Published On: 31 Gusht, 2016

Mërgata shqiptare në Gjermani kundërshton versionit të tanishëm të demarkacionit!

Lëvizja Vetëvendosje qendra në Gjermani si përfaqësuese e një pjese të mërgatës shqiptare atje, është deklaruar kundër versionit të tanishëm të marrëveshjes për demarkim të kufirit me Malin e Zi.

Duke shprehur kundërshti ndaj marrëveshjes, ata paralajmëruan se nëse bëhet ratifkimi i kësaj marrëveshje nesër në Kuvend, do të organizohen për siç thanë ata “në mbrojtje të shtetit dhe të të drejtave tona legjitime”, raporton gazetablic.com

 “Njëherit, iu bëjmë me dije se nëse kjo marrëveshje në versionin e tanishëm të plasuar nga komisioni shtetëror, imponohet në kundërshtim me interesat e shtetit dhe vullnetit e qytetarëve, dhe ne si mërgatë dhe qytetarë të Kosovës do të vazhdojmë të organizohemi në mbrojtje të shtetit dhe të të drejtave tona legjitime”, thotë VV qendra në Gjermani.
Më tej, përfaqësuesit e një pjese të mërgatës shqiptarem bënë thirrje që t’i vijë fundi mospërfilljes, arrogancës, shtypjes së zërave opozitar dhe zhvatjes të shtetit.

“Mospërfilljes, arrogancës, shtypjes së zërave opozitar dhe zhvatjes të shtetit tonë, për të cilin edhe ne kemi dhënë shumë, duhet t’i vijë fundi. Vetëm kështu mund të jemi të barabartë mes të tjerëve në Evropë dhe me gjerë”, thuhet në një komunikatë për media.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...