Published On: 29 Janar, 2016

Mesazhi i ambasadorëve të SHBA-ve në Kosovë dhe Shqipëri: Kriminelë tërhiquni nga politika!

Shkruan: Nehat Hyseni
Opozita aktuale e Kosovës karakterizohet me disa paradokse ekstreme:
* se është opozitë minore, që përbën  vetëm 25%, ose 1/4, dmth. “një fërtal, siç shprehemi zakonisht të Parlamentit të Kosovës,
* se është opozita më kontradiktore në historinë politike të Kosovës së pasluftës, meqë është një përzierje e një mishmash ujqërish të pangopur për pasuri dhe pushtet, dy partitë e së cilës kanë pasur dhe kanë akoma probleme për t’u sqaruar lidhur me krimet, reketin, vrasjet e dhunimet nga më të ndryshmet, si dhe për korrupsionin dhe hajninë marramendëse gjatë performansës së tyre qeverisëse, e që tani janë bashkuar si ujqër e hijena të uritura që janë, duke uluritur, e duke u sfilitur në gjendjen e mjerueshme që janë, për të na bindur se janë ( shndërruar në) “qengja”.
* Harxhojnë energji të pafund për të na bindur se jemi gënjyer nga sytë tanë!  Sepse, ata janë “ndryshe” nga ato që kemi parë e kemi dëgjuar me veshët tanë dhe që kemi pësuar me gjak dhe me kafshatën e gojës nga ata, “në Kosovën e lirë”!
* Kurse, të tjerët na shesin “drejtësi sociale” allakomuniste, leniniste, si dhe nuk lodhen duke na premtuar një “revolucion kulturorë” allamaoist,
* I gjithë ky mishmash kontradiktor, ideologjishë, programesh e “vizionesh” diametralisht kontradiktorë dhe skajshmërisht joparimorë e joparlamentarë, madje militantësh të egër e të etur për pushtet, kuptohet se nuk kanë kauzë kombëtare e as shtetërore, por përpiqen të gjejnë “arsye patriotike” si kauzë dhe si shkas për ta bllokuar punën dhe funksionimin e Republikës së Kosovës, me filikaça, zhurmë, gjuajtje me vezë, hedhje të gazit lotësjellës dhe helmeve e sprejeve të ndryshëm në sallën e Kuvendit të Kosovës, etj.
Nuk e dijmë se a mund të kishte më keq për Kosovën dhe më mirë për armiqtë e saj, që gjithënjë kanë pohuar e propaganduar me shekuj se “shqiptarët nuk janë të aftë për të mbajtur shtet”!
Të verbuar për pushtet, ose për “Republikën e Tretë” të Albin Kurtit, ata e djegin Kosovën me sjellje të tërbuara antishtetërore, që as armiku ynë më i madh zor se do i bënte dhe, paradoksalisht deklarojnë se këtë e bëjnē për “patriotizëm”?!
Kështu deklaron Albin Kurti dhe e tërë opozita, e cila nuk pushon së vajtuari ditë e natë, duke e djegur Kosovën dhe njëkohësisht duke derdhur “lotë krokodili” për te.
Kështu, askush sot nuk e din se çka është patriotike në Republikën e Kosovës: djegja dhe shkatërrimi i shtetit, mbrojtja e shtetit, apo të dyjat bashkë, dmth edhe djegja, rrënimi dhe shkatërrimi, por edhe mbrojtja dhe ruajtja e shtetit, janë “patriotike”?!
Vallë, a mund të jetë njësoj dashamirës për pacientin:  krimineli që e masakron viktimën, njësoj si edhe mjeku që e kuron atë nga plagët që ia ka shkaktuar krimineli?!
A është i mundur ky paradoks?
Përgjigja është, mjerisht, në “Kosovën e lirë dhe të Pavarur”, 17 vjet në liri dhe tetë vjet në Pavarësi, se po!?
Po, po, Kosovën sot mund ta gjuash me çfarëdo arme shtetin e pushtetin e Republikës së Kosovës dhe të quhesh “patriot”!
Madje, sot shumë më të vështirë e kanë ata që e mbrojnë Kosovën, që ta deklarojnë veten dhe na t’i perceptojmë si “patriotë”!
Pra, në Kosovën e sotme, themi ne Sociologët Politikë, se kemi të bëjmë me “ngatërrim vlerash”.
Pikërisht, ky fenomen aktual i ngatërrimit të vlerave, mjerisht, paraqet gjënë më të keqe dhe më të trishtueshme që mund ta përjetoj një komb, një shoqëri apo një shtet, veçanërisht demokracia dhe stabiliteti politik e shoqëror i tij.
 Madje, shkatërrimi i vlerave, gjatë historisë ka qenë paralajmërues ogurzi i shkatërrimit dhe zhbërjes së shumë kulturave, civilizimeve, kombeve e shteteve.
