Published On: 13 Tetor, 2016

Meta-Idrizit: Mos bëj fushatë me çështjen çame, nuk isha për negociata në Greqi

Kreu i Kuvendit, Ilir Meta i ka kthyer përgjigje nënkryetarit të parlamentit të cilin e ka në koalicion, Shpëtim Idrizit të PDIU-së, lidhur me çështjen çame. Meta u kritika se nuk mbajti qendrim ndaj grekëve për çështjen çame. Por sot, teksa fliste në parlament, Meta tha se “nuk ishte në Greqi për negociata por për një vizitë zyrtare”.

“Kam dëgjuar këtu që nuk është ngritur çështja çame. Dua të shpreh keqardhjen time sepse theksohet këtu se unë jam shprehur që çështja çame i përket të shkuarës. Unë jam shprehur në mënyrë shumë të qartë që në historinë e marrëdhënieve mes 2 popujve ka edhe disa plagë, të cilat dhembin edhe kur i përkëdhel jo më kur i shpon, ashtu siç ndodh në trupin e secilit prej nesh. Kam thënë në mënyrë të qartë që këto plagë duhet t’i shërojmë me qetësi me shumë kujdes”. Më tej, Meta shprehet se “ligji i luftës është ende në fuqi, që është fare paradoksale sepse ne jemi të dyja vende anëtare të NATO-s dhe Greqia e ka mbështetur anëtarësimin e Shqipërisë në NATO”.

Ai tha se duhet të heqim dorë nga përpjekjet për të kthyer çështje të tilla në shërbim të fushatës elektorale.

“Kanë fushata elektorale në Greqi dhe në Shqipëri dhe shpesh herë klima që krijohet vë në pozitë të vështirë qeveritë. Na duhet një klimë më konstruktive këtu me njeri-tjetrin përfshirë dhe marrëdhëniet me Greqinë dhe të heqim dorë nga përpjekjet për të kthyer çështje të tilla në shërbim të fushatës elektorale”, u shpreh Meta.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...