Published On: 16 Gusht, 2016

MESAZHI I BALLISTIT ZEF SOKOLI NGA BRAZILI PËR KOSOVËN

 

Zef Sokoli, njëri ndër ballistët me të vjetër që jeton ende në Belo Horizonte të Brazilit i cili në muajn Mars ka mbushur 92 vjeç, me dt. 07.05.2008 kur e takova për herë të parë në pyetjen time se si e sheh pavarësinë e Kosovës, më është pergjigjur:

”Pavarësia e Kosovës është diçka shumë e mirë, është një hap përpara drejt bashkimit, të mbetet Kosova e pavarur nuk është mirë, se ne nuk luftuam të ndahemi.
Një trup po të ndahet përgjysmë vdes, prandaj ne duhet të bashkohemi për të jetuar Shqipëria, ne për këtë luftuam të bashkohemi e jo të ndahemi.
Komunistët na kanë ndarë dhe e kanë penguar Bashkimin Kombëtar duke vrarë dhe burgosur nacionalistët më të mirë të kombit.
Unë habitëm se si dikush sot ja jep votën komunistëve duke e ditur se na kanë ndarë, vrarë dhe burgosur gjithë kohën sa ishin në pushtet.
Unë e respektoj votën e popullit, po të ju jepet vota prapë dikujt qe na kanë ndarë, jo, jo nuk është mirë të na udhëheqin edhe sot”.

(Zef Sokoli, Brazil-2008)

Nga: PAL SOKOLI

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Arbër thotë:

  Enver Bytyçi bën gjeostrategji, taktikë, histori, filozofi politike, prognozë, ngren teza sui generis çfarë është atdheu dhe çfar është kombi,kush është më i rëndësishëm atdheu apo kombi, me cilin duhet të lidhemi më fort etj. pa u kujtuar aspak që me shkrimin e tij i bën të tjerët të kuptojnë se është mëkat kur këto tema diskutohen kështu tejet me amatorizëm. Veç tjerash na krijon përshtypjen se i pëqen të jet kalorës i kohës së principatave vocrrake mesjetare të ndara…. Sportdashës nuk duket se është. Flet se Andi Bushatit ka bërë deklarata idiote kur ka folë për “tradhëti”, dhe vazhdon që ky është një akt i paprecedent cinizmi dhe poshtërsie. Edhe unë e pranoj disi gjykimin e tij. Po artikull shkruesi E.Btyçi si e gjykon veten kur edhe ai vetë ai vetë flet për “tradhëti” të lojtarëve shqiptarë të Kosovës derisa shkruan se historia do ti gjykojë lojtarët shqiptarë të Kosovës në rast se do lozin me Shqipërinë dhe jo me Kosovën? Veç tradhëtarët e ata që gabojnë rëndë gjykohen nga historia . A nuk është nga ana e E.Bytyçit dhe ky një akt i paprecedent cinizmi dhe poshtërsie si ai për të cilin gjykon Bushatin? A.Bushati me budallallëk, a për dreqni ,do ti edhe sikur për të futur ngatrresa, apo për mungesë inteligjence, dhe pa asnjë dyshim pa pikë urtie shkroi një shkrim aq mendjelehtë që as ai vetë nuk kuptoj çfar pluhuri po çonte qoftë dhe në mendje zemrake dhe të pa matura. Po shkrimi i E.Bytyçit pa dashë të përsërisim ato që shkruam për Andi Bushatin çfar meriton ndryshe shkrimi i E.Bytyçit? Aq më tepër në vend që ta fusë shkrimin e Bushatit në kallëpin e një shkrimi dështak dhe shumë qesharak, e tallet dhe ta zhvleftësojë se nuk meriton më tepër shkrimi i Bushatit, E.Bytyçi merr zemër e krahë dhe e shumëfishon me dhjetra herë marrëzinë e Bushatit. Merr aq shumë turr sa me plasë luftë dhe mallkon lojtarët shqiptarë të Kosovës nëse vazhdojnë të luajnë për Shqipërinë, dhe u bën thirrje patetike të pa dëgjuara e mallkime. Duket sikur edhe po të mos ta kishte shkru atë shkrim A.Bushati, E. Bytyçi e paska pasë ndërmend me kohë një shkrim me argumente “politiko-shkencorë”kundër lojtarëve shqiptarë të Kosovës . Turp për marrëzinë, jo lagpamësin, çilimillëkun dhe mbi të gjitha mistrecllekun e Bushatit! Po faji i Bytyçit është më i madh sepse veç tjerash merr përsipër të bëhet gjykatës i historisë dhe i jep të drejtë zeusiane vetes të lëshojë rryfe mbi lojtarët e mbi të gjithë njerëzit që mendojnë “jo mjaftueshëm sa ai në këndvështrimin e tij vetiak që si tek çdo individ shtrihet veç në disa gradë..!” .Shqiptarët janë një komb, për fat ende jo në një shtet dhe se ku lozin sot është njëlloj, na gëzojnë njëlloj. Zevendës traineri i Kombëtares shqiptare është shprehur se i urojmë sukesese lojtarëve shqiptarët të Kosovës në cilëndo prej dy skuadrave shqiptare që do zgjedhin dhe lozin. Njëlloj të gjithë shqiptarët e dy shteteve shqiptare repsektojnë zgjedhjet e secilit lojtar veç e veç dhe i urojnë sukses skuadrave tona. Po vetë lojtari Rashica çmohet shumë për deklarimin e tij kur shprehu vullnetin e tij që nesër të kemi një kombëtare. Vullnet it ë gjithë shqiptarëve, një shtet i bashkuar kombëtar.er

  Në kët nmur gazete një shqiptar 92 vjeçar nga Brazili shkruan:
  Pavarësia e Kosovës është diçka shumë e mirë, është një hap përpara drejt bashkimit, të mbetet Kosova e pavarur nuk është mirë, se ne nuk luftuam të ndahemi.
  Një trup po të ndahet përgjysmë vdes, prandaj ne duhet të bashkohemi për të jetuar Shqipëria, ne për këtë luftuam të bashkohemi e jo të ndahemi.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...