Published On: 22 Korrik, 2016

Meta imponoi konsensus, koalicioni mbetet në pikëpyetje

Kreu i Kuvendit Ilir Meta vuri kushte të forta për të shtyrë palët në kompromis duke përmendur edhe dorëheqjen e tij nëse ajo votohej pa opozitën, por qeverisja e tij me PS duket se ka mbërritur në një pikë vendimtare

Meta mori një rol mbi palët gjatë ditëve të djeshme, ndërsa dje në mëngjes ishte imponimi i tij për të rinegociuar ai që i rihapi lojën dhe që solli kompromisin, por ka lënë pezull qeverisjen me PS.

Loja e tij ishte e ‘çuditshme’ dhe e ‘ashpër’ ai premtoi për hir të asaj që kishte thënë më herët se 20 votat e LSI ishin të sigurta dhe se reforma mund të kalonte me 94 vota, por se kjo do ishte e pjesshme dhe e kontestueshme, ndërsa tha se palët kishin kohë të mjaftueshme për ta kaluar reformën me konsensus të plotë.

Meta i cilësoi keqkuptime ato të një natë me herët, kur konsensusi u rreziku për shkak të mosdakordësisë për dy Këshillat e Lartë të Gjyqësorit dhe Prokurorisë.

“Dua t’i them ambasadorit amerikan mos dëgjo lartë e poshtë që Meta bën lojë! Ilir Meta nuk bën lojë! E kam thënë që të 20 votat e LSI-së do të jenë për reformën, por duhet konsensus dhe e vetmja mënyrë për të gjetur konsensus është sipas Venecias”, tha ai, duke iu drejtuar ambasadorit amerikan i cili pati këmbëngulur që reforma të votohej në gjendjen që ishte.

Po ashtu Meta bëri “komplimenta” për kryeministrin dhe kreun e opozitës duke i thërritur sërish në kompromis.

“Besoj tek përgjegjshmëria e Edi Ramës që ka qenë më konstruktivi në këto bisedime dhe besoj shumë tek përgjegjshmëria e Lulzim Bashës”, u shpreh Meta.

Meta i mëshoi fort fjalës “konsensus”.

“Konsensusi është i rëndësishëm sepse kjo është Kushtetutë e re e Shqipërisë, që nuk duhet të votohet në mënyrë të njëanshme, sepse ka të bëjë me Shqipërinë në 30 vitet që vijnë. Është bërë një punë e jashtëzakonshme dhe duhet të përmbyllet me sukses”, tha Meta.

Ndërsa lëshoi po ashtu edhe kërcënime jo të vogla. Ai madje kërcënoi me dorëheqjen e tij pasi ta kishte votuar reformën nëse kjo nuk do të miratohej me konsensus dhe po ashtu me kundërshtim nga opozita në Gjykatën Kushtetuese nëse nuk do jepej kompromisi.

Më herët ai pati shkëmbyer batuta të hidhura me Fatmir Xhafaj në mbledhjen e kryesisë.

“Ruaj qetësinë megjithëse dashuria ka përfunduar”, i është drejtuar Xhafaj Metës kur ky i kërkoi llogari me tone të larta se pse nuk kishte mbledhur komisioni i posaçëm.

Fraza e Xhafës dhe replika e tij e mëvonshme me Ylli Manjanin mbi një e-mail ku ky sipas kreut të komisionit nuk pati dhënë kompromis mbi draftin e fundit. Manjani e përgënjeshtroi dhe ishte i ashpër ndaj Xhafës.

Kjo është shenjë e rradhës së palët në koalicion nuk janë në ditën e tyre më të mirë dhe se gjasat e një tjetër përmbysje politike apo përplasje për fatin e qeverisë siç është biseduar janë jo të vogla.

Fërkimi nuk është i vogël. Simbolikisht as Edi Rama nuk qëndroi në sallë kur Meta foli paradite dhe as Ilir Meta nuk priti ta dëgjonte pas mesnate.

Rama madje në fjalën përshëndetëse nuk e përmendi kryetarin e Kuvendit dhe as rolin e tij në proces, ndërsa falenderoi vetëm Petrit Vasili nga LSI si pjesë e komisionit dhe ironizoi me “republikën e ekspertëve” ministrin e Drejtësisë së qeverisë së tij Ylli Manjani.

Megjithatë roli i Metës në kompromis dhe këmbëngulja e tij deri me kërcënime për rrëzim të qeverisë në rast te mungesës së tij ishte i qartë, ajo që mbetet pezull është aleanca e tij me Edi Ramën.

Braçe: Koalicioni PS-LSI është plasaritur: Rama-Meta të flasin sy më sy

Deputeti i PS-së Erion Braçe deklaroi dje para votimit të reformës se e ardhmja e koalicionit është ndikuar shumë në 4- 5 javët e fundit dhe krerët e dy partive duhet të ulen të diskutojnë hapur pa mbajtur asnjë rezervë sy më sy dhe të vendosin për të ardhmen.

Në një intevistë për Ora News, Braçe deklaroi: “E ardhmja e koalicionit është ndikuar shumë në 4 javët e fundit, ka lënë shenjën në mirëqënien e kolaicionit, por natyrisht u takon krerëve të dy partive të ulen të diskutojnë hapur pa mbajtur asnjë rezervë sy më sy dhe të vendosin për të ardhmen e këtij koalicioni. Është i rëndësishëm që ky diskutim të jetë i hapur, i ndershëm dhe i drejtë. Duhet vlerësim i plotë se çfarë ka ndodhur dhe sa përpara kemi ecur në këto 3 vite dhe në fund fare të merret një vendim i qartë”.

Tahiri e Manjani kontradiktorë për fatin e qeverisë

I njohur për përplasjet e tij jo të vogla me qëndrimin zyrtarë të kryeministrit Edi Rama dhe po ashtu edhe për distancimin e fundit nga qëndrimi i shumicës në lidhje me ngërçin e fundit për miratimin e reformës, Ylli Manjani ishte tendencioz dje kur u pyet nëse do vijohej me qeverinë.

Manjani tha se “ai mund të bënte edhe ministrin politik edhe atë teknik”, duke lënë të kuptohet se varianti i një qeverie të re mbetej i hapur.

Nga ana tjetër Sajmir Tahiri, ministri i Brendshëm raportet e të cilit me LSI nuk kanë qenë të mira ishte optimist se koalicioni mund të vijonte.

Ai i cilësoi përplasjet e palëve për reformën si diskutime normale për të gjetur një pikë të përbashkët dhe tha se koalicioni nuk duhej të “gjykohej nga debati për çështje të caktuara, por nga vendimmarrja”.

Kjo lë të kuptohet se PS mund të jetë gati për një “të shkuara të harruara” sa i përket përplasjeve të fundit edhe pse situata mes palëve mbetet e nderë dhe e paqartë. /MAPO/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...