Published On: 15 Korrik, 2016

Merrë fund pushteti i Erdoganit – arratiset, Ushtria merr kontrollin në Turqi! Thaçi humb aleatin

A man lay down in front of a tank on the approach to Ataturk airport in Istanbul as citizens took to the streets to oppose the military coup

Fundi i një maskarai, nuk kishte si të ishte ndryshe fundi i një diktatori islamist, që besonte në pushtetin e pakufishëm dhe ripushtimin e Ballkanit madje. Por, si do të ndjehen sot dhe neseër aleatët e Taip Erdoganit, të arratisur tashmë nga Turqia, dhe që nuk gjen dot vend qëndrimi? Cili do të jetë fati i Hashim Thaçit, por edhe i Edi Ramës, të cilët kishin kthyer kokën në mos e kishin vendosur në Stamboll.
Nuk kishte dëshirë që ia prishnin Erdoganit, që kishte filluar ta ndjente veten si një sulltan i ri, dhe kishte vendosur që ta ‘riokuponte’ Ballkanin, ndërsa turkofilët e rinj po ngrenin krye, jo për mbështetje ideilogjike, por më shumë satanike, të zhveshnin pasuristë shtetërore në llogari apo në bashkëllogari me Erdoganin. SHQIPTARI.EU

Unarmed civilians carried a man believed to have been shot by Turkish troops away from the Bosphorus bridge in Istanbul 

Në vijim raporti për grushtetin ushtarak kundër diktaturës së Erdoganit.
Një grup ushtarak në Turqi thotë se ka marrë nën kontrollin vendin duke vendosur ushtarët në pikat strategjike në Stamboll dhe duke fluturuar me aeroplanë në nivel të ulët në Ankara.
Në një deklaratë të lexuar në televizion thuhet se një “këshill i paqes” tani udhëheqë me vendin dhe se janë vendosur edhe ndalim qarkullimi dhe ligji ushtarak.
Mediat në Turqi thonë se është e paqartë se kush është ky grup ushtarak. Ka njoftime se zyratrë të lartë ushtarakë janë burgosur thotë BBC.
Presidenti Rexhep Tayyip Erdogan tha se do ta tejkalojë atë që e quajti “kryengritje të një pakice”.
Ai i tha CNN Turk, në një bisedë me celular, se aksioni u ndërmor nga një “strukturë paralele” që do të përballet me përgjigje të domosdoshme. Ai e ka përdor këtë terminologji edhe në të kaluarën për t’iu referuar Fetullah Gulenit, një klerik mysliman i vendosur në SHBA, të cilin e akuzon për nxitje të trazirave.
Erdogan u ka bërë thirrje qytetarëve që të dalin në rrugë për të protestuar kundër asaj që ai e cilësoi si përpjekje për grusht-shteti nga një grup i vogël brenda ushtrisë.
CNN citon Erdogan të ketë thënë: “Ju bëj thirrje qytetarëve që të mblidhen në sheshet publike dhe aeroporte. Kurrënjëherë nuk kam besuar në forcën më të madhe se forcën e popullit”.
Deklarata e grupit ushtarak e lexuar në televizionin publik TRT, thekson se rendi sekular dhe demokratik është rrënuar nga qeveria aktuale. Do të ketë një kushtetutë të re thuhet në deklaratë.
Një burim presidencial turk i tha agjencisë së lajmeve Reuters se deklarata nuk ishte e autorizuar nga komanda e ushtrisë.
Mediat njoftojnë se gjenerali i lartë ushtarak Hulusi Akar është në mesin e atyre që janë marrë peng në komandën e ushtrisë.
Kryeminstri turk, Yildirim i tha NTV-së përmes telefonit se “kishte një akt joligjor të një grupi brenda ushtrisë që veproi jashtë zinxhirit komandues. Qytetarët tanë duhet ta dijnë se nuk do të lejojmë asnjë aktivitet që do të dëmtojë demokracinë”.
Trafiku rrugor u ndalua në dy urat kryesore në Bosfor dhe atë Fatih Sultan Mehmet në Stamboll.
Ka njoftime për të shtëna me armë zjarri dhe të paktën një shpërthim i fuqishëm u dëgjua në kryeqytetin Ankara. Njoftime të tjera flasin për ushtarë të vendosur brenda ndërtesave të transemtuesit turk në Ankara.
Të shtëna thuhet se janë dëgjuar edhe jashtë stacionit kryesor të policisë në Stamboll
Tanket thuhet se janë stacionuar jashtë aerportit të Stambollit. Të gjitha fluturimet janë anuluar, thonë njoftimet nga Stambolli.
Një burim i BE-së i tha Reuters-it se aksioni ushtarak “duket të jetë një grushtet relativisht mirë i orkestruar nga një pjesë thelbësore e ushtrisë dhe jo vetëm një numër kolonelësh”.
Gjatë vizitës në Moskë, sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, tha se shpreson për paqe dhe “vazhdimësi” në Turqi.
Sekretari i jashtëm i Britanisë së Madhe, Boris Johnson tha se “është shumë i shqetësuar” me zhvillimet.
Ndërkohë, Ministria e Jashtme e Kosovës u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që ndodhen në Turqi “të qëndrojnë në vendet ku janë dhe të mos lëvizin e të njoftojnë familjet e miqtë e tyre”. (REL)

