Published On: 28 Prill, 2016

Mërgimtarët e Soloturnit me gëzim po e presin arrestimin e Azem Sylës


Ajet Avdyli

Kryeministri i Republkës së Kosovës Dr. Isa Mustafa derisa po qëndron për një vizitë zyrtare në Bruksel, ku pati takime të nivelit më të lartë me zyrtar nga Bashkimi Evropian, po ndodhin procese interesante në Kosovë. Në takime u bisedua per proceset që po kalon Kosova, si dhe per permbushjen e obligimeve nga ana e qeverisë së Kosovës, që i kishte nga EU për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Ishte një konstatim dhe dakordim i palëve se Kosova tashi ka permbush në plotni kushtet per liberalizimin e vizave dhe se pritet së shpejti, se kjo do të ndodh shumë shpejt. Në Kosovë nga dje është duke u zhvilluar një aksion i madhë, nga ana e EULEX-it dhe Policisë së Kosovës, në kërkim të Azem Sylës dhe 39 të tjerëve, ku akuzohen nga prokuroria, për falsifikim, zhvatje e kontrabandim, ku sipas një përallogarie, shtetit të Kosovës i kanë shkaktue një humbje prej 30 milionesh EUR.

Mërgimtarët që jetojn në Zvicër, në Solothurn këtë lajm të ndjekjes dhe ngritjen e aktpadisë për Azem Sylen e pritën, me një shpresë se më në fund shteti i së drejtës po merrë formë, dhe se kriminelët me në krye kryekriminelin Azem Syla do të dalin para drejtësisë. Azem Sylën e kemi pas komshi, në Solothurn, ai ka qenë i paditur edhe nga prokuroria e shtetit të Zvicrës, për mashtrim me fondin pensional e invalidor, me çka për vite të tëra, ka qenë i pensionum me një diagnozë për Shizofreni. Mendojm se prokuroria e Kosovës kësaj here e ka fillue me bosat e krimit e kjo na intuziazmon, me shpresë se ky proces do të shkojë deri në fund.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...