Published On: 5 Prill, 2016
Bota |

Mediat ruse në mbrojtje të Putinit: Pse e përdorët fotografinë e tij, ai nuk u përmend në rastin “Panama Papers”

Mediat ruse theksojnë se presidenti rus, Vladimir Putin nuk është përmend në ndonjërën nga dokumentet që zbulojnë evazionin e madhe të taksave të publikuar në dokumentet e “Panama Papers”.

The Guardian thotë se dokumentet e quajtur “Panama Papers” tregojnë se miqtë dhe familja e Putinit kanë bërë miliona në emër të tij.

Mediat ndërkombëtare janë duke drejtuar gishtin nga një njeri emri i të cilit nuk është përmendur fare, kanë raportuar mediat ruse.

“Fotografitë e Vladimir Putin janë në të gjitha faqet e para të mediave më të madhe botërore, e një gjë nuk është aspak etikë në botën e gazetarisë”, reagojnë ashpër mediat ruse, transmeton Indeksonline.

Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov tha se media perëndimore kanë ri-hyrë në fushatën demonizimin më presidentin rus dhe kanë shprehur keqardhje që profesionalizmi gazetaresk është shpesh viktimë e kërkesave politike.

Letrat e publikuar kanë prezantuar informacione në lidhje me miqtë e Putinit të fëmijërisë, të cilët zotërojnë jahte, rezidenca gjigante, e pas tyre thuhet se qëndron Putini.

Orteku i gjithë këtij problemi ra kur, u lëshuar 11.5 milionë dokumente nga”MOSAKA Fonseka”, e cila

tregoi se njerëzit më të pasur dhe më të fuqishmit në botë kanë fshehur pagesën e taksave dhe evazionit fiskal. /Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...