Published On: 22 Janar, 2016

Mërgata shqiptare po vazhdon të jetë e zgjuar…

Shkruan: Maxhun Smajli

Ngjarjet e fundit në Kosovë kanë sjellë ndryshime në shoqërinë shqiptare dhe në mentalitetin e tyre. Kanë bërë që disa të vënë në pikëpyetje rëndësinë e vlerave kombëtare, duke harruar se përgjegjësia jonë ndaj kombit është e madhe. Andaj, populli shqiptar nuk duhet lejuar që fati i atdheut të vihet në pikëpyetje. Është detyrë e çdo njërit prej nesh që në rrugën drejtë të madhërishmes kombëtare ta mënjanojmë çdo pengesë.

Thuaj se të gjithë i ndjejmë presionet e jetës sot, ndjejmë se nuk jemi në gjendje të bëjmë sa duhet për atdhe e popull. Duhet të ndihemi të detyruar t’i shtojmë jetës sonë akoma më tepër aktivitete. Ndryshe, nëse jepemi pas interesave tona të ngushta, nuk do na dali koha as për të vlerësuar atë që të tjerët kanë bërë për ne.

Mërgata shqiptare po vazhdon të jetë zgjuar duke iu bëre krah i fortë çështjes kombëtare. Duke dhënë kurajo. I shoqëruar nga atdhetari i shquar i çështjes kombëtare, jeta e të cilit nënkupton sakrificë për popull e atdhe, Idriz Zeqiri dhe Osman Ferizi, kryetar i ShKSh “Salih Çekaj” në Pfaffenhofen, u nisëm në një rrugë qindra kilometrash të gjatë, për në Baden të Austrisë. Qëllimi i takimit ishte fisnik-kombëtar, një relacion mërgim-vendlindje. ShKSh “17 Shkurti”, kishte organizuar Akademi përkujtimore në nderim të jetës dhe veprës së Kryetarit historik të Kosovës, dr. Ibrahim Rugovës.

Pas disa orësh udhëtimi u gjendem në një sallë të madhe të mbushur përplot me bashkatdhetar të ardhur nga anë të ndryshme të Evropës; Gjermania, Zvicra, Kosova e Shqipëria. Në pritje të mysafirëve, kishin dalur anëtarët e Këshillit organizativ në krye me z.Tahir Turkaj, kryetar.

Mikpritja e tyre, si tradit e vjeter nder shqiptarë, la përshtypje të veçanta edhe tek mysafirët e shumtë austriak, miq të ngushtë të shqiptarëve në përgjithësi, të dr. Rugovës dhe ShKSh “17 Shkurti” në veçanti.

Përballë, drejt nesh vinte, mr. Ramiz Selimi, të cilin ka shumë vite që nuk e kisha parë. E dallova për një herë, sepse nuk mund ta shihje as një herë pa libra, bllok, apo kimik në dorë. E, kësaj here kishte edhe një fotoaparat. Ai, me atë të qeshurën e tij të ngrohtë më solli kohën e shkollarisë sime. Atë krenarinë e dikurshme të tretur nëpër vitet e shumta të gjysmë shekullit tim.

Dikur në garat historike, në emër të shkollës fillore “1 Maj” të Drenocit të Klinës, në pallatin “Asim Vokshi” në Gjakovë, zumë vendin e pestë në Kosovë. Pra, ishim krenaria e shkollës dikur. Dhe, më në fund arrita të fitoj mbi heshtjen, mbi stepjen time dhe iu drejtova duke e marrë ngrykë.

Ramizin e kam takuar shpesh edhe në shtypin e përditshëm “Bota sot”, ku shkruan artikuj të ndryshëm problemor të shoqërisë shqiptare, si në atdhe poashtu edhe për diasporë. Pra, ky njëri që tani kam përpara i artikulon kaq bukur, saktë e me kaq logjikë të pa kundërshtueshme mendimet dhe idetë e tija. Sa u mrekullova kur e takova. Edhe pse ai kishte mbetur i ri, përmes tij, unë pashë pleqërinë time. “Kemi ikur shumë në jetë”, më tha.

