Published On: 15 Prill, 2016
Bota |

Merkel kritikohet pse lejoi ndjekjen penale kundër komedianit që u tall me Erdoganin

  • Kancelaria gjermane, Angela Merkel, u pajtua sot në mëngjes që t’i lejojë prokurorët të nisin procedurat penal kundër komedianit gjerman – i cili kishte lexuar një poezi të vrazhdë për presidentin turk, Tayyip Erdogan – tani ka shkaktuar kritika se kancelaria ka dështuar ta mbrojë lirinë e shprehjes.

Erdogani kishte kërkuar që Gjermani të ngrit aktakuzë kundër komedianit Jan Boehmermann, pasi që ky i fundit e kishte tallur liderin turk në një shfaqje televizive në televizionin publik gjerman ZDF, më 31 mars, duke sugjeruar se Erdogani i rrah vajzat, shikon pornografi të fëmijëve dhe merr pjesë në brutalitet.

Një paragraf i kodit penal gjerman ndalon fyerjen kundër liderëve të huaj, por e lë çështjen në duar të Qeverisë për të vendosur t’i autorizojë ose jo prokurorët për t’i nisur procedura penale në raste të tilla.

Kjo gjë e ka venë Merkelin në një pozitë të vështirë. Ajo ka kohë që është duke e përkrahur fuqishëm një marrëveshje kundërthënëse në mes të Bashkimit Evropian dhe Turqisë për të parandaluar fluksin e refugjateve në Evropë, ndërsa kritikët tashmë veçse e kanë akuzuar Merkelin për injorimin e shkeljes së drejtave të njeriut dhe lirisë se shtypit në Turqi, vetëm e vetëm që të sigurojë bashkëpunimin e saj.

Dosido, ajo është kritikuar fort nga socialdemokratët, partnerët e saj në koalicion nga qendra e majtë, të cilët kishin kërkuar që kërkesa e Turqisë të hedhet poshtë.

“Ky ishte një vendim i gabuar, sipas mendimit tim,” tha Thomas Oppermann, lider i socialdemokrateve në parlament.

“Ndjekja penale e satirës për shkak të ‘lese majeste’ nuk përshtatet me demokracinë moderne,” tha ai./Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...