Published On: 15 Shtator, 2016

Mehmet Hajrizi, po luftojmë “Me e rrxu Ibrahim Rugovën!”

 •  A kishte luftë çlirimtare në rrethin e Llapushës? – Fragmente nga Ditari im në dorëshkrim (2)

 

Sinan Kastrati

Edhe tash ju mund të mos bindeni për këto që po ua paraqes lexuesve të gazetës Shqiptari.eu, por këto janë të vërteta dhe ju nuk mund ti ndryshoni.

Një portal tjetër i quajtur “Dardania” (Dardania, Portal Interaktiv) “reagimin” e H. Abazit, marr nga Bota Press e boton duke ia ndryshuar edhe titullin: “Si po tentohet të njollosen figurat më të larta të UÇK-së, nga bashkëpunëtorët e UDB-së”, E enjte, 13 Nandor 2014 16:23…..”, në vend të: «Hajdin Abazi e Bardhyl Mahmuti “u betuan” në vitin 1998 se do ta vrasin Ibrahim Rugovën e kolonel Ahmet Krasniqin!”. Shkrimin tim që i parapriu reagimit të Hajdinit, e as reagimin tim, më pas që iu kisha përgjigj Hajdinit dhe ishte publikuar në Bota Press, s`e botuan fare.

Hajdin Abazin e Bardhyl Mahmutin ky portal, “Dardania” i Ferizajit i quan figura të larta të uçk-së, Mozomakeq, njerëz që kurrë luftë nuk kanë parë, përveç në filma e nuk prek kurrë pushkë me dorë, vetëm sa për me marr fotografi … e tash na dalin “figura më të larta”, he mazomakeq (Ma Zot ma keq!).

Pati edhe dy reagime të tjera, kundër meje e në “mbrojtje” të Hajdin Abazit (“Ja dhanë t`shtymën dhe e qitën n`prru”, Hajdin Abazin, këngë kap.). I pari: “Reagim: Ja cila ishte e vërteta për mbështetjen e Luftës Çlirimtare dhe të pavërtetat e Sinan Kastratit”, Bota Press, 20/11/2014, Nga N. Zeqiri, .Z. Rrustemaj, N. Mazreku dhe F. Meha dhe reagimi i dytë, nga të njëjtit autorë (grup aut. Nuhi Mazreku, Ferat Meha, Zeqir Rrustemaj, Naser Zeqiri.): ”Reagim: E vërteta nuk është aspak sic e thua ti, z. Sinan Kastrati, Bota Press, 03/12/2014.

Të gjithë “kritikuesit” e mi kanë marr përgjigjet e merituara, por jo të plota, në përgjigjet e mia:

 1. Reagim: Po, ti Hajdin Abazi me gojën tënde ke thënë: Unë do ta vras Ibrahim Rugovën! Bota Press – 15/11/2014

Reagim ndaj shkrimit të Hajdin Abazit me titull: “Si e vrava Ibrahim Rugovën në mars të vitit 1998!”, botuar në Bota Press – 12/11/2014.

 1. Kastrati

http://botapress.info/reagim-po-ti-hajdin-abazi-me-gojen-tende-ke-thene-une-do-ta-vras-ibrahim-rugoven/,

 1. Edhe njëherë rreth Hajdin Abazit dhe argatëve të tij, Bota Press – 24/11/2014

Demant ndaj shkrimit me titull: “Reagim: Ja cila ishte e vërteta për mbështetjen e Luftës Çlirimtare dhe të pavërtetat e Sinan Kastratit”, me autorë: N. Zeqiri, Z. Rrustemaj, N. Mazreku dhe F. Meha, botuar në Botapress, 20 Nentor 2014, në rubrikën Ekskluzive.

 1. Kastrati, Suedi

http://botapress.info/edhe-njehere-rreth-hajdin-abazit-dhe-argateve-te-tij/

 1. Reagim! Katër musketarët e ”luftës”, ”betejave të lavdishme” dhe vrasjes së paqes, Bota Press – 16/12/2014

Reagim kundër reagimit: “E vërteta nuk është aspak siç e thua ti, z. Sinan Kastrati”, botuar ne Bota Press  03/12/2014, me autoret: Nuhi Mazreku, Ferat Meha, Zeqir Rrustemaj, Naser Zeqiri

S.Kastrati, Suedi

http://botapress.info/reagim-kater-musketaret-e-luftes-betejave-te-lavdishme-dhe-vrasjes-se-paqes/

Me e rrxu Ibrahim Rugovën!

