Published On: 23 Prill, 2016
Bota |

Merkel dhe zyrtarë të BE-së vizitojnë kampin e emigrantëve në Turqi

Kancelaria gjermane, Angela Merkel, dhe zyrtarë të lartë të Bashkimit Evropian, e kanë vizituar sot një kamp të emigrantëve në kufirin turko-sirian, përderisa kërkojnë ta mbështesin një marrëveshje kundërthënëse në mes të BE-së dhe Turqisë

Delegacioni po inspekton kushtet e jetesës në kampin Nizip, që është shtëpi e 5 mijë emigrantëve, transmeton Gazeta Express.

Por, grupe për të drejtat e njeriut e kanë kritikuar vizitën e Merkelit dhe zyrtarëve të BE-së, duke e quajtur atë të “pastruar”.

Këto grupe po ashtu e vënë në pyetje ligjshmërinë e marrëveshjes në mes të BE-së dhe Turqisë, në bazë të së cilës, emigrantët që nuk fitojnë azil në Greqi dëbohen për në Turqi.

Ato argumentojnë se Turqia nuk është një vend i sigurt për njerëzit për t’u kthyer./Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...