Published On: 4 Prill, 2016

Mero Baze bën lidhjen e parave të Panamasë me Genc Pollon dhe Shkëlzen Berishën

  • Prej ditës së djeshme bota është tronditur nga ai që u quajt skandali i Panamasë. Pas zbulimit të procesit të pastrimit të parave që bënin njerëz të njohur të botës së politikës, sportit dhe artit. Por sigurisht që në këtë aferë korruptive nuk shpëtoi as Shqipëria. Shqiptari i përfshirë në këtë listë quhet Ismail Mulleti, biznesmen dhe ndërtues në vitet ’90, dhe ish-aksioner i një prej hoteleve më të rëndësishme “Hotel Tirana”.

Mero Baze botuesi i gazetës “Tema” nxjerr një lidhje të re mes Ismail Mulletit, ish- ministrit Genc Pollo dhe djalit të Sali Bërishës, Shkëlzen Berisha.

“Ismail Mulleti është mbulesa e Genc Pollos në çdo biznes që nga viti 1996 dhe koncesioni i ngjyrosjes është njeriu që mbulon Shkëlzen Berishën. Lekët i paskan çuar deri në Panama po këta nuk duhen çuar aq larg. S’është keq Burgu Bënçës”, shkruan Baze.

Por tashmë dalin fakte të reja për sa i përket Mulletit, ai njihet si një person i lidhur me ish- kryeministrin Sali Berisha. Si bashkë aksioner në kompaninë GFI Techologie, GFI Albania, nëpërmjet një kontrate 10- vjeçare që kushton 150 milionë euro, duhej të ngjyroste naftën në përputhje me qëllimin e përdorimit, me synim eliminimin e abuzimit me cilësinë e destinacionit dhe në fund shmangien e taksave. Pikërisht me këtë qëllim asaj iu dha koncesioni në javët e fundit të qeverisë Berisha. Por në dhjetor të vitit të shkuar qeveria Rama e prishi kontratën me këtë kompani.

Kompania GFI Technologies u regjistrua në maj të vitit 2013 në Anguilla për të investuar në Shqipëri. Ismail Mulleti bashkëpronar në të ka përdorur një skemë të pastër riciklimi parash dhe mënyre për të shmangur taksat.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...