“Lufta” që ju keni bërë “zotëri” Abazi e ti “zotëri” Bardhyli, ka qenë luftë cubash, luftë  prapa shpine, luftë me maska, luftë kundër Ibrahim Rugovës, LDK-së dhe Institucioneve tjera që kishin dalur nga vota e lirë e qytetarëve e jo luftë çlirim kombëtar e të drejta të barabarta sociale, luftë kundër shkaut, policisë e ushtrisë serbo-jugosllave.

 Kështu thotë edhe Kristofer Hill, afërsisht, ish ambasador amerikan në Shkup, në librin që e kemi në shqip, kur ai takon “përfaqësuesit” e UÇK-së, më konkretisht Mehmet Hajrizin nga Strofci i Vushtrrisë në Malet e Drenicës më 1998. Në pyetjen ambasadorit: pse po luftoni, çka po kërkoni? Mehmet Hajrizi do të përgjigjet: -“Me e rrxu Ibrahim Rugovën”!

Kristofer Hill flet edhe për ty Hajdin. Lexoje me kujdes çka thotë Hollbruk e Hill kur ti rrasësh në mes të Hollbrukut e Hillit me pushkë brenda në odën e Junikut. Kjo fotografi që ti sigurisht e ke vjerr në ballë të “oxhakut” ishte një turp për botën e qytetëruar. Kjo sjellje jote ishte jashtë dokeve zakonore shqiptare, normave njerëzore e ligjeve ndërkombëtare. Te shqiptarët ka qenë adet që ai që ka hyrë në odë, armët e shokës i ka dorëzua të zotit të shtëpisë ndërsa armët e gjata i ka vjerr në mur. Të futesh me armë në krah aty ku bëhet një bisedë e lirë dhe miqësore me përfaqësues të një shteti mik dhe fuqisë më të madhe botërore, SHBA-së është turp por ti Hajdin je frymëzuar sigurisht nga këngët e trimërisë, nga kënga për “Isa Boletinit”, për këtë, ndoshta, edhe shumë këngëtar-e sot e kanë “fituar” statusin e veteranit. Mendove se me një fotografi u krye puna, hyre në “Histori”. Mos harro Hajdin: “Dardha e ka bishtin mbrapa”! Ti je një tinëzak i keq, sikurse edhe Bardhyli e fara juaj e keqe që u munduat ta mbillni, dhe ajo farë “polli” vetëm kopila në “partinë” tuaj “demokratike”, me “PRONTO”, me  përgjimet, me vjedhje, vrasje … 

 E pra, kush po tenton ti njollos figurat më të ”larta” e kush janë bashkëpunëtorët e UDB-së?

Tash po shihet ashiqare kush po tenton ti njollos figurat më të larta e kush janë UDBASHËT e shpiunët serbë.

Fillimi 

”Qëllimi i nisjes së luftës është gjithmonë të arrish në një pozicion më të mirë nga i cili të nisësh një luftë tjetër. E shkuara është diçka e çuditshme. Ajo është me ty bashkë gjithmonë. Supozoj se nuk kalon asnjë orë pa menduar për gjërat që kanë ndodhur dhjetë apo njëzet vjet më parë dhe sërish në shumicën e kohës nuk bëhet fjalë për realitetin, thjesht për një numër faktesh që ti ke mësuar, si gjëra të nxjerra nga një libër historie” (Xhorxh Oruell).

Vendosa që të shkruaj disa fragmente nga krahina e njohur e Llapushës me qendër Malishevën, dhe qendra e vendbanime më të vogla po të të asaj krahine, Lubizhdën, ish qendër lokaliteti dhe fshatin tim të lindjes, Turjakën etj.

A kishte luftë çlirimtare në krahinën e Llapushës apo luftë për pushtet, poste politike, për pare, për pasuri?

N`pika të përgjithshme 

Kjo krahinë e Kosovës me qendër Malishevën, nga UÇK-ja, krahu i majtë ose siç e quajnë ata vetveten edhe si “krahu i luftës” u shpall si ”Zonë e lirë”. Në Dragobil u hap Zyra Diplomatike Amerikane ndërsa ne Kleçkë “Shtabi” i UÇK-së, radiostacioni ”Kosova e lirë”, Agjencia ”shtetërore” e lajmeve ”Kosova Press” etj. 

Në fshatrat e kësaj treve në vitet 1998, 1999 janë zhvilluar ngjarje të “rëndësishme”.

