Published On: 15 Gusht, 2016

Mesazhet e vizitës së Bidenit në Kosovë

Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, të martën dhe të mërkurën, do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Kosovë.

Presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Isa Mustafa e kanë cilësuar moment historik vizitën e njeriut të dytë në administratën e Barack Obamas. Por ardhja e tij në Kosovë vjen në periudhën kur vendi është futur në krizë të thellë politike dhe tensione mes qeverisë dhe opozitës, për shkak të demarkacionit me Malin e Zi.

Megjithatë, sipas analistëve, demarkacioni nuk do të jetë pika qendrore e vizitës së njeriut të dytë më të fuqishëm në SHBA, pavarësisht përpjekjes eventuale të pushtetit që vizitën e amerikanit ta shfrytëzojë për t’i dhënë shtytjen finale miratimit të marrëveshjes për shënjimin e kufirit me shtetin malazez.

Sipas agjendës së Ambasadës Amerikane në Kosovë, zëvendëspresidenti Joe Biden arrin në Kosovë të martën.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...