Published On: 12 Korrik, 2016

Meta flet shqip në parlamentin malazez, deputetët serbë protestojnë

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Ilir Meta, gjatë vizitës në Malin e Zi, mbajti një fjalim përshëndetës në Parlament, ku vlerësoi si të shkëlqyera marrëdhëniet mes dy vendeve. Kryeparlamentari u shpreh se ndjehet i nderuar të mbajë fjalimin e parë në gjuhën shqipe, ndërsa theksoi se pakicat kombëtare janë urë bashkëpunimi mes dy vendeve.

Gjithashtu Meta falënderoi grupimin e partive shqiptare të Malit të Zi, të cilat në përputhje me Kushtetutën tuaj bazuan kërkesën e tyre për përdorimin e gjuhës shqipe në Parlamentin e Malit të Zi.

Por gjatë vizitës së Metës, mediat malazeze raportuan se një grup deputetësh të Demokracisë së re Serbe, kanë protestuar me pankarta.

“Populli i Malit të Zi nuk do ta njohë Kosovën asnjëherë, dhe ne shpresojmë se në rrethana gjeopolitike të mund të kthejmë flamurin tonë në Kosovë”, deklaroi një nga deputetët.

Gjatë vizitës në Podgoricë, kreu i Kuvendit i dha Milo Gjukanoviç dekoratën “Urdhri i Flamurit”.

Kjo nuk është pranuar nga deputetët dhe akuzuan Gjukanoviçin si tradhtar se e mori dekoratën si shpërblim për njohjen e Kosovës, shkruan shekulli.

serbet-620x599

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...