Malishevasve dhe popullatës së komunës së Malishevës dhe përgjithësisht qytetarëve të Llapushës iu premtua se së shpejti do të nxirren pasaporta nga Malisheva, nga zëdhënësit e UÇK–së dhe përfaqësuesit ”politikë” të saj që nuk ishin të paktë në Kosovën e vogël. ”Zëdhënës” e ”përfaqësues politikë” Kosova kishte më shumë se NATO-ja, Rusia e Kina (vr. aut).

Kjo nuk po ndodh as tash, as pas gati 17-të vjetëve “çlirim” e më shumë se 8-të vjetëve, “pavarësi”, Kosova ende s`ka liberalizim të vizave e qytetarët nuk mund të shkojmë askund përveç Maqedonisë, Malit të Zi, Serbisë dhe Shqipërisë.

 Po çka nuk iu premtua tjetër popullatës së Llapushës: ”Se e kemi ushtrinë më të fortë në Ballkan, se do ti bashkojmë trojet shqiptare … me “luftë”, me 30. 000 ushtarë, thoshte Jakup Krasniqi, zëdhënës i krahut të majtë” të Hashimit sikur apo ushtri të ishte e Lekës, Aleksandrit të Madh.

“O 70 mijë veteranë të UÇK-së si lejuat të dhunoheshin 25 mijë femra? Aleksandri i madh, e ka pushtuar botën me 30 mijë ushtarë!”

http://www.shqiptari.eu/o-70-mije-veterane-te-uck-se-si-lejuat-te-dhunoheshin-25-mije-femra-aleksandri-i-madh-e-ka-pushtu-boten-me-30-mije-ushtare-3/

O Jakup, “Hamami me P… nuk nxehet”, pop.!”.

 Jakup Krasniqi, si “Feriti”, i ka ndryshuar fjalët. Ai tash i ka ra pishman që ka bashkëpunuar me Hashimin dhe të tjerët.

(”Krasniqi: Bac, gabuam në zgjedhjen e Bajraktarëve?!” Telegafi.com

 http://www.telegrafi.com/krasniqi-bac-gabuam-ne-zgjedhjen-e-bajraktareve/)

Tani po na dalin dyfish më shumë ushtarë e “veteranë”, me këngëtarë, aktorë, pleq, sikur ajo “ushtri” e “Jakupit, Hashimit apo Fatmirit, Xhavitit, Ibrahim Kelmendit …të ishte një trupë e një teatri lëvizës, orkestër simfonike, estradë apo odë pleqsh e kur dihet se Kosova ende nuk ka sovranitet në “shtetin” që e “çliruan” dhe e “pavarësuan”, ushtria e “UÇK-së bashkë me “aleatët” e NATO-s. Kosova ende nuk ka ushtri as pas 17 vjetëve “çlirim”. TMK-ja, “trimat apo tucat më të medhenjë të Kosovës, tash FSK-ja ashtu qysh është nuk guxon me dalur në Veri të Kosovës, në Mitrovicën e Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, komuna me popullsi me shumicë serbe, pa lejen e KFOR-it dhe pa “dëshirën” e “pëlqimin” e serbëve e Serbisë.

Llapusha  

 Territori, treva, trethi, nahia, ana ose krahina e Komunës së Malishevës dhe fshatrave të saj quhet Llapushë.

Llapusha shtrihet në mes të Rrafshit të Dukagjinit dhe Rrafshit të Kosovës.

Kufizohet në verilindje dhe lindje me Drenicën, në veriperëndim, perëndim dhe jug me Rrafshin e Dukagjinit. 

Llapusha ka një sipërfaqe prej rreth 550 km2, ku jetojnë rreth 100.000 banorë ose 180 b/ km2.

Në Krahinën e Llapushës janë 65 vendbanime ose fshatra që janë pjesë e komunave: Malishevë Rahovec, Suharekë, Klinë dhe Drenas.

Qendra administrative e Llapushës është Malisheva, në kuadër të kësaj komune bëjnë pjesë numri më i madh i vendbanimeve ose fshatrave.

Kufizohet nga Qafa e Duhlës, Gradina e Lladraviqit, Malet e Berishës, Arllat, Llapushnik, Mali i Kosmaqit, Gollubovc, Lumi i Klinës, Klinë, Drini i Bardh, Llapçevë, Maja e Kaznikut, Malet e Zatriçit, Bajraku i Astrazubit, Malet e Millanoviqit, Pagarushë, Karavasari, Gajraku i Bellanicës, Duhël. ( Ky do të ishte  kufizimi ose kufijtë i Llapushës).

