Published On: 5 Janar, 2016

Meta: I bekuar është ai që bënë marrëveshje me LSI-në

  • I ftuar në emisionin “Studio e hapur”, kreu i Kuvendit të Shqipërisw,Ilir Meta ka folur për çështjen e CEZ-it dhe është shprehur i gatshëm për të pranuar akuzat ndaj tij dhe të drejtohet në Prokurori, nëse ka fakte të arsyeshme që e implikojnë në këtë aferë.

“S’ka asnjë lidhje raporti i DIA-s me LSI-në. Ne nuk i kemi krijuar asnjë favorizim CEZ-it. ERE që ishte autoriteti që do të vendoste, ka marrë vendimet e saj dhe drejtori i KESH-it në varësinë time, zoti Zeqo jo vetëm e ka hedhur vendimin e ERE-s, por qëndrimi është i prerë për mbrojtje të interesit publik. Gjithçka është spekulim”.

Meta u shpreh se ai s’mund të mbajë përgjegjësi për biznesmenë, duke iu referuar Ismailajt, por për veprimet që bën që janë të vërtetuara e të dokumentuara. Më pas sqaroi edhe arsyen që çështja nuk shkoi në hetim ndërkombëtar:
“Zoti Berisha hodhi sfidë për hetime ndërkombëtare, sfidat e doktorit nuk i duroj dot dhe u bëra i qartë pro një hetimi ndërkombëtar dhe madje një hetimi amerikan, pasi të gjithë ata që porositnin shkrime keqpërdornin emrin e ambasadës amerikane. Mendoj që marrëdhëniet e Shqipërisë me SHBA-të duhet të jenë marrëdhënie të hapura. Por unë nuk jam për Eulex, Shqipëria nuk ka nevojë të shkojë drejt tij, pasi dihet performanca e Eulex-it”.
“Lum kush bën marrëveshje me LSI-në”
Kryeparlamentari Ilir Meta është shprehur se Rama ka shprehur gjithmonë kënaqësi për rritjen e LSI-së. Sa i përket zgjedhjeve të ardhshme dhe qëndrimit në koalicion me Partinë Socialiste, kreu i LSI-së është shprehur i vendosur për t’i qëndruar koalicionit:
“Do t’i qëndrojmë koalicionit. Jo më kot thuhet lum kush bën marrëveshje me LSI-në. Sa i përket bashkëpunimit me doktorin i kam thënë: Të falënderoj për bashkëpunimin, por mos ki dyshim, ne këtë qeveri do ta mbështesim. Nuk duhet t’i shkojë dikujt në mendje që nuk i qëndrojmë marrëveshjeve”, u shpreh Meta.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...