Published On: 14 Tetor, 2016

Mediat greke për paktin detar: Ja për cilën palë të tretë flet Berisha

Çështja e paktit për ndarjen e detit me Greqinë vazhdon të mbajë pezull dy vendet tona.

Këto ditë, kur në qendër të vëmendjes është çështja çame, mediat greke po flasin edhe për ndarjen e detit.

Gazeta e njohur, Kathimerini, i jep rëndësi një deklarate të ish-kryeministrit Sali Berisha se zhbërja e marrëveshjes së arritur nga qeveria e tij për ndarjen e detit me Greqinë, është bërë me ndërhyrje nga jashtë.

“E them me plot bindje se ti Edi Rama e ke bërë këtë për interes të një pale të tretë,” tha Berisha.

Ai shtoi se shqiptarët do i kuptojnë shumë shpejt motivet e vërteta të administratës së Ramës.

Gazeta Kathimerini spekulon se pala e tretë është Turqia.

“Edhe pse disa vëzhgues të ndryshëm kanë folur për presionin turk që të anulohet kjo marrëveshje, asnjë zyrtar shqiptar, përfshi Berishën, nuk e ka pranuar këtë në publik,” shkruan gazeta.

Marrëveshja për ndarjen e kufijve detarë në Detin Jon u nënshkrua në vitin 2009 mes Berishës dhe homologut grek në atë kohë, Kostas Karamanlis.

Marrëveshja u anulua nga Gjykata Kushtetuese pas padisë së opozitës së Edi Ramës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...