Vendbanimet në kuadër të rrethit të Llapushës (gjithnjë sipas Ilaz Zogaj) janë: 1. Duhël, 2. Bllacë, 3. Temeqinë, 4. Guncat, 5. Lladraviq, 6. Bellanicë, 7. Senik, 8. Lladroc, 9. Terpezë, 10. Novosellë, 11. Berishë, 12. Arllat, 13. Llapushnik, 14. Negroc, 15. Vuqak, 16. Gollubovc, 17. Ploqicë, 18. Mleqan, 19. Balincë, 20. Llazicë, 21. Vermicë, 22. Carrallukë, 23. Shkarashnik, 24. Drenoc, 25. Bubavec, 26. Kijevë, 27. Caravik, 28. Qabiq, 29. Zabergjë 30. Doberdol, 31. Gjurgjevik, 32. Ujmir 33.Gllarevë, 34. Rixhevë, 35. Perqevë, 36. Dollc, 37. Dersnik, 38. Klinë, 39. Gremnik, 40. Qypevë e Drinit 41. Sferkë 42. Dush 43. Llapçevë 44. Bubel 45. Damanek 46. Qypevë 47. Panorc 48. Rud 49. Turjakë 50. Lubizhdë 51. Mirushë 52. Caravranë 53. Javiq 54. Malishevë, 55. Banjë 56. Karavasari, 57. Guriç, 58. Pagarushë, 59. Jançist, 60. Mllanaviq (Shkozë), 61. Maxharrë 62. Dragobil 63. Marali 64. Astrazub 65. Zatriq Këto janë vendbanimet.

 Lumi më i madh është lumi Mirusha”. (I. Zogaj).

Për këtë e falënderoj Qerim Kastratin, studiues, i cili mi dërgoi këto shënime nga një libër që flet edhe për kufijtë e Llapushës. Thënë të drejtën, unë nuk pajtohem me këta ”kufijtë,” por kur s`ka shi edhe breshëri është i mirë. Shyqyr që Llapusha ka mbet në Kosovë. Kërkoj falje edhe nga Iljaz Zogaj pasi që nuk i kam shkruajt si duhet, nuk i kam dhënë të sakta referencat bibliografike të librit pasi që as titullin e librit nuk ia di.

 Më parë ky territor quhej me emrin sllav “Prekorupë” dhe ende nga të vjetrit, në literaturën shkencore por edhe nga studiuesit njihet kështu. Sa e di unë, janë të paktë studiuesit që janë marr me Llapushën. R. Doqi nga rrethi i Klinës ka një studim për (gjenezën) prejardhjen e fjalës “Llapushë”. Sipas E. Çabejt, studiuesit më të madh të studimeve albanologjike shqiptare, (etimologjia) prejardhja e fjalës Llapushë rrjedh (vjen) nga fjala “Lab”, thotë Rexhep Doqi. Të tjerët, aq sa i di unë, janë studiues kryesisht nga Folkloristika Shqiptare. Më të njohurit janë: Anton Çetta, Sh. Pllana, D. Shala, S. Cena e ndonjë tjetër. Nga fushat tjera të dijes nuk di, por me siguri ka libra e studime që janë botuar këto viteve të fundit, por kjo nuk është temë e interesimit tim në këtë shkrim, siç është libri që përmenda pakëz më herët, i Iljaz Zogajt që nuk e kam pasur në dorë.
Vlen të përmendet se Salih Bajram Krasniqi e Feriz Ramadan Krasniqi nga Vllashki Drenofci janë të këtij territori, të Llapushës, shahirat më të mëdhenj e më të njohur të folklorit shqiptarë për këngë trimërie e arshiki, mendoj unë. Ata janë krenaria e kësaj krahine, krahinës së Llapushës. Profesori i nderuar, Anton Çetta më thoshte: “Nëse ndonjëherë do të kemi ndonjë shtëpi muze të folklorit, ajo do te jetë në Vll. Drenofc, në shtëpinë e Salihit dhe Ferizit”. Sipas profesor Çettës, Salihi dhe Ferizi janë këngëtarët më të mirë për këngë trimërie,

Malisheva 

“Komuna e Malishevës ka një sipërfaqe prej 306.3 km2. Ajo kufizohet: në veri me komunën e Klinës dhe të Drenasit, në lindje me komunën e Lipjanit dhe të Therandës, në jug me komunën e

Therandës dhe të Rahovecit, dhe në perëndim me komunën e Rahovecit dhe të Klinës. Qendra

komunale e Malishevës, si njësi administrative territoriale, përbëhet nga 39 njësi kadastrale dhe

44 vendbanime, përfshirë këtu edhe vetë qendrën komunale. Komuna e Malishevës shtrihet në anën perëndimore të Kosovës. Meqenëse ka largësi përafërsisht të njëjtë nga të gjitha qendrat tjera regjionale, mund të thuhet se ajo shtrihet në pjesën qendrore të saj.

