Published On: 1 Prill, 2016

Megaskandal turpi, Hashim Thaçi e heq vulën presidenciale, flamurin dardan nga stema e Presidentit! Zhduk flamurin Presidencial!

Hashim Thaqi,vula

Gazeta SHQIPTARI.EU

Ende pa e marrë postin e presidentit të vendit, Hashim Thaçi duket se ka vendosur të largojë të vetmin simbol të identitetit shqiptar të Kosovës. Vula e Presidentit, e cila është përdorur në të gjitha dokumentet zyrtare të Presidencës së Kosovës, që nga koha e Presidentit Ibrahim Rugova (i cili edhe e kishte disenjuar atë) nuk figuron në ftesën që ekipi i Hashim Thaçit e ka bërë për inaugurimin e tij më 8 prill në sheshin “Skënderbeu”.

(Lexoni edhe:

http://www.shqiptari.eu/skandali-pranohet-nga-ermira-mehmeti-ne-incizim-edhe-zeri-im/

http://www.shqiptari.eu/komandant-ramushi-e-deboi-doniken/  )

Kjo tregon se Hashim Thaçi, është personi që e porositi apo me aminin e tij ndodhi edhe djegia e flamujve të presidentit Rugova me 28 nëntor 2005 në Prishtinë.

Njerëzit që bënë akte të këtilla të pahijshme, si ky i sotmi, me vetëdije, apo pa vetëdije, dalin kundër lirisë, pavarësisë dhe demokracisë së Kosovës”, pat deklaruar Presidenti i Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, në ditën e djegies së flamurit shtetëror të propozuar dhe dizajnuar nga ai, i njohur si flamur dardan.

Por, ata që sot rrinë në koalicion me Thaçin, pra Isa Mustafa që na e solli president, a është kundër këtyre parimeve themelore rugoviane lirisë, demokracisë dhe vetë rugovizmit? Pa dyshim që po.

Ky është kulmi i marëveshjeve të paturpshme Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi.

 

Flamuri dardan, sipas shpjegimit të presidentit Rugova

 

Cili është Flamuri i Dardanisë që është disenjuar sipas idesë së Presidentit Rugova?

Në vazhdim po japim përshkrimin e plotë që Ibrahim Rugova i ka bërë Flamurit të Dardanisë, gjashtë vjet më parë, kur edhe për herët të parë e ka prezantuar para mediave.

 

Flamuri i Kosovës, përshkrimi, historia dhe simbolika

 

Dimensionet 1×1.5 m

Sfondi: E kaltër e thellë që simbolizon paqen.

Në sfondin e kaltër në mes është Vula e Kosovës.

 

Përmbajtja e Vulës:

 

 1. Shqiponja e zezë dykrenare, simbol kombëtar i Kosovës dhe i shqiptarëve – e përdorur në flamurin e Gjergj Kastriotit- Skënderbeu (1405 1458), pastaj në luftërat e lirisë së Kosovës kundër otomanëve (1878 1910 1912). Origjinën e ka te Leka i Madh (Aleksandri i Madh). Gjergj Kastriotin e quanin Skënderbe, simbas Aleksandrit të Madh, që kishin origjinë të përbashkët, prandaj e mori simbolin e Tij.

 

 1. Sfondi i kuq: simbolizon fuqinë.

 

 1. Mburoja: simbolizon karakterin mbretëror të Kosovës.

 

Në dy sfonde të arta është vendosur nga një stelë (Yll). Stelat simbolizojnë lëvizjen e diellit dhe të jetës. Kanë origjinë antike shqiptare.

Fusha e kuqe dhe e zezë, simbolizojnë flamurin kuq e zi të Skënderbeut (sfondin e kuq dhe shqiponjën e zezë).

 

 1. Baneri i bardhë mbi mburojë dhe shqiponjë simbolizon ngjyrën e bardhë nacionale të kapelës (plisit) dhe veshjes së bardhë të kosovarëve dhe të shqiptarëve. Është përdorur në Flamurin e imperatorit Justinian që ishte me origjinë nga Kosova, Dardania.

 

Në baner shkruan “Dardania”, emri antik i Kosovës që shpjegohet me fjalën e gjuhës shqipe “dardhë” që do të thotë “vendi i dardhave” Dardania. Dardania ishte Mbretëri antike ilire shqiptare.

 1. YIli gjashtëcepësh është marrë nga Flamuri i Skënderbeut. Quhet ylli i Skënderbeut. Është përdorur si simbol nga ilirët shqiptarët antikë dhe korrespondon me Stelat e Mburojës.

 

 1. Flamuri i Kosovës përdoret nga Presidenti i Kosovës që nga viti 1992, pas mbajtjes së Referendumit për Pavarësi (1991) dhe pas zgjedhjeve Presidenciale e Parlamentare të Republikës së Kosovës (1992). Populli i Kosovës ka filluar ta quajë “Flamuri i Dardanisë”, me emrin antik të Kosovës. / SHQIPTARI.EU
 2. vulapresidenciale
 
Displaying 6 Comments
Have Your Say
 1. avnia paja thotë:

  Qfaedo fkamuri pos flamurit kuqezi asht perqares i kombit shqipetar.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Bekim thotë:

  Ta qifsha gruen o Isa Mustafa,se Hashimi nuk ka faj,qe i heq,se ju ka qi krejtve me rend.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. nexhi thotë:

  Hashen po esulmoni shume me te pa drejte.Se kupolla e gjitha te keqijave te ketij vendi e ketij Kombi para luftes,gjate luftes dhepas luftes eshte LDK-ja me kreret shqipfolesa e mercenar sllavi.Ata mepolitiken e setvilitetit dhe gjimjzimit te mjer e kane ktandosur Kosoven Dardane ne kete gjendje,shembullma te mire per veprime anti shqiptare nuk ka se sa shellja e Isovicit ne politiken e viteve te fundit ne Kosove dhe dami qe i ka sjellur Kosoves.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(7)
 4. Plumbi thotë:

  Flamurin e barakes e paska hjekë,nami qenka ba.Ishte vetëm një “flamur”perdonsl i presdentit Legen(darë),dhe asgjë më tepër

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(7)
 5. Mal Uka thotë:

  I nderuar Xhafer Leci Me vije keq qe ketu ke gabuar : Kur
  thoni se Hashimi nuk din cka jan vlerat kombetare !!!
  Sa kam lexue thuhet se Hashim Thaqi eshte gjak shkau !
  Gjyshin e kishte pop ! E ty mbre xhafer , mos u inatos
  se Hashimi punon per interesa te kombit e gjakut te ti
  shkavell Une nuk ia kam shkrue biografin por keshtu kam lexu besoj qe edhe Ti ke lexu ! Pra Hashim Popoviqi e
  ka obligim kombetar te luftoj per velika serbi e kunder
  shqipetarve Si Nikoliqi , Milloshi e Shesheli !
  Kosova i metohija Serce Serbija ! Predsednik Hashim Popi!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(15) Nuk Pelqej(7)
 6. Xhafer Leci thotë:

  Kjo punë është ditur..! Hashimi nuk di çka janë vlerat kombëtare ! Të tillë i ka dhe rrethin vicioz ! Ky njeriu i quajtur Hashim Thaçi, linçues e mashtrues, gjithmonë me votat e LDK-së është ngritur në postet më të larta të vendit, do i vie koha për të zbritur, por me faqe të zezë..!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(33) Nuk Pelqej(4)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...