Published On: 1 Prill, 2016

Me Sheshelin u legalizua ideologjia ultra nacionaliste, gjenocidale serbe

 


  • Shesheli dhe sheshelizmi u përligjen: Indolencë e jona ndaj faqes së re historike (2)
  •  Jahja Kokaj

Shkruan: Dr.Jahja Kokaj
(Vijim i shkrimit të mëparshëm)
Miq të nderuar, shkrimi në vijim, sikur se edhe disa informacione të ngjashme në rrjetat informative konvencionale dhe elektronike, pra edhe vetë lajmi me rëndësi ndërkombëtare dhe rrjedhime kolosale për neve si duket nuk kishin rëndësi adekuate, nuk pat jehonë për njerëzit tanë.
Skenat që shihen më poshtë të çetnikëve ndaj filizave shqiptarë ishin të shpeshta në të kaluarën historike. Janë vijimësi nga viti 1913, pas Luftës së Dytë Botërore, kurse për këto mizori vrastare gjakderdhëse shtazarake të fundit jehojnë klithjet dhe Thirrjet e Nënave që presin ardhjen e mijëra eshtrave të bijve të tyre nga gropat kolektive çetnike në thellësi të Serbisë.
Ky lajm famëkeq me jehonë botërore nuk i ka dimensionet e thjeshta, lirimit të një njeriu nga burgu, ku komentohet sikurse ndeshja e futbollit apo si procedurë juridike. FJALA ËSHTË PËR LEGALIZIMIN E NJË IDEOLOGJIJE ULTRA NACIONALISTE, GJENOCIDALE. Fjala është për lirimin e një ideatori kreativ të politikës naziste serbe, antishqiptare që me perfiditetin, agresivitetin dhe paskurpullësinë e sajë tejkalon gjeneratat e çetnikëve të Kralit, Çubrilloviçit, Millosheviqit dhe ideatorëve të tjerë famëkeq për zhdukjen e shqiptarëve.
Në këtë rast nuk më brengose shumë indolenca e klasës politike pozitë apo opozitë. Më brengosë pambarimisht indolenca e kosovarit të rëndomtë. Si nuk e shohim këtë turbulencë katastrofale që po gjenerohet në Ballkan, ku ne do të jemi viktima.
Sa gjakë, lot, djersë e mund u deshtë që politika afatgjatë Rugoviane e vijuar me luftën e lavdishme të UÇK-së dhe mijëra e mijëra mizori të kurorëzohen me intervenimin e NATO-s dhe pavarësinë e cunguar së cilës, i kanë mbetur vegzat e rikthimit po aty apo edhe më keq se sa ishim.
Mundi dhe vuajtjet e përmendura të shoqëruar me konstelacionin e faktorëve: Clinton, Holbrooke, Allbright, Blere, Yelcin me situatën e tij ekonomike, shkatërrimi i Jugosllavisë ishte “konsteslacion i yjeve të fatit” që nuk ndodhe më.

U vonuam 17 vite të vetëkënaqësisë, duke u varfëruar dhe u degraduar moralisht deri në këtë gjendje, duke u rrit cungimi i pavarësisë.
Si duket populli i Kosovës me indolencën ndaj këtyre ngjarjeve të rrezikshme pret fitoren presidenciale të një Trampi, largimin e Kancelares Merkel, aktivizimin e nacizmit ortodoks ultra nacionalist të Putinit që në bashkëpunim me neosheshelizmin të na japin grushtin shkatërrues shekullor.
Megjithatë jam i bindur që rinia jonë e pastër dhe me potenciale gjenetike shqiptare të Skënderbeut dhe rilindasve do ti kuptojnë këto turbulenca drastike me dimensione kolosale. Ata të udhëhequr nga një tru kombëtarë nga trevat tona dhe kokat shqiptare kudo që gjenden në botë do të gjejnë mënyrën më të përshtatshme për ta siguruar avenirin tonë fatlum.
Jam i bindur që prerjet e kokave tona me thika e sopata (si në figura) që ishin në vijimësi kronologjike, në kohëra të ndryshme, por nga dora e njëjtë çetnike, vrasjet mizore dhe thirrjet e nënave, në shekullin vijues nuk do të kenë vend në trevat tona.

 

Lexoni edhe: 

http://www.shqiptari.eu/tronditese-17-bomba-videoincizime-me-afera-te-bdi-se-pritet-te-shperthejne/

http://www.shqiptari.eu/megaskandal-turpi-hashim-thaci-e-heq-vulen-presidenciale-flamurin-dardan-nga-stema-e-presidentit-zhduk-flamurin-presidencial/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...