Published On: 23 Gusht, 2016

Merkel letër Vuçiq’it: Normalizo marrëdhëniet me Kosovën

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, i ka dërguar telegram urimi Kryeministrit të Serbisë, Aleksander Vuçiq, për mandatin e ri në krye të Qeverisë serbe, njofton Tanjug

Merkel ka konfirmuar mbështetjen e saj për qeverinë e re të Vuçiq, por i ka kujtuar atij se do të ketë një mandat me shumë sfida të vështira siç janë; vazhdimi i reformave, pajtimi rajonal dhe normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën.

“Qeveria federale do të vazhdojë të ndihmojë fuqishëm vendin tuaj dhe do vazhdojmë të ju mbështesim rrugën europiane”, thuhet në mesazhin e Merkel.

“Ju uroj gjithë të mirat, fat dhe sukses në zgjidhjen e detyrave që keni përpara”, ka shkruar Merkel, sipas njoftimit të lëshuar nga Zyra për marrëdhënie me media e qeverisë serbe, njofton Klan Kosova.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...