Published On: 10 Maj, 2016

Mes budallakinave të Ali Ahmetit dhe kërcënimeve të Kim Mehmetit na mungonte paraqitja e Albin Kurtit në Shkup


Shkruan Tim Shkupi – Musa Lamallari

Jam një kundërshtar i konceptit integralist të Ali Ahmetit prej vitit 2005. Prej kohës së zgjedhjeve lokale të atij vitit me reagimin tim nga Londra “Ndalnie lakërdinë TopTan!”. Para 11 vjetëve pjesa dërmuese e këtyre që sot kërcënohen dhe tregojnë arrogancë histerike (përjashtuese) me një protestë, thuajse të gjithë kanë qenë në listën e të paguarve të Ali Ahmetit.

Kam qenë opozitar prej pavrësimit të Maqedonisë. Në koncepte politike jam i djathtë dhe në Londër kam votuar për konservatorin Zac Godsmith dhe jo për laburistin Sadiq Khan. Kam kritikuar PDSH-në për strategjinë e gabuar opozitare, në përzgjedhjen e njerzve në politikbërje. Kam dëgjuar retorikë të ashpër dhe konfliktuoze mes BDI-së dhe PDSH-së. E kam refuzuar kampanjën e tyre në vitin 2008 dhe nuk jam pajtuar si shqiptar për sulmet e shtabeve të njëri-tjetrit.

Kam qenë dhe mbetem që vlerat e luftës së UÇK-së të mos politizohen nga asnjë parti, por të respektohen dhe të mos përdoren në betejat politike për pushtet në Maqedoni. Në këtë pikë kam kundërshtuar klanin e Zajasit dhe nuk jam ndalur sepse ka keqpërdorur ish-ushtarët e UÇK-së për qëllime politike!

Jam një kundërshtar i hapur i sistemit unitar dhe zaptimit të shtetit të Maqedonisë prej 8 shtatorit të vitit 1991 nga LSDM-ja dhe VMRO-ja.

Angazhohem për një “Një Shtet Federal, si një mundësi e barazisë dhe respektit për të gjithë qytetarët: reflektim në rastin e Maqedonisë”, që është një projekt e veprimtarëve shqiptarë të DSHM-së, ku kemi mbështetje jo vetëm në Perëndim, por edhe në Maqedoni. Kur them në Maqedoni, mendoj për partitë me koncepte neoliberale të bllokut maqedonas dhe jo të bllokut shqiptar. Kurse partitë shqiptare ende taktizojnë dhe përdorin folk-patriotizmin primitiv për t’i ushqyer shqiptarët me ushqim artificial. Ndërsa mendja e disa të krisurve shkon aq larg sa që thonë se nuk na duhet as BE-ja dhe as NATO-ja, por kemi Turqinë dhe Erdoganin. Grupet joformale të fesë janë një storje tjetër, që si qylagjinjë të pangopur ju intereson paraja e petrodollarit të Lindjes së Mesme dhe jo mësimet e Kuranit.

Federalizimi këtu në Maqedoni ende kuptohet keq nga shqiptarët. Ndonëse ky federalizim ekziston në vijën vertikale të partneritetit iluzor të qeverisjes. Disa herë kemi thënë se për federalizim nuk na duhet sakrificë nga askush, as të flijohet ndokush prej shqiptarëve, as të ndërsehen njeri me tjetrin.

Që hipokrizija të jetë më e madhe, nuk ka dyshim së është vetëmashtrimi ynë në politikë kur bëhet besim dhe ky besim është idhujtari me mentalitet partiak!

Do ta përmendi një analist pro-rusë të serbëve, Mirosllav Lazanskin, kur thotë se “Ne, serbët, Kosovën e kemi humbur dhe mund ta kthejmë vetëm me luftë, por nuk mundemi dhe nuk kemi fuqi ushtarake për luftë”. Ai na përkujton duke thënë se “ ishte lehtë të mbahet Kosova me dy milion në Jugosllavinë prej 25 milionëve. Por u tregua shumë vështirë të mbahet Kosova në Jugosllavin e Millosheviqit prej 9 milionëve.”

Çfarë dua të them: Maqedonia ka dy milion. Shqiptarët me statistika zyrtare janë 25 përqindë Kurse me disa spekulime flitet se jemi prej 30 deri në 40 përqindë. Në dy milion shtet me 30 përqindë nuk ke nevojë të hudhish ne treg politik retorikën e folk-patriotizmit primitiv me simbole shqiptare. Kujt do që t’i tregosh se ke pasion ta marrish Strumicën, kur nuk e ke as në ëndërr.  Ne kemi nevojë të emancipohemi të gjithë për politikë, të japim ofertë serioze se jemi për partneritet natyral dhe mund të marrim përgjegjësi të ndërtojmë shtetin e shqitarëve në Maqedoni. Aty ku janë.

Krejt çfarë duhet është heshtja, refuzimi i zgjedhejve dhe mosdalja e shqiptarëve në votime tek kutitë e votimit me flamurin me ventillator. Nëse shqiptarëve të Kosovës u është dashur një dekadë të durojnë represaljet e 7 milion jugosllavëve të Millosheviqit, neve në Maqedoni na duhet të durojmë vetëm një vit në shtetin prej dy milionëve. Por, nuk besoj se na duhet edhe një vit nëse jemi unik dhe nuk përdorim fjalor të arrogancës përjashtuese politike kundër njëri-tjetrit!!!