Bazuar në këtë fakt, banorët e saj nuk gabojnë që e thërrasin qytetin e vet “Zemra e Kosovës”… Marrë nga arkivi i kom. Malishevë.

(Për më shumë shiko: https://kk.rks-gov.net/malisheve/Qyteti/Historiku.aspx)

Malisheva për herë të parë fitoi statusin e komunës në vitin 1960, status të cilin ia hoqën pesë vite më vonë. Malisheva formalisht u riemërua komunë n’vitin 2000. Ajo ka një histori interesante dhe të çuditshme. Që nga viti 1960 tri herë ka qenë komunë e tri herë është prish, është shua.

 Qyteza e vogël e Malishevës gjendet në mes të Kosovës, në udhëkryqin kryesor të rrugëve që lidhin të gjitha qytetet më të mëdha të Kosovës si: Prishtinën, Prizrenin, Pejën,Gjakovën e Ferizajin. Tash është ndërtua edhe autostrada ”Ibrahim Rugova” që kalon nëpër Malishevë dhe do të lidh qytetin e Nishit, në Serbi me Durrësin, në Shqipëri. Rruga “I. Rugova”, kalon nëpër qytetet kryesore të Kosovës, Prishtinën dhe Prizrenin që nga Merdari e vazhdon për në Vermicë të Zhurit, Kukës e Tiranë.

 Malisheva, si vendbanim ishte tepër e pazhvilluar. Deri në fillim të viteve 1970, ka pas të punësuar dy malishevas në administratën komunale të Malishevës, një kurir, Bahti Rifatin e Mahallës së Gurit dhe një punëtor biblioteke, Fetah Mazrekun. Në fund të viteve të 1960-ta dhe në fillim të viteve 1970-ta dalin kuadrot e para me shkollim të mesëm: një teknik medicinal, Hajra dhe një mësues klasor, Gani Rizahi. Vijon

 

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Abas Fejzullhahi thotë:

  Lufta për psuhtet dhe jo për të bërë shtet ka ndodhur e po vazhdon të ndodh sot e kesaj dite tek shqiptaret, dhe për fatin e keq të shqiptarëve, secili thirret në ndershmëri, dhe atdhedashri për ta rrëzuar njëri tjetrin nga pozita që ka e për të marrë poziten e tij sidomos tek qeveritarët te cilët vendin e vlerësojn si lopë kush sa mundet me e mjelur sa më shumë për vete, pa lënë anash gjitha format dhe mënyratë që i përdorin sipas pozitave dhe pushtetit që mbajnë, apo pala tjeter për të ardhur në ato pozita. Kjo veprimtari kriminale e kësaj natyre në Kosovë, ka bërë që pushtetarët jo vetem që janë pasuruar në mënyrën ma të poshtër, poredhe sot e kësaj dite lavdrohen dhe thirren se këta janë ata që kanë formue shtetin edhe pse hapatas flitet për keqpërdorime( korrupsion) edhe nga veta qeveritaret por që asnjëri prej tyre s`është dënuar për këto veprime qe 16 vite, e që janë pergjegjës për këtë gjendje të mjeruar e të pa shpresë në Kosovë, vazhdojnë me premtime dhe mashtrime por asesi s`pranojnë që veten ta dënojnë apo larg asaj të ndërrojnë e humbin pozitat në pushtet..! Pasojat që këta i kanë sjellur Kosovës me veprimtarinë e tyre qe 16 vite e sidomos nga viti 2008 janë aq të rënda dhe fëmija që sot lind, pasojat ka me i vuajt pas tridhjetë vitesh(30)! E po ti dënosh sot të gjithë ata pushtetar e politikuaj¨me varrje ne litar nëpër sheshin para qeverisë, pasojat ka me i vuajtur populli i Kosovës siç po i vuan tani, por edhe gjeneratat e ardhme edhe pas 30 vitesh.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. fery thotë:

  Pergezime z.Sinan per kete shkrim te faktuar kurse , mose te ju brengos pasurimi i tyre pase mbarimit te luftes sepse, pasuria e te gjitheve pa perjashtim , qe pase luftes u pasuruan me vjedhje dhe grabitje duke i perdorur edhe instrumentet e shtetit dhe ate , ne kuriz te popullit , eshte aq e minore , karshi asaje cka kane humbur, sa gjithe ajo pasuri kishte mundur te ngarkohet ne krahet e nji blete.
  Ate cfare kane humbur , as buajt s kane me munde me e levize nga vendi..!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...