Published On: 17 Prill, 2016

Më falni që gabova: “Ja pse mes Ramës dhe Berishës unë zgjedh sot doktorin”

Nga Dritan Kanapari
PSE NDERMJET RAMES DHE BERISHES UNE ZGJEDH SOT BERISHEN DHE NDERMJET PS (QE SE KAM VOTU KURRE) DHE PD ZGJEDH PD-ne!
Qeverite jane si nje tender, ajo qeveri qe ja permireson me shume jeten shqiptareve, ajo duhet te qeverise vendin. Une jam ne pozicion mjaft komod kur flas sepse i kam rene te gjitha qeverive dhe atij qe i kam rene me shume nga te gjithe ka qene Berisha.. per tre vite rresht… zgjedhje qe e kam bere vete. Ai nuk mu kundervu kurre, siduket e vleresoi.
Berisha nja 5 premtime qe beri, i mbajti pergjate qeverisjes se tij:
1. Bandat me te rrezikshme i futi te gjitha ne burg, nuk po i permend me emra se dihen,
2- Dyfishoi rrogat dhe pensionet (buxhetin) madje deri i ka trefishu.. Per cdo rrtje cmimesh, i rriste pagat ne masen 10%
3. Premtoi per 24 ore drita dhe e mbajti fjalen, ju kujtohet koha e Nanos qe iknin dritat nga 12 ore ne dite, se Partia dhe Dritani e Harasani i partise shiste enregji dhe e ngordhen popllin me gjeneratore.
4. Beri rrugen e Kombit dhe asfaltimin e Shqiperise, mijra km rruge (kur keta nuk kane bere akoma asnje meter)
5. Liberalizoi tregun, me taksa te ulta. (keta po e cojne ne katastrofe drejt nje ekonomie te centralizuar me monopole dhe oligopole qe te hane vetem Rama me 40 hajdutet e tij)..
A kishte probleme dhe korrupsion qeveria Berisha, sa te dush. Porkur bohet fjale per te folur per PD e Berishes, drejtohet ajo dylbia me zmadhim per te pare QIMEN dhe nuk ja falim kurre, ndersa kur beht fjale per te pare TRAUN e rilindjes, e kthejne nga krahu i kundert dylbine qe trau te duket qime dhe thone : “he mo se keta dihet si jane, po mundohen te bejne por falin e ka Saliu”
A mund te ma thoni, Shqiperia dhe shqiptaret jane me mire sot apo ne kohen e fajin e ka Saliu.. kjo quhet teoria e krahasimit qe e vlereson edhe nji kalamo..
Si ja dilte ky Saliu qe edhe dritat nuk paguheshin, edhe taksat ishin me te ulta por kishte me shume para, rriteshin rrogat, kishte me shume mirqenie? Kur duhet te jete e kunderta sepse duhet te kishte me shum rritje ne 2013-16 ne krahasim me 2010 -13 po themi .. Une e kam pergjigjen por dua te ma jepni ju.. Realiteti politik dy parti me ka lene te zgjedh..

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...