Pasi u ula, jo larg nga fotoja e dr. Rugovës, para të cilës foto kishin vendosur tufa lulesh, m’u kujtua 29 maj 1998, takimi i dr. Rugovës në Washington me kryetarin e SHBA-ve, Bill Klintonin. Atë kohë, Kosova ishte në luftë, Rugova mori premtimin nga Klintoni, se nuk do të lejohet që Kosova të bëhet një Bosnje e dytë, si dhe dhenien e 13.5 milion dollarëve për Kosovën, që ishte një shtytje e madhe për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

E fshehta e aftësive të dr. Ibrahim Rugovës, forca e tij, qendronte në lidhjen e tij të ngushtë me jetën e popullit shqiptar dhe fatin e kombit. Inteligjenca e Rugovës e kishte kuptuar thellësisht detyren e tij historike për të krijuar shtetin demokratik modern shqiptar. Ai, ndoqi hap pas hapit rrugën e shenjtë për ta nxjerrë kombin nga zhdukja duke e sjellur në një pozicion ku u zhvillua dhe u rrit.

Pas intonimit të Himnit të Flamurit, Akademinë e shpalli të hapur moderatorja, Kaltrina Durmishi. Mëpas, të pranishmit u përshendetën nga kryetari i Këshillit organizativ të kësaj akademie, njëherësh kryetar i ShKSh 17 Shkurti” në Baden, z. Tahir Turkaj.

Duke shprehur dhimbjen për presidentin historik, dr. Rugovën, nevojën për të, fjalimet herë-herë u ngjanin tingujve fonebre-mortore. Kujtojnë të mirin e kombit, pëllumbin e bardh që fluturoj në qiellin e krenarisë kombëtare. Përmes përkujtimëve, mbresave, synohej pasqyrimi i jetës së njeriut që la gjurmë në jetën tonë, në një kohë krejt ndryshe nga kjo që e jetojmë tani.

Ju njerëz të ndershëm që folët e lexuat me qiltersi zemre, treguat qartë pasqyrën e të vertetës, se dr. Rugova na mësoi durimin për të qenë paqedashës, duke na bërë të ditur se agresiviteti është veti e shemtuar e njeriut.

 

Me moton: “Mos harroni trojet shqiptare”

 

Në këtë Akademi përkujtimore, nga Shqipëria kishte ardhur edhe kantautori, Esat Ruka. Ky këngëtarë, që është i thjeshtë në dukje dhe shumë i afërt me njerëzit, këndoi me pasion për dr. Ibrahim Rugovën. Me atë dhuratë të magjishme, që aq shumë fisnikëronte  ndjenjat dhe shpirtërat e të pranishmëve në sallë, përcillte dhimbjet e vëllezërve dhe motrave, që i mbështillëshin shpirtit të tij brenda atij zëri, kërkonte mëshirën në emër të asaj dhimbje, që rritej ortek. I merrte me vete magjishëm, ndëgjuesit në lartësi hyjnore për të fashitë zemrat e lodhura të mergimtarëve me tinguj paqe, gjithmonë, me moton: “Mos harroni trojet shqiptare”.

Tue u gjet përpara këtij njeriu, përpara të naltit dhe të amblit këngëtar, Esat Ruka, ndjeva një vullkan të zjarrtë brenda vetës sime, që më “kalli”. Ai njeh zjarrin e shpirtit të mergimtarit, andaj me zërin e tij përpiqet t’i fashitë, t’i ngushlloj.

Fjalët kanë diçka magjike; janë të gjalla, lëvizëse, të pakapshme-nga filli i fjalisë e deri tek arkitektura e një ngrehine poetkike. Për Lasgushin, katër vargje vlejnë më shumë se katër romane. Në vargjet e recitatorëve në këtë Akademi kishte koncizitet, pasterti, mjeshtëri. Autorët e poezive duan të dëshmojnë para së ardhmës se gjuhën tonë nuk e lëmë të vyshket.

