Published On: 13 Korrik, 2016

Mediat ndërkombëtare njoftojnë rreth gërmimeve për varrezë masive në oborrin e UP-së

Associated Press (AP) ka shkruar sot për gërmimet që kanë filluar në oborrin e Universitetit të Prishtinës për një varrezë të dyshuar masive.

“Autoritetet kosovare kanë filluar gërmimet në kryeqytet të vendit, Prishtinë, për varreza të personave të zhdukur që nga lufta e vitit 1999”, shkruan AP.

“Buldozerët filluan gërmimet të mërkurën në kampusin e Universitetit të Prishtinës, pas dyshimeve për një varrezë masive, bazuar në raportet e dëshmitarëve” shkruan AP më tej.

AP po ashtu njofton edhe për numrin e personave ende të zhdukur nga lufta në Kosovë, që janë 1650 persona që nga përfundimi i luftës në vitin 1999.

AP citon edhe serbin Veljko Odalovic nga Komitetit Për Persona të Zhdukur i Serbisë, i cili ka thënë: “Është një vend shumë i komplikuar… prandaj dhe ka nevojë për përkushtim të plotë nga të gjithë ne në mënyrë që t’i japin një përgjigje kësaj pyetje.”

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. haku thotë:

    Ne kerkim te vorrezave po futet edhe nje problem te cilin e la Millosheviqi bashke me Kishen ortodokse serbe. Nese behet ndonje analize mire e mire problemi daton nga kohrat e vjetra te propagandes serbe ndaj shqiptareve, e udhehequr nga Kisha serbe. Motoja e kesaj propagande eshte dhe prore ishte: “Kudo qe te shkelesh permendore le! Vie koha qe ajo te vyen”. Po! Patriarkana e Pejes, Manastiri i Decanit etj. u ndertuan ne vende ku fare s’kishte popullate serbe dhe ato sot perdoren me te madhe ne sherbim te propagandes se Kishes Ortodokse Serbe kunder shqiptareve. Nuk duhet harruar fjalet e Mitropolitit shqiptare Ignatije (i Kishes Ortodokse Shqiptare ) i cili ne Fronzimin e Patriarkut Jerinej, pikerisht mun ne Peje, thot se tash po e kuptoj se pse kjo toke e shenjet eshte toke serbe.Drashkoviq e permende deklaraten e nje oficeri italian i cili paska thene se ky vend i cili e ka Manastirin e Decanit eshte eshte i btije, dmth i Serbise pasi Manastiri eshte i tyre. Edhe kisha ne ndertim e KOS ne qender te KULTURES shqiptare eshte kryekeput ne sherbim te shovinizmit ortodoks serb.Kjo nuk duhet heshtur ne asnje menyre. Te gjitha argumentet flasin per qellimet famkeqe te Millosheviqit, pse jo edhe te Kishes serbe.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...