Published On: 28 Maj, 2016

Me Luan Ramen për Anzhuinët. Cila ishte Regnum Albaniae?

 

Fahri Xharra

Biseda virtuale është me Luan Ramën kineast, studiues arti, publicist, shkrimtar, ambasador (1991-1992) në Paris, Francë dhe diplomat kulturor i Shqipërisë (1997-2001), duke e përfaqësuar Shqipërinë edhe në UNESCO.
Të bisedosh me një studjues, autor të shumë studimeve mbi pikë takimet e kulturave franko-shqiptare, në vijim të zbulimit të personaliteteve të botës shqiptare në Evropë dhe i cili në vazhdimësi është duke i ndriçuar nga arkivat franceze shenjtorët ilir, fisnikët arbër, artistët dhe poetët shqiptar më me ndikim në qytetërimin Perëndimor, është kënaqësi e madhe. Edhe pse biseda është virtuale ajo e ka qëllimin e saj që të njoftohemi kësaj rradhe me Anzhuinet dhe Regnum Albanie.

Fjala e Luan Rames e studjuar mirë nga arkivat e Francës na tregon se ne shqiptarë gjithnjë kemi qenë dhe kemi pasur rolin tonë të madh në Europë.
-Urdhëroni zoti Rama, na thuani dhe për ne më pak të informuarit për princat shqiptare që ishin baronë, kontë e dukë te mirëfilltë te Europes Perëndimore!

-Historia e “Regnum Albaniae” i përket mugëtirës se kohërave, atëherë kur brigjet e Adriatikut ishin pre e luftrave te pareshtura dhe betejave te mëdha. Te zoteroje Adriatikun, do te thoshte se pari te zotëroje brigjet ne dy anët e saj dhe te bëheshe me pas zot i Mesdheut. Ja pse ne vitet 1000 te erës sonë, u panë te zbarkonin ne brigjet shqiptare armata me mijëra kalores normane, qe te vendosur ne Italinë e Jugut, ne Napoli e Sicili, kërkonin te pushtonin brigjet përballë dhe qe përmes Via Egnatias te marshonin drejt Konstantinopojes bizantine dhe te vendosnin pushtetin e tyre mbi perandorinë ortodokse.
Dy shekuj me vone vendin e tyre do ta zinte Charles d’Anjou, apo Karl d’Anzhu, si[ do ta quanim me shekuj shqiptarët, ai do të bëhej një nga aleatët e fuqishëm të shqiptarëve kundër dominimit të Bizantit të Mihal Paleologut dhe dyndjeve sllave të “mbretërisë” serbe që kërcënonin nga veriu. Karli i Anzhuse do të linte gjurmë në historinë e mëvonshme shqiptare. Faik Konica na kujton për përmendoren e tij që mbahej në Krujë gjer në shekullin e XVII, ndërkohë që simbolet e “tri luleve të zambakut” që ishin në emblemën e tij, do të bëheshin pjesë e emblemës së Durrësit, i cili për një kohë të gjatë ishte kryeqytet i dytë i kësaj mbretërie me dy brigje të saj nëë të dy anët e Adriatikut: Napolit dhe Shqipërisë. Akoma më befasuese është dhe një embleme e vjetër e Karlit Anzhu që ruhet edhe sot, ku duket në një sfond të kuq dhe të verdhë një shqiponje dykrenore, si është dhe sot në stemën e Republikës shqiptare me shqiponjën e zezë.

-Viti 1270, pas Jerusalemit?

Karli Anzhu u kthye në Napoli u kthye me idenë e mëparshme: Të marshonte drejt Konstandinopojës. Si e pohon bizantologu dhe albanologu Alen Duselje, nga gruaja e Manfredit, të cilën e mbante të burgosur, ai siguroi zotërimin e Himarës, Sopotit, Butrintit, Spinarizza-s (Zvernecit), meqe ajo ishte bije e despotit te Epirit, toka qe ishin prika e saj. Karli donte tashme te bente per vete shqiptaret qe ndjeheshin te kërcënuar nga trupat e Mihal Paleologut. Me paktin që vendosi me prijesat shqiptare, ai u shpall mbret i Napolit dhe Shqipërisë në 21 shkurt të vitit 1272. “Durazzo, Berati, Janina, Butrinti hynë në mbretërinë e re”, – shkruan historiani Rishar. “Regnum de Naples et Albaniae”, u festua dhe u brohorit nga të gjithë shqiptarët. Me një dekret mbretëror ai njohu princat shqiptare si baronë dhe kontë, duke u dhënë tituj nderi si “inter quos barones sabatus Paulus Brana, Sevastus Petrus Leti, sevastus Petrus Messia”… dhe u jepte atyre pushtet ndaj zotërimeve të tyre dhe menjëherë me ndihmat e mbretit anzhuin filluan forcimet e kështjellave mbrojtëse.

-Ne, shqiptarët e kishim aristokracinë tonë?

