Published On: 13 Janar, 2016

MEGASKANDALI/ Edi Rama jep bazën e Pashalimanit për 1 Euro, Sal Rusit

Mund të quhet fare mirë një aferë megaskandaloze ajo që ka bërë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në ditët e fundit që ishte për vizitë në Majami, duke dhënë për 1 Euro bazën e Pashalimanit.

Burime të sigurta kanë bërë të ditur për SYRI.net se gjatë vizitës së fundit në SHBA, kryeministri ka arritur një marrëveshje me biznesmenin shqiptar Sal Rusi që jeton në Nju Xhersi, një kushëri jo i largët i Nexhmije Hoxhës, i cili në SHBA është i hetuar për afera të dyshimta.

Edhe vizita e kryeministrit Edi Rama në Majami besohet se ka qenë e paguar nga biznesmeni shqiptar, ndërsa shkuesi për këtë aferë skandaloze e ka bërë Martin Vulaj, një avokat shqiptar që jeton në Nju Jork.

Por çfarë do të bëhet kjo bazë? Pasha Limani mësohet se do të kthehet në një qendër për çmontimin e anijeve nga e gjithë bota me qëllim që të dërgohen më pas për skrap. E nëse do të bëhet kjo atëherë deputeti i Vlorës, kryeministri Edi Rama do ta kthejë Gjirin e Vlorës në gjirin e skrapit, duke e shkatërruar njëherë e mirë bregdetin e Vlorës.

Kjo ashtu siç aktualisht është duke ndodhur me “lungo maren”, projekti i nisur për të bërë një shëtitore në anë të detit, por që fakt deri më tani ka shkatërruar zonën që njihej me emrin “plazhi i marinës”.

Marrëveshja e kryeministrit Rama me Sal Rusin është arritur ende pa u bërë zyrtarisht shpallja publike e tenderit për dhënien me qira të bazës së Pasha Limanit, veprim që do të ndodhë në datën 1 Shkurt dhe vendimi i shpalljes së fituesit do të bëhet në datën 1 Mars.

Por shpallja e datës për dhënien me qira dhe shpallja e fituesit do të jetë një formalitet, sepse marrëveshja për bazën e Pasha Limanit duket se është mbyllur nga negociatat private dhe të fshehta të kryeministrit Edi Rama në SHBA.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...