Published On: 26 Maj, 2016

Meta hap krahët Kinës

Kryeparlamentari Ilir Meta në një konferencë të përbashkët me nënkryetarin e Asamblesë Kombëtare të Kinës, Ji Bingxuan deklaroi se Shqipëria po punon për ruajtjen e paqes në Rajon.

Meta teksa falenderoi për vizitën Ji Bingxuan, theksoi se vendi ynë do të vijojë me intensifikimin e këtij bashkëpunimi me Kinën. “Ju uroj mirëseardhje. Kjo vizitë dëshmon qartë marrëdhëniet mes dy vendeve mike. Zhvilluam një takim miqësor me miqtë tanë nga Kina me të cilët kemi diskutuar mbi bashkëpunimin në politik dhe në ekonomi. Marrëdhëniet tona diplomatike janë vendosur 69 vit më parë dhe do vijojë në të gjitha drejtimet në të ardhmen. Republika popullore e Kinës simbolizon një vend mik dhe shkëmbim tregtar me Shqipërinë.”, tha Meta.

Ndër të tjera ai pohoi se Shqipëria do të vazhdojë dhe thellojë bashkëpunimin politik dhe ekonomik me Kinën.

“Kemi rënë dakord që përmes bashkëpunimi të zgjerojmë atë në interesa reciprokë. E kemi falënderuar zv.kryetarin e Kuvendit të Kinës jo vetëm për mbështetjen e shtetit për intensifikimin e marrëdhënieve, por dhe në intensifikimin e marrëdhënieve me vendet e tjera. Duka të konfirmojë se Shqipëria, si nj vend që punon në mënyrë të përkushtuar që punon për paqen në Ballkan, do vazhdoj me politikën e saj të jashtme me vlera të bashkëpunimit dhe dialogut që ndihmojnë në heqjen e barrierave dhe vendosjen e paqes,”, theksoi ai.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...