Published On: 19 Prill, 2016

Mesazhet e qytetarëve për Gruevskin dhe Ahmetin në përmendoret e Shkupit 2014 (Foto)

Protesta kundër pushtetit janë organizuar në shumë qytete të Maqedonisë, mbrëmjen e së hënës, ndërsa në to, për herë të parë, kanë marrë pjesë edhe shqiptarët në numër të madh, në organizim të partive të vogla jashtëparlamentare.

Përveç në Shkup, protesta janë mbajtur edhe në Kumanovë, Manastir, Shtip dhe Veles.

Me parulla “Pa drejtësi, nuk ka qetësi” dhe “Kriminelët në burg”, protestuesit kanë kërkuar anulimin e vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov për faljen e zyrtarëve të akuzuar nga Prokuroria Speciale për akte të ndryshme kriminale, ndërsa kanë kundërshtuar edhe vendimin e qeverisë për të organizuar zgjedhje pa plotësimin e kushteve kryesore: pastrimin e listës zgjedhore dhe reformat në media.

Në protestën e organizuar në Shkup, protestuesit në shenjë revolte, me ngjyrë kanë vizatuar grafite dhe mesazhe për pushtetn aktual, në përmendoret dhe skulpturat e projektit “Shkupi2014”

Disa nga mesazhet ishin: “Liri në vend të frikës”, Pa drejtësi s’ka liri, Asnjëherë më me VMRO-në.

Njëri nga protestuesit deklaroi për agjencinë e lajmeve INA se, projektin Shkupi2014 nuk e shohin si trashëgimi kulturore, por si një politik të gabuar të pushtetit aktual në Maqedoni. (INA)

123

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...