Sot opozita, me gojën e Albin Kurtit i përgjigjet ambasadorit të SHBA-së në Kosovë:
 “Nuk mund ta doni Ju Kosovën më shumë se ne kosovarët!” (Sic!!!)
A ka deklaratë më armiqësore, më antishqiptare, më anticivilizuese, më antishtetërore dhe më proserbe se kjo çmendi dhe arrogancë e shfrenuar e shizofrenike, që na vjen nga kreu (joformal) shpirtëror dhe idelogjik i Opozitës aktuale të Kosovës?
Me atë “dashuri” të Albin Kurtit, nuk do ishte fituar liria e Kosovës kurrën e kurrës, me “dashurinë” e Albin Kurtit Kosova sot nuk mund të sigurohet nga mbrenda dhe të mbrohet nga jashtë, as sa kohë që i “çelë dhe mbyllë sytë”, dhe me “dashurinë” e Albin Kurtit, neokomunistit leninisto-maoist të Ballkanit, Kosova nuk do ketë as të tashme e as ardhmëri të sigurt dhe do shpërbëhej, shkatërrohej e përdhosej edhe më zi se në Serbinë e Millosheviqit, poqese nuk ndihmohemi dhe nuk e respektojmë e ruajmë dhe kultivojmë me sinqeritet,  vullnet, vendosmëri e devotshmëri miqësinë e përjetëshme dhe partneritetin me SHBA-në dhe BE-në, që na la amanet që ta ruajmë “si sytë e ballit”, Presidenti Historik, Dr. Ibrahim Rugova!
Sinqeriteti i Opozitës vihet në sprovë dhe demistifikohet e demaskohet përfundimisht me qëndrimi dhe me sjelljen e tyre kontradiktore, kundër formimit të Gjykatës Speciale, e cila ka për qëllim heqjen nga pushteti këtu në Kosovë me anë të kësaj Gjykate, si dhe heqjen e kriminelëve nga pushteti në Shqipëri, me anë të “Reformës në drejtësi”.
Ndërkaq, edhe opozita, së paku publikisht ka deklaruar të njejtët qëllime politike: “t’i heq hajnat dhe kriminelët nga pushteti!”
Por, Albin Kurti me opozitën, e cila është  hiç më pak se pozita aktuale kriminele, don që të katapultohet në pushtet dhe nuk ka fare përgjigje se si do i “ndëshkoj kriminelët”, në këtë vend të “industrisë së drejtësisë së korruptuar këmbë e krye?
Pra, opozita don të na riprodhoj gjendjen aktuale të krimit e korrupsionit, me “rokadën” në pushtet, duke i penguar partnerët strategjikë ndërkombëtarë, që ta bëjnë këtë me efikasitet e pedantëri të avancuar e demokratike.
Ashtu si është vënë pe”pykë” Albin Kurti në Kosovë dhe ka bllokuar formimin e Gjykatës Speciale dhe agjendë amerikane për dekriminalizimin e pushtetit në Kosovë, të njejtën gjë po e bënë Edi Rama në Shqipëri, i cili edhe më fuqishëm ia ka vënë “thikën pas shpine Shqipërisë”, duke shpikur forma shtetërore e institucionale të vjedhjes masive të shtetit, që janë bërë objekt hetimesh ndërkombëtare dhe paraqesin rrezik real të zhbërjes së shtetit, sikur në vitin 1997, me të ashtuquajturat “Skemat Piramidale”.
Çka i bashkon Albin Kurtin opozitar në Kosovë dhe Edi Ramën si Kryeministër aktual  i Shqipërisë, përveç faktit se janë të deklaruar si “të kuq”, që do të thotë të majtë, tani për tani vështirë se mund ta kuptojmë?!
 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Afrim Haxhiu thotë:

  Ky far Nehat Hyseni nuk kam lidhje kush osht, por nuk paska lidhje me realitetin në Kosov, ose qenka një përkrahës i hajnav dhe kriminelav, ose bashkpuntor i tyre. Se Kosoven nuk mun me e prish Opozita por pushteti “Qeveria” Aktuale. Ambasadorët Amerikan e kan thën kryesish për Qeverin.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 2. sadi thotë:

  Shyqyre qe paskemi keso analist te guximshem dhe te menqur qe tregojn vijat dhe pikasjet e politikaneve tane qe I kane ne marksizem leninizem qe duhet medoemos te vihet ne pushtet permes revolucioneve dhe anarkive me shantazhe e aspak permes metodave demokratike qe populli shqipetare I kerkon me shekuj por me kote pasi keta te keqij gjithmone jane ne skene dhe nuk lene popullin te ece dhe integrohet me boten demokratike.