“Në dokumentet anzhuine ne njihemi me aristokracinë e asaj kohe dhe familjet e mëdha shqiptare si Muzaka, Blenishti, Aranitasi, Skura, Zenebishti, etj, për të cilët flet në librat e tij dhe Duselje. Studiuesi italian Francesko Tajani, në librin e tij “Storie Albanesi” të botuar në Salerno me 1886, duke folur për anzhuinët në Shqipëri përmend zotërimet e princërve shqiptarë. Balshajt kishin zonën midis Krujes dhe Lezhes, Dukagjinet kishin krahinat mbi lumin Drin, Zakariajt kishin qytetin e Danjes dhe Zadrimen, Pjeter Spani kishte Drishtin, ndërsa Kastriotet, Dibren.”

Megjithatë, përballë kërcënimit të dyndjeve serbe që vinin nga veriu, ata kishin nevojë për mbështetjen e një mbretërie si ajo e anzhuineve, e cila tashmë, përmes martesave të shumta, ishte lidhur me disa mbretëri të Evropës si ajo e Hungarisë, e Aragonasve, etj. Gijom Blinishti (apo Gjon Blinishti) u caktua nga mbreti francez, marshall i forcave shqiptare. Tanush Topias i ishte dhënë titulli kont, “Dominum Tanucium comitem Thopian”. Andrea Muzaka mori titullin “Despote d’Albanie”, apo si[ shkruhet në kronikat latine “Andreas Masocius regni Albaniae Despotus”, ku atij i jepeshin gjithë të drejtat dhe fuqitë, me kusht që një nga djemtë ta linte peng në kështjellën e Durrësit ku rrinte dhe lejtnanti i mbretit. S’do të kalonin shumë kohë dhe Berati pushtohet nga trupat e perandorit bizantin, por anzhuinët dhe shqiptarët e çliruan sërish qytetin me 1274.

-Karl Topiaj, ishte pinjolli shqiptar me gjak francez?

-“Një nga tregimet më interesante, aq sa i përngjan një legjendë dhe që lidh anzhuinet me shqiptarët është dhe ajo e Tanush Topias, kontit të Durrësit, dhe lidhjes së tij me Helenën franceze, bijë e familjes mbretërore anzhuine. Tanushi e kishte parë Helenën për herë të parë në kështjellën e Durrësit, kur ajo kishte ardhur me një anije vetëm sa për të kaluar një mbrëmje dhe për t’u nisur pastaj brigjeve të Greqisë, ku e priste i fejuari i saj freng, princ i ishujve të Moresë. Ajo ishte bjonde dhe një bukuroshe e ashpër nga krahina e Anzhusë. I ndezur nga dashuria për të, Tanushi që atë mbrëmje e rrëmbeu francezen me pasionin e tij. Ajo e pëlqeu menjëherë princin e pashëm shqiptar dhe nuk pranoi të vazhdonte udhëtimin e nisur drejt Greqisë”.
Çifti tashmë jetonte ditët e një lumturie të madhe. Tanush Topia shpalli dasmën dhe thirri gjithë princat shqiptarë. Një vit më vonë u lind një djalë që Helena e quajti Charles (Karl) në kujtim të stërgjyshit të saj. Mbreti qe rrinte ne Napoli, nuk guxoi te sulmonte Durresin me floten e tij. Ai e dinte qe princi shqiptar do te gjente mbështetjen e princërve te tjerë dhe betejën do ta humbte, e bashke me te dhe mbretërinë. Shume vite do te kalonin dhe me se fundi, mbreti anzhuin do t’u çonte mesazhe miqësie dhe i ftoi ata te shkonin ne pallatin e tij ne Napoli…

-Pra , Karli i Topijave ishte nip i Francës?

– “Mbreti urdhëroi t’i vrisnin që të dy, dhe në mëngjes kufomat e tyre u zhduken. Rrëmbimi i Helenes, si në teatrot klasike greke, përfundoi me një tragjedi të tmerrshme. Principata mbajti zi për princin dhe princeshën e vrarë. Një armiqësi u krijua për mbretin e Anzhusë. Por, sa më shumë rritej princi i vogël, aq më shumë ai krenohej me prejardhjen e tij shqiptare e franceze. Kur u bë zot i Durrësit dhe i krahinës përreth, në stemën e tij ai vazhdoi të mbante zambakët heraldike duke shtuar dhe luanin e stemës së hershme të anzhuinëve. Karl Topia përmendët për herë të parë rreth viteve 1350, në një kohë kur anzhuinet e zotëronin ende Durrësin, por jo “de facto”. Shqipëria vazhdonte të quhej “Regnum Albaniae” me kryeqender Durrësin. Shumë vite më vonë, anzhuinet e sulmojnë qytetin dhe e pushtojnë atë me 1368-të, por ai [lirohet përsëri disa vite më vonë. Me 1374, Papa Grigor XI, duke parë forcën e princit Karl Topia, i dha atij titullin “Grande Comte d’Albaniae” (Kont i madh i Shqipërisë).

Zoti Rama ju falënderit për bisedën virtuale, nga ju mësohet shumë.

Gjakovë, 28.05.16

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...