Published On: 4 Tetor, 2016
Bota |

“Merkel ik! Tradhtare e popullit!” Protestuesit të zemëruar me Kancelaren

Disa qindra protestues të zemëruar u përballën sot me kancelaren gjermane, Angela Merkel jashtë kishës madhështore të Frauenkirches dje në mëngjes në Dresden duke e vendosur udhëheqësen më të fuqishme të Evropës përballë me kritikat e politikave të saj të migracionit, në 26-vjetorin e ribashkimit të Gjermanisë.

Merkel mbërriti në Dresden për të festuar ditën e Bashkimit gjerman, festa kombëtare që shënon bashkimin zyrtar, në vitin 1990, të Gjermanisë Perëndimore dhe me ish- Gjermaninë Lindore komuniste, pas rënies së Murit të Berlinit.

Por, hyrja për në kishë e  kancelares gjermane, Merkel, presidentit gjerman, Joachim Gauck si dhe ministrit të Brendshëm gjerman, Thomas de Maiziere u shoqërua nga protestuesit me bilbila dhe me brohoritje  “Merkel ik! Tradhtare e popullit!  

Barrikada metalike u vendosën përgjatë perimetrit “Merkel ik!” dhe “Tradhtare e popullit!”.të sheshit duke ndarë protestuesit e zemëruar nga qindra policë.

Protestuesit nuk ishin dakord me politikën e kancelares për çështjen e refugjatëve.

Dresden, kryeqyteti i shtetit lindor të Saksonisë, është një nga disa qytete të ish- Gjermanisë Lindore komuniste, ku protestat paqësore ndihmuan në rënien e Murit të Berlinit në vitin 1989.

Qyteti është gjithashtu shtëpia e lëvizjes anti-islamike PEGIDA, ku protestat e përjavshme kundër politikave të migrimit të Merkelit kanë tërhequr mbi 20 000 persona

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...