Published On: 8 Maj, 2016

Me 9 maj zbarkojnë ferexhetë, shamitë në Shkup

 

Me 9 maj zbarkojnë ferexhetë, shamitë, në protestën kinse shqiptare për ti dhënë fund shtypjes sllavo-maqedonas. Natyrisht që aty ka dhe do të ketë veç vullnetmirëve edhe qytetarë të ndershëm, por esencialisht protesta po rezulton të manipulohet, nga qarqet sllavo-maqedonase.
Mos lejoni të ngatërrohet, përzihet plisi e flamuri kombëtarë me ferexhe e shami. 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/eshte-vrare-krasniqi-i-gabuar/

 

Ne kemi shkruar edhe më parë se bashkëpunëtorë të konfirmuar të shërbimit sllavo-maqedonas, do të organizojnë protestë me 9 maj, por tashmë kjo vjen e konfirmuar edhe në një plan tjetër. Në këtë proteste do të jenë aty shqiptarët që hapur po demonstrojnë turqizmin apo si thuhet gjerësisht talebanizmin.
Sërish po kërcënohet imazhi i shqiptarëve për të cilin tashmë me shekuj veprojnë shqiptarët atdhetarë, intelektualë e akademikë, por edhe njerëz të thjesht që identiteti kombëtar i tyre të afirmohet si shqiptar, dhe duke mbajtur sa më larg që është e mundur identitete dhe kultura tjera.
Shqiptarët janë gjithnjë e më shumë të sulmuar për të hequr dorë nga identiteti i tyre shqiptar, dhe që të identifikohen me kultura dhe identitete të huaja, në këtë rast sllav dhe turko-arab.
Shqiptarët në Maqedoni kanë nevojë për zgjim, për ngritje të vetëdijes shqiptare, të kërkimit të shtetformit shqiptar, dhe jo të nënshtrimit ndaj Zaevit dhe projekteve tjera, që janë në esencë antishqiptare.
Shqiptarët në Maqedoni kanë nevojë të përkrahen fuqishëm nga vetë shqiptarët, nga individët, intelektualët dhe personalitete të rëndësishme, por më së paku nga politika zyrtare shqiptare, e cila po merrë në qafë shtetasit e saj, e lë më të ketë brengë për shqiptarët jashtë kufijve shtetërorë.
Nuk kanë vend shamitë në protesta, mbishkrimet arabe dhe çfarëdo shenja të tjera që ngulfasin deh vrasin vlerat tona shqiptare, e të cilat do të jenë prezent në ditën e protestës, të konfimuar qartë nga Lëviza “Besa”, e cila e zbuloi vet se punon për interesa turke, e me këtë edhe sllavomaqedonase.
Sa herë kemi shkruar se nuk kanë vend simbolet islame, arabe, turke dhe të tjera në një protestë shqiptare.
Shqiptarët duhet ti hedhin në harresë apo në koshin e plehrave, figurat politike, që vazhdojnë të mbjellin ekspansion sllavo-maqedonas apo edhe ortodoks.
Është koha që të ndahet përfundimisht se kush, cila lëvizje apo parti i mbron interesat e shqiptarëve dhe nëse asnjë prej tyre nuk e bën këtë, atëherë sa më shpejt dhe sa më parë të krijohet një alternativë e re politike, e cila do ti mbrojë një mend interesat shqiptare duke pasur edhe një platformë të qëndrueshme, dhe kjo kohë po vjen.
Ne kemi sqaruar edhe më parë se partitë shqiptare në lindje e sipër, janë krijesa dhe zgjatime të shërbimit sllavo-maqedonas o të Beogradit drejtpërdrejtë.
E tillë doli të ishte partia, në lindje e ish udhëheqësit në UÇK në Maqedoni, Gëzim Osdrenit, një bashkëpunëtor puro, i shërbimit sllavo-maqedonas.
Kjo lojë, protestë me e bashkëpunimit me opozitën sllavomaqedonase është rënie në krah të shërbimit sllavo-maqedonas.
Në këtë linjë po qëndron edhe shkrimtari Kim Mehmeti, që më në fund po e zbardh të vërtetën e tij se është një pseudopatriot, që me çdo kusht po synon ti bashkojë shqiptarët apo të bëjë sa më shumë bashkë shqiptarë dhe t’ia dorëzojë Zaevit si trofe, përkatësisht LSDM-së, partisë e cila para VMRO-DPMNE-së, është ajo që i degdisi shqiptarët në harrim të historisë, duke i kthyer 50 vjet mbrapa, në emër të shtetndërtimit të IRJM-së, ua hoqi shqiptarëve çdo të drejtë që e gëzonin legalisht dhe formalisht si bashkëthemelues të Republikës.
E tash në këtë mes ka hyrë edhe Lëvizja e Zijadin Selës, i cili po ashtu dështoi që të kthehet në një udhëheqës i shqiptarëve, dhe hyri në vallen sllavo-maqedonase.
Shqiptarët në Maqedoni nuk mund ti dorëzohen më interesave të huaja, ata janë gjysma e popullsisë së këtij shteti, dhe ata duhet të kenë me çdo kusht që në zgjedhjet e ardhshme më e pakta një kryeministër shqiptarë, por të dal nga një alternativë e re shqiptare dhe jon nga grupimet e kamufluara aktuale, që në emër të shqiptarëve mbrojnë interesa të huaja.
Shqiptarë mos i shteroni energjitë duke protestuar për interesat e të tjerëve, bashkohuni vetëm me ata që mbrojnë interesat tuaja. GAZETA SHQIPTARI.EU

Ja imazhi i Lëvizjes Besa

Lëvizja Besa- Gostivar: Të bashkohemi me 9 maj

Të nderuarqytetarë të Komunës së Gostivarit, simpatizantë dhe anëtarë të Lëvizjes BESA!! Ndonëse e kemi ditur qysh moti, por veçmas e kuptuam nga bombat e opozitës maqedonase, se ne shqiptarët e Maqedonisë kemi qenë dhe vazhdojmë të jemi ndër më të abuzuarit dhe më të diskriminuarit në këtë shtet!!

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. muki thotë:

  Amir (emer arab),mos ja fut kot.Pse pra nuk u asimiluan 1000 vjet nen romak, 300 vjet nen bullgar,700 vjet me bizantin,700 vjet jetuan ne kojshillek me serb ?
  Nese protestohet per qeshtje kombetare,atehere dil me simbole kombetare.Ketu nuk eshte arabistan por Dardani.
  Interesant per cdo gje e perzini fene: ne histori,politike,medicin,astronomi…..kur shume mire dihet se ne Kur,an nuk ka asgje qe i pershtatet as kohes se tashme dhe as shkences.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)
 2. Fati thotë:

  Morri fund shqiptaria, fortmir po realizohet andrra e sllavo-maqedonsve…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 3. Amir thotë:

  Mos kish qen shamia, ferexhja, islami, ne shqiptaret do te ishim sllavizu, dhe nuk do te kishim dallim prej ketyre si ne veshje, tradite, zakon, doke,… Ka ndiku islami qe ne ta ruajm kombin tone nga perzierja me sllavet, loqgjikisht, nje shqiptar/e musliman nuk martohet me nje sllav, ndersa kemi raste plot tjera qe nje shqiptar/e martohen me nje sllav pasiqe nuk i pengon asgje se besimin e kane te njejte… Tetxtet e tilla qe i nxjerni per ti lexuar jane me se perçarese se sa vete ideja e nje proteste te bashkuar, me mire me shami se sa me nje shishe raki i dehur ne proteste.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(4)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...