A tank in central Ankara drove over a car as protesters clambered aboard preventing it from moving across the city in Turkey's coupEyewitnesses have reported shots being fired in Ankara several hours after members of the military attempted their coupTroops have established checkpoints across strategic locations in cities around Turkey and have imposed martial lawPresident Erdogan used 'FaceTime' to talk to a journalist on private run media to claim he was still in full control of the country During the bizarre broadcast , Erdogan called on people to resist the military and ignore the military's curfew and take to the streetsEyewitnesses have posted photographs of a large explosion in the capital Ankara amid the Turkish military takeoverSupporters of Erdogan clambered on top of a tank in Ankara to prevent it from taking a strategic position in the city Turkey's government has called for people to take to the streets in order to protest against the military's attempted takeover 

He told the Anadolu state-run news agency: ‘We are working to solve the problem here. They represent a small group within the First Army Command. There is no cause for concern. We are taking the necessary precautions with (soldiers) who have not joined them and remain within the military chain of command.’

Loaded: 0%
Progress: 0%
0:09
Pause
Mute
Current Time0:09
/
Duration Time0:24
ExpandClose
Police gathered near the Turkish General Staff building in Ankara as the country edged closer to a potential civil war 

Police gathered near the Turkish General Staff building in Ankara as the country edged closer to a potential civil war

Erdogan's supporters ignored the military's curfew and assembled in front of soldiers who were stationed in Istanbul's Taksim square

Erdogan’s supporters ignored the military’s curfew and assembled in front of soldiers who were stationed in Istanbul’s Taksim square

Soldiers remained calm in Taksim square in Istanbul as supporters of President Erdogan clambered on top of statues in protest to the coup

Tanks and armoured personnel carriers protected barricades with dozens of infantry troops in support of the coup

Soldiers fired shots into the air to disperse supporters of Recep Erdogan from Taskim Square in central Istanbul

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. hashim shala thotë:

    Te poshtruar hyzmeqar te dreqit ju qe e keni vendos kete titull ne websitene e juaj ,me kete e kuptoj qe jeni argat I dreqit mallkuar ku ju as kosoves nuk ja doni te miren e sa I perket hashimit me edi ramen jane populli bageti qe e meriton te udheheqet nga krimineli si hashim thaqi dhe edi rama , menoni pak dhe merrni mesim ne vellezerit taNE NE TURQI KU PER DISA MINUTA POPULLI U QUE NE KEMB GJATE GJATE PER TA MBROJTE DREJTESINE DHE I MADHI ZOT JU NDIHMOJ DHE DESHTOJ PLANI PER RREZIMIN E MBRETIT ERDOGAN , INSHALLA EDHE NE KOSOVE NA SJELLE ZOTI NJE ERDOGAN SI KY DHE KREJTE ATA QE E URRJENE LE TE PLASIN KTHEHUNI NE RRUGEN E ZOTIT O HYZMEQARET E DREQIT

    Përgjigjiuni
    Pelqej(3) Nuk Pelqej(4)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...