Ky është realiteti i shqiptarëve të Maqedonisë. Këtë ndoshta nuk e dijnë të gjithë shqiptarët e Kosovës dhe Shqipërisë, por duhet t’ua themi hapur se ne i duam kutitë me ventillator dhe kemi pranuar shtetin e Maqedonisë si realitet, pasi edhe Tirana dhe Prishtina zyrtare e kanë pranuar dhe kanë bashkëpunim rajonal në shumë fusha.

Prandaj, ardhja e Albin Kurtit në protestën e Kim Mehmetit me 9 maj 2016 në Shkup është gabimi më i madh strategjik prej se kur vepron ai në politikë. Ka dëmtuar interesin e shtetit të Kosovës me mbi 100 njohje dhe po e vështirëson rrugën e Kosovës për t’u anëtarsuar në OKB, atje ku është shteti i Maqedonisë me emrin FYROM!

Një njeri që shitet si ideolog i Bashkimit Kombëtar nuk vepron në këtë mënyrë!  Por, krejtësisht ndryshe! Prandaj, ky edhe e urren presidentin historik Ibrahim Rugova aq shumë, jo për diçka tjetër, por vetëm për urtësinë dhe durimin e tij, që i ndërtoi sistem paralel politik regjimit të Millosheviqit!

Si do ta shpjegojë nesër Albin Kurti retorikën e arrogancës primitive të Kim Mehmetit: “Shqiptarëve të BDI-së edhe bira e minit do ti duket si tuneli i Kalimashit” Apo të atij fudullit tjetër: “Ata që nuk protestojnë sot, nuk kanë të drejtë as të ankohen nesër!” Këta dy kërcënues kanë punë me shqiptarët e BDI dhe jo me konceptet deshtake të klanit të Zajasit! Këtyre u intereson ndarja e shqiptarëve në parti për pushtetin e humbur politik dhe jo për shtet të shqiptarëve në Maqedoni.

Kam dëgjuar gafe, budallakina nga Ali Ahmeti se na ka bërë shqiptarë pas vitit 2001, se ka shkatrruar një Jugosllavi, se na ka sjellur flamurin, se na ka sjellur Skenderbeun, se e vëndon kokën ku ne i vëndojmë këmbët, se jemi vetëm për kultivimin e sallatave dhe tomateve, por kaq hapur dhe direkt nuk na është kërcënuar me “bira të tunelit të kalimashit”, ndonëse përgjegjësia politike  bie mbi të për shumë të këqija që ju ndodhën shqiptarëve të Maqedonisë, veçanërisht të atyre qe kanë qenë në rrethin e tij.

Ali Ahmeti na solli një permendore Skenderbeg ku e kanë rrethuar shkallët e një sheshi si përshesh të kryekomunarit Izet Mexhiti, por Gruevski na ndërtoi një Shkup diznilend me 500 milion euro, ku përmendoret e tij janë 10 herë më të mëdhaja se permendoret e Ali Ahmetit.

Tani, më thuani se jam gabim, kur u them se nesër VMRO do të na sjell Sheshelin në protestat e veta. Ata dijnë të luajnë lojën e shtrigave shumë më mirë se ne shqiptarët e Maqedonisë, por i kanë edhe mekanizmat, që në fund nga zaptues të shtetit të behen viktima para faktorit ndërkombëtar!

LEXONI edhe:
http://www.shqiptari.eu/deshtoi-protesta-e-sigurimeve-sllave-e-turke-populli-e-don-flamurin/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Albin Kurti ka një të keqe të madhe, madje shumë të amdhe, veç pse është i majtë ekstrem dhe në qerdhen e LVV janë strehuar të gjithë batakqinjtë shqiptarë të ektsrmit të majtë. Në të vërtetë, Albini e ka kuptuar se vetëm si majtist i ekstremit të majtë mund të ekzistojë. Imagjinoni sikur Albin Kurti të dilte në mbrojtje të ekstremit të djathtë, ta zëmë të Xhafer Deves, sesi do të reagonin me kucë e me macë të gjitha shtresat politike dhe institucionet e BE, ndërsa shqiptarët s’do t’i kishte zënë gjumi gjithë natën. Po pse nuk reagon Evropa kunder mjatizmit ekstrem? Sepse edhe vetë eshtë e majtë, nga qendra kah e majta extreme. Një ditë nëse në Greqi vjen në pushtet Agimi Artë, në Francë Balli Kombëtar i Marinë Le Pen, në Gjermani NPD rrugët e Parisit, në Shqipëri Balli Kombëtar apo Aleanca Kuq e Zi, rrugët e Parisit dhe të Berlinit do të digjen flakë nga të majtit e të gjitha ngjyrave.
    Athua sa herë janë takuar Albin Kurti i LVV dhe Kreshnik Spahiu Aleanca Kuq e Zi që kanë në praogramin e vetë Bashkimin Kombëtar. Pse në vend se të përqafohet me Kreshnik Spahiun, Albini iu ulë në prehër, para pak muajve, Rames? Sepse dreqi, dreqin, se’e ha thonë.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...