Published On: 3 Tetor, 2016
Bota |

Merkel pretendente për çmimin Nobel të Paqes

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e cila u vlerësua ndërkombëtarisht për trajtimin e shkathët të krizës së refugjatëve, të krizës së borxheve të Evropës dhe të konfliktit në Ukrainë, i bashkohet këtë vit një rekordi prej 376 pretendentëve për çmimin Nobel të Paqes.

Qendra e universitetit “Coventry” për Besimin, Paqen dhe Marrëdhëniet Sociale nominuan kancelaren 62-vjeçare, Merkel duke e përshkruar atë si një kampione të paqes, e cila është angazhuar për një botë më të bashkuar

Lindur në ish-Gjermaninë Lindore komuniste, kancelarja Merkel ka përdorur aftësitë diplomatike gjatë 11 viteve në detyrë për të përmirësuar rolin e Gjermanisë si një forcë e madhe në skenën politike botërore, pas rënies së Murit të Berlinit në vitin 1989.

Revista amerikane “Forbes” e ka quajtur atë si një nga gratë më të fuqishme në botë, që prej vitit 2011 si dhe ajo u emërua si “Njeriu i Vitit” nga revista “Time” në vitin 2015.

“Angela Merkel ishte zgjedhja evidente”, tha shefi i qendrës “Coventry”, Mike Hardy.

“Kërkova njohjen e saj si një kampione e paqes pas asaj çfarë ajo bëri për Gjermaninë e ndarë si dhe për angazhimin e saj të palëkundur për një botë më të bashkuar”, shtoi ai.

Merkel u propozua për çmimin edhe vitin e kaluar nga ligjvënësit gjermane për përpjekjet e saj të palodhshme në sigurimin e një armëpushimi në luftimet mes rebelëve pro-rusë dhe forcave ushtarake në Kiev, në lindje të Ukrainës si dhe për drejtimin e bisedimeve me presidentin rus, Vladimir Putin.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...