Published On: 20 Janar, 2016

Me këtë kryesi që sot e ka LDK-ja, nga stërkeqja mund të shuhet

Opinione

 

Arif Molliqaj

-Miqësia e LDK-së, me PDK-në, është sikur të lidhesh miqësi me varrmihës, që të vetmen detyrë (rol) kanë të hapin varre.

Gjendja brenda LDK-së, është, çfarë është. Fatkeqësisht është në atë pikë që po stërkeqët deri në shuarje.
(Sipas teorisë se Darvinit: një organ që s´hyn në përdorim gjatë, dalëngadalë stërkeqët dhe më në fund zhduket!).
Edhe LDK-ja, duke mos hyrë në funksionin e vet që ka, ka gjasa të shuhet. Prandaj, ata që janë zëmëdhenj dhe të çmuar në Kosovë, por edhe në vende tjera në diasporë, duhet të reagojnë sa s´është vonë.
Veç kësaj, duhet të përpiqen të rikthejnë namin dhe famën që e kishte dikur LDK-ja. Por, jo më këta njerëzit që ka sot: Isa Mustafa, Agim Veliu, Ismet Beqiri, Lutfi Haziri… e disa të tjerë. Sepse, ka mjaft argumente për të qenë bindës se këta çdo ditë e më shumë, bashkë me bandat e PDK-së, janë duke e gllabëruar Kosovën. Janë duke e dërgua Kosovën në stërkeqje. Sepse këto kapobanda, nuk kanë respekt ndaj kombit e as ndaj popullit të varfëruar dhe të rrjepur deri në palcë. Sepse “miqësia” me këto banda (PDK-LDK), është sikur të lidhesh miqësi më varrmihës, që të vetmen detyrë (rol) kanë të hapin varre.
Po, nëse ky klani i “varrmihësve” që sot po ja hapin varrin LDK-së do të ik, shpesh në opinion ka dilema se: a ka brenda anëtarësisë së LDK-së, personalitete më bagazh të duhur politik e moral për ta drejtuar timonin dhe gjithë anijen e LDK-së? Mendoj se po. Kosova, por edhe anëtarësia e LDK-së, ka shumë intelektualë me zë. Që mendimi i tyre, puna e tyre, besimi i tyre, atdhedashuria e tyre, është shumë i respektuar në vendet ku ata punojnë dhe jetojnë. Dhe, janë shumë të çmuar: Ramadan Musliu, Rexhep Gjergji, Zejnullah Rrahmani, Arben Gashi, Vjosa Osmani, nga diaspora; Donika Gërvalla, Shefqet Dibrani e disa të tjerë. (E përmenda Ramadan Musliun të cilin e radhita të parinë, për të dëshmuar se në LDK ka figura shumë të dëshmuara për t’iu prirë proceseve).
Por këta intelektual nuk janë duke e kryer misionin kombëtar që i takon çdo intelektuali. Me pak përjashtime, pse heshtin, e dinë ata. Por edhe ne. Sepse, LDK-në, edhe pushtetin politik në Kosovë e kanë pushtuar, e kapërthyer, e kanë bërë kaps oligarkia e tipit mafioz të Isa Mustafës.
Reagimet individuale të ndonjë intelektuali nuk kryejnë punë, por duhet të bashkohen të gjithë për ti zhveshur plotësisht nga politika tipat e tillë. Këtyre mund t´iu ndihmojnë edhe disa të tjerë, por që, më se pari ata të hyjnë në një pastrim kimik, të pastrohen nga viruset e Isa Mustafës. Me pak seriozitet LDK-së, mund ta ndihmojnë edhe Naser Rugova, Armend Zemaj, Anton Çuni, Doruntina Maloku, Kujtim Shala, sa për dekorim edhe Teuta Rugova.
Mirë këta duhet të sillen me kulturë ndaj popullit të Kosovës, pa premtime dhe gënjeshtra të cilave brenda njëzetë e katër orëve u del boja. Këta duhet të jen të matur dhe të din çfarë flasin dhe si veprojnë. Të janë bindës në komunikim më anëtarësinë dhe popullin e Kosovës. Por jo të lënë përshtypje se janë shumë të përgatitur dhe të kulturuar. E ata që janë jashtë, secili prej tyre duhet të përpiqet ta japë kontributin e vet edhe aty ku jeton.
Mirëpo nëse kanë heshtur deri më tash, nuk do të thotë se ua falim, por tash e tutje duhet të reagojnë fuqishëm. Angazhimi i tyre është shumë i rëndësishme për politikën tonë. Për kombin tonë. Mu për këtë, duhet të angazhohen. Se koha është që të gjithë intelektualët brenda e jashtë Kosovës të vihen në shërbim të kombit. Me të gjitha forcat. Me krejt potencialin intelektual, patriotik dhe moral.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...