Çun Lajçi, Artist i poullit, kishte sjellur me vete librin me përmbledhje poezish: “Fjalës nesër i bëhet vonë”, pas të cilës, të pranishmit në sallë, vrapuan sikur arabët në shkretëtirë pas ujit. Autori, duke vlerësuar lartë Bibliotekën Popullore Shqiptare “Prof. Mark Krasniqi” në Gjermani, i dhuroj një libër, të cilën e vendosëm në radhën e librave tjerë të një rëndësie të veçantë.

Kjo Akademi përkujtimore për dr. Rugovën ishte organizuar aq mirë sa në brendi të saj përmblidhet tërë fuqia e shqiptarizmës së dr. Rugovës, themelet e së cilës janë të patundshme.

 

Në ShHKS ”Dardania” në Linz

 

Rrugës për në atdheun tonë të dytë, në Gjermani, mr. Ramiz Selimi, kërkoi që të kthehemi në konakun e tij, në Linz, ku për mysafir kishte edhe Shefqet Dibranin, poet e shkrimtarë, njëherësh kryetar i LDK-s, dega në Zvicër. Ftesë kjo që u pranua me kënaqësi nga ana e jonë.

Më të arritur në konakun e Ramizit, nikoqiri na njoftoi se në Shoqatën Humanitare Kulturore Sportive “Dardania” në Linz, na ishte organizuar një takim. Nuk vonuam shumë dhe u gjindem në mesin e bashkatdhetarëve tanë që jetojnë e punojnë në këtë qytet me rrethinë.

Aty të bashkuar si një trup i vetëm kishin qenë duke na pritur, Besim Aruqaj nga Rezalla e Skënderajit, anëtar i kryesisë së SHKS “Mergimi” në Steyr, Sylejman Shala nga Rahoveci, zv.kryetar i SHHKS “Dardania” në Linz, Mehdi Prushi nga komuna e Gjakovës, sekretar i SHHKS”Dardania”, Lulëzim Aliçkaj,zv.kryetar i SHHKS”Dardania”, Miftar Zagraxha, shkrimtar, Kryetar Nderi i SHKS “Mergimi” në Steyr, Besart Ramabaja nga Gjilani, sekretar i SHKS “28 Nëntori në Kirchdorf an der Krems, Imer Aliu nga Vushtria, kryetar i SHKS”28 Nëntori” në Kirchdorf a.d. Krems, si dhe Shefqet Dibrani, kryetar i LDK-s, dega në Zvicër.

Temë kryesore e bisedës ishte situata e krijuar në Kosovë, protesta e sotme (09 janar) e opozitës kundër qeverisë. Anët negative dhe pozitive të protestuesve. Për disa të pranishëm, as opozita nuk janë shpresëdhënës. Sipas tyre, Kosovës i është nisur keq që nga paslufta. Turri i të dalurve nga lufta me kërcnime, vrasje, uzurpime, e marifetllëqe tjera e shndërruan Kosovën në një pus për derra.

Pushtetarët, pa dallim, të dashuruar me veten, të dashuruar pas parave, mendjemëdhenj, të pa bindur, u bënë befas të përkdhelurit e qeveritarëve të ndryshëm botëror, të cilët antishqiptarizmën e kthyen në profesion. U bënë mashtrues të mendjeve të të tjerëve, duke e identifikuar lirinë e Kosovës me një emër, grup, apo parti. Duke menjanuar popullin, icili gjatë gjithë historisë barti barrën e padrejtësive dhe, kurrë nuk u ndal së rezistuari në kohen dhe menyrën e vet, kur ai jetoi.

Për të gjithë të pranishmit, dajla e Kosovës nga kjo gjendje është rifitim i besimit të humbur nga ana e drejtuesve të shtetit dhe, kjo duke lartësuar vlerat shqiptare. Në të njëjtën kohë, stabilizimi i Kosovës do ta qonte qeverinë që të merret me hulumtimin dhe gjetjen e autorëve të krimit pas mbarimit të luftës në Kosovë.

Në orët e para të pas mesnatës, duke marrë me vete tërë këto zemra dhe shpirtëra njerëzor, u gjetëm përjashta në tokën e pa anë të Evropës.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...