edhe kreu i LSI-së, Ilir Meta, deputeti Koço Kokëdhima dhe zyrtarë të tjerë politikë”.

Ish-kampi i punëtorëve në Sarandë u shndërrua në një kompleks modern pas investimit të vëllezërve Balili. Në pronësi të tyre është gjithashtu edhe Hotel “Olivia” në bregdetin e Butrinit, një tjetër resort i njohur i zonës. Klemend Balili bashkë me vëllezërit e tij zotëron gjithashtu edhe kompaninë e sigurimit “Balili Sh.p.K” e cila operon në qarkun e Vlorës, si dhe shoqërinë e transportit të udhëtarëve drejt Greqisë “Maksa Travel”, raporton Lapsi.al.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...