Published On: 16 Gusht, 2016

Medaljet e ari nuk janë nga ari, por nga argjendi

Një medalje ari përfaqëson majën e suksesit sportiv dhe është ëndrra e çdo sportisti të njohur në të gjithë globin.

Por çfarë është një medalje ari dhe sa vlerë ka ajo? Më poshtë po ju sjellim disa fakte interesante mbi medaljet e arit:

-Një medalje ari e përbërë minimumi me 6 gram ar të pastër, ka një vlerë prej 200 funte.

 -Çdo medalje ari peshon 500 gram dhe të gjitha janë të përbëra nga të paktën 92.5 % argjend i riciklueshëm. Ata përmbajnë vetëm 1 % ar dhe pjesa tjetër bakër. Hera e fundit kur një medalje ari olimpike ishte prej ari të pastër ishte në Olimpiadën 1912 në Stokholm të Suedisë.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...