  Sa per lideret tane ne pergjithesi sa jane patriote dhe tradhetar mund t’I vleresoni lehte dhe kush ka sy per tu pare.
  Nje gje qe dua ta potencoj eshte ceshtja e shkrirjeve te helmeve kimike te Sirise ne Shqiperi ku u trumbetua nga politikanet e pikasur nga Moska dhe Beogradi se me kete rrezikohet siguria nacionale e shume gure e sharje u hodhe mbi ideoret e ketij projekti kurse Albini nuk ngurroi ti quante edhe ‘kuisje e nderkombetareve’ duke krahasuar perparimin e Shqiperise edhese refuzoi helmet siriane!!
  Pra ishin te involvuar kreret politike te pikasur mbi popullaten e gjore dhe te paafte shqipetare qe perendimi I cmon vlerat e tyre si popull por fatkeqesia e ketij populli qendron tek lideret politike qe viejn ne pushtet te pikasur nga Beogradi dhe Moska. Prandja do ndegjojm sharje dhe perqmime nga me te nduarta nga keta politikaj kunderjt miqeve tane perndimore si “kuisje e nderkombetareve, helmet kimike jane te demshme dhe ata jane armiqe te shqipetareve, ne Portesta, nuk jemi rober te perendimit… Etj” keshtu pra pa patur nevoj ti ceki te gjithe poliitikanet por dehsperimisht ju them ketij populli se te gjithe ata qe dolene hapur dhe ata qe heshten jane politikaj te pikatur qe nuk ua duan te miren ketij populli.
  Nga disa te paket ushtarake ne Shqiperi dhe Kosove dolen publikisht se cmontimi I atyre helmeve kimike me mbikqyrje te specialisteve te NATOS nuk eshte aspak problem dhese Shqiperia posedon uzina speciale per asgjesimin e tyre. Pra perse keta politikaj aspak profesional ne punen e tyre morren aq shume hovin per te dalur popullata ne protesta pa pyetur profesionistet e vertete. Pergjigja po dihet. Nje gje jam shume I sigurte se perveq cmontimit te helmeve kimike pa asnje pasoje nen mbikqyrje te specialisteve Shqiperia do fuqizohej dhe beher nje Izrael ne Ballkan ku te gjithe shqiptarer do faktorizoheshin dhe unifikoheshin dhe kurren e kurres nuk do kishte me ndodhur turperimi dhe vrasja diletante ne Kumanove nga Maqedonet qe do ishin pshurrur sikur te realizohej plani I fuqizimit te shqiperise ku mbetem pa u futur direkt ne SHBA pa viza, Shqiperia pa kushte ne Europe para Serbise dhe armatimin me modern me miliarda ndihma. Pra kjo ishte ajo qe Zoterinjte e lidereve tane te pikasur nuk iu konvenonte ky izraelim I shqipetareve ne Ballkan.
  Mbase kemi qelluar popull mw budalla ne bote qe I servilohemi dhe mbeshtetemi lidereve tane qe dikush tjeter na pregadisin dhe na viejn ne skenen tone politike permes skemave te patriotizmit dhe nacionalizmave se jo kurren e kurres asnjeri nuk vie permes skemave te zhvillimit ekonomik dhe faktorizimit te shqipetareve pasi fuqizimi I jone si popull ju shkon dem armiqeve te shqipetareve qe nuk e kane problem te fusin permes kuislingeve te tyre perqamje nder popull dhe tani trumbetojn e hedhin vrere mbi Turqine e cila ka qene me shteti miqesore qe ndihmoi shume ne ngritjen dhe faktorizimin e shqipetareve por si duket eshte e kote pasi te pikaturit permes propagandes se tyre na bejne t’I humbim miqet e vertete dhe se fundi kane filluar edhe te aktivizojn sharjet e fyerjet ndaj perendimit dhe Aleateve tane.
  Nje gje eshte e mire se ata jane te vendosur per te na faktorizuar ne Ballkan perkunder vullnetit te lidereve tane te pikatur per te mbetur ne pushtet permes fyrjeve nderveti qe perqon ne percarje te popullates sikurse ne Kosove ku ne fund doli maska e vertete e ketyre politikajve qe kur gjithmone shansat politike per tu faktorizuar si popull dalin ne skene keta te pikaturit dhe kapin shtetitn duke kercenuar palen tjeter ( e aspak per ndonje zhvillim) me kete ndersejn popullaten e mjere sa per t ua vjedhur voten dhe ne fund kur s’ka dere tjeter behen bashke dhe perseri populli I mjere mbetet I mashtruar me rrena te ketyre politikajve te pikasur por e mira eshte se miqet dhe aleatet e fuqishem perendimore kane vendosur te faktorizojn shqipetaret me cdo cmim dhe arsyeja kryesore po shihet vendosmeria ne aktivizimin e gjykates speciale.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...