Published On: 16 Mars, 2016
Bota |

Merkel: Situata në Greqi duhet të na shqetësojë të gjithëve

  • Kancelarja Angela Merkel ka deklaruar se të gjithë duhet të shqetësohen për situatën e krijuar në kufirin greko-maqedonas, aty ky 12 mijë emigrantë kanë qëndruar të bllokuar prej javësh në kushte ekstreme. Merkel është shprehur se pasojat e mbylljes së kufijve në rrugën ballkanike nuk do të bien vetëm mbi qeverinë e Athinës, por mbi të gjithë vendet e Bashkimit Europian.

“Situata në kufirin greko-maqedonas duhet të jetë një shqetësim i madh për të gjithë, pasi pasojat e mbylljes së kufijve nuk do të ndihen vetëm Greqi, por në të gjithë Evropën. Nga ana tjetër, një implementim i mundshëm i marrëveshjes me Turqinë do t’i jepte fund biznesit të jashtëligjshëm të transportit të emigrantëve përmes detit Egje. Kjo gjë mund të na japë mundësinë që të kemi më shumë kontroll dhe siguri”, tha Merkel, transmeton oranews.

Deklarata e Merkel vjen në prag të samitit të radhës për emigrantët i cili do të mbahet në Bruksel përgjatë datave 17 dhe 18 mars. Liderët e BE’së dhe të shteteve anëtare do të mundohet të gjejnë gjuhën e përbashkët me përfaqësuesit e qeverisë së Ankarasë për të parandaluar fluksin e emigrantëve që mbërrijnë çdo ditë në ishujt grekë.

Kancelarja duket se nuk ka ndërmend të heqë dorë nga politikat e saj pro-strehimit të azil-kërkuesve, pavarësisht rezultateve të dobëta